Překreslená verze postavy Chun-Li ze hry Stret Figther

Překreslená verze postavy Chun-Li ze hry Stret Figther | foto:  Iole Marie Raborová

TOP 5 TÝDNE: Ženy versus sexismus. Odlišný pohled na oblíbené hrdinky

  • 1
Podle některých žen jsou postavy ve hrách, komiksech i řadě knih odrazem mužského pohledu na svět. Občas je proto zástupkyně něžného pohlaví mohou vnímat jako sexistické. A skupina profesionálních ilustrátorek se kvůli tomu vybrané postavy rozhodla překreslit.

Variace na známé postavy

Autorky „překreslovacího“ projektu věří, že jejich změny nutně nevedou k menší svůdnosti. Pouze je to jiné, ženské pojetí. „Žena může být sexy, aniž by byla sexuálním objektem. Žena může být v nesmírně svůdné pozici a být přitom silná. Žena může oslavovat pestrost ženských tvarů,“ napsala Lauren Panepintová, která projekt vede.

Například upravená postava Drow Rangerky ze hry DOTA 2 nosí brnění přes celé tělo. Takové, které skutečně brání a nezdůrazňuje jen ženské křivky. Morrigan z Dragon Age má pro změnu umírněnější výstřih a oblečení z kůže vyměnila za pohodlnější bavlnu (čtěte více).

Princezna Peach z Maria ve verzi Kirbi Faganové
Postava Scarlet Witch ve verzi od Belindy Morrisové
Postava Samus ve verzi od Anny Fehrové
Postava Morrigan ve verzi od Sam Guayové

Nezapomenutelné hity ze ZX Spectra, část druhá

Na éru osmibitových počítačů zkušenější hráči dodnes vzpomínají s láskou. Náplň her byla zpravidla oproti dnešním hrám primitivní, přesto k počítači dokázaly přikovat na hodiny a hodiny. Na primitivní grafice, ani úsměvném zvukovém doprovodu nezáleželo. V herním světě jste zkrátka byli.

Připravili jsme proto retro článek, ve kterém vzpomínáme na řadu povedených titulů. Třeba na akční Sabouteur, létání v Death Wing či erotický Strip Poker. Jan Kouba pak v článku konstatuje: „Velká část tehdejších her je v dnešní době už opravdu na hranici hratelnosti a to, co nám dříve připadalo jako naprosto perfektní na odreagování, vyvolává v 21. století spíš frustraci.“ (celý text)

ZX Spectrum - hra Renegade

Tomb Raider z roku 2013 je vůbec nejúspěšnějším dílem

Je to takřka paradox. Autoři nejnovější hry ze série Tomb Raider si zpočátku stěžovali, že prodeje hry nestačí na zaplacení vývoje. Čísla však postupně rostla a edice pro nové konzole pak hře pomohla k úspěchu. Dnes se prodeje pohybují okolo 8,5 milionů kopií, a předloňský Tomb Raider je díky tomu nejprodávanějším dílem (podrobnější informace).

9. ledna 2013

Je hraní bez mobilu a tabletu krokem zpět?

Šéfredaktor Bonuswebu Ondřej Zach se rozhodl vyzkoušet život bez hraní na mobilu a tabletu. Neznamená to, že by na hraní na cestách zcela zanevřel. Využíval však výhradně jen přenosnou konzoli PS Vita, která v minulosti byla častým terčem kritiky.

Dospěl k závěru, že mu během měsíčního experimentu hraní klasických mobilních her vůbec nechybí. Vita jistě není bez chyb, ale v tomto případě posloužila více než dobře (přečtěte si o Ondřejově zkušenosti).

Vlevo PS Vita, vpravo ovladač k PlayStation 4

Modifikace, která si získává srdce hráčů

Modifikace jsou mnohdy symbolem amatérské scény plné úsměvných hříček, prkenných animací a bláznivých herních konceptů. Čas od času však vznikne zážitek lepší, či srovnatelný s původní hrou. A právě do této kategorie spadá projekt Transmissions: Element 120, který navazuje na děj Half-Lifu 2.

Je to příběhové „rozšíření“, které zabere zhruba hodinu herního času. Jeden člověk jej vytvářel dva roky během volných chvil a získal díky němu pozvánku na pracovní pohovor ve společnosti Gearbox (více o modifikaci).


Témata: sexizmus