Kouzla se světlem. Xenon je mrtvý, budoucnost je LED, laser a drony

  • 71
Klasická žárovková světla jsou pro vývojáře automobilek pravěk a žádané xenony slepá vývojová větev. Budoucnost patří diodovým světlům a u automobilových perel laser. Ve hlavách vývojářů jsou však mnohem šílenější nápady. Nahlédli jsme do světelné kuchyně Audi.

V Ingolstadtu si na to postavili speciální tunel. Černočerná 120metrová místnost slouží ke zkoumání, jak různé druhy a tvary světel září. Testují tu třeba laserová světla pro novou generaci supersportu Audi R8. Výkonné laserové diody vydávají navzdory svým velmi malým rozměrům velké množství světelné energie.

Světelný tunel Audi

Laserová dálková světla se tak mohou pochlubit téměř dvojnásobným dosahem v porovnání s dálkovými světlomety LED. V každém světlometu pracuje jeden laserový modul, který obsahuje čtyři vysokovýkonné laserové diody. Ten soustředí čtyři svazky paprsků intenzivního modrého laserového světla. Fosforový konvertor následně přeměňuje modré světlo na čistě bílé. Laserová světla jsou dnes vrcholem, který bude ještě pár let běžným autům nedostupný.

Hitem dneška jsou světlomety složené z LED diod, to umožňuje designérům dělat z lamp aut jakési trojrozměrné sochy. Všechny osvětlovací funkce zajišťují desítky elektroluminiscenčních diod v každém světlometu. Však taky jedno přední světlo na Audi A8 stojí jako náhradní díl 65 tisíc.

Jak technologie pojmenovaná LED Matrix funguje? Jednoduše tak, že auto svítí stále dálkovými světly. Když na okresce potká auto v protisměru, kamera zabudovaná v přídi sleduje jeho světla a tím rozpozná polohu protijedoucího vozu, propracovaný software pak zhasíná jen ty diody, které by mohly oslnit protijedoucího řidiče. Ve světelném kuželu vytvoří výsek stínu, který se dynamicky mění a pohybuje směrem, ve kterém jede auto. Zůstává tak zachován velký, ostře osvětlený prostor pro výhled řidiče a stín protijedoucí auto „vyprovodí“. Pokud se na to nesoustředíte, nepostřehnete, že chytrá technika pracuje za vás, jednoduše stále skvěle vidíte na cestu.

LED Matrix světla takto dokáží odclonit až osm objektů najednou, v každém světle je 27 světelných segmentů. A to není konec, u Audi už vymýšlejí, že by nezastiňovali celý výsek, ale jen malý kousek, část která pokrývá čelní sklo protijedoucího vozu.

Laser potřebuje zrcadlo

U Audi už rozpracovávají koncept této technologie spojený s laserem. Technologie Matrix Laser vychází z laserových bodových dálkových světlometů, které značka Audi poprvé uvedla do sériové výroby v roce 2014 v modelu Audi R8 LMX. Nová technika pracuje již jen s jedním miniaturním zrcadlem, které se velmi rychle pohybuje a odráží laserové paprsky požadovaným směrem. V nízkých rychlostech je světlo rozdělováno na větší plochu a vozovka je osvětlována velmi širokým kuželem světla. Ve vysokých rychlostech se kužel světla zúží a výrazně se zvýší intenzita a dosah světla. To je výhodné zejména při jízdě na dálnici. Navíc světlo může být rozdělováno cíleně. To znamená, že jas světla lze ve specifických zónách variabilně měnit řízením doby osvětlení. Další novinkou je inteligentní a extrémně rychlé zapínání a vypínání laserových diod v závislosti na poloze zrcadla. Díky tomu lze dynamicky a mimořádně variabilně měnit osvětlení nebo odcloňování příslušných ploch.

Modul laserového světla

U nové technologie vychází z modrých laserových diod OSRAM světlo o vlnové délce 450 nanometrů, které dopadá na třímilimetrové zrcadlo, jež se rychle pohybuje. Zrcadlo odráží modré laserové světlo na fosforový konvertor. Zde je přeměňováno na bílé světlo, které je následně promítáno na silnici. Zrcadlo použité ve světlometu vyrábí firma Bosch a jde o mikrooptoelektromechanický systém na základě křemíkové technologie. Je mimořádně robustní a vyznačuje se dlouhou životností.

OLED a drony

Problémem moderních LED světel je chlazení. Samotné LEDky jsou sice malé, ale potřebují extra chladiče, které zabrání přehřátí. Světla totiž dosahují teplot kolem 120 až 140 stupňů Celsia, ale z pohledu materiálových inženýrů by neměly přesahovat sto stupňů.

Budoucnost patří organickým diodám (OLED), tyto tenké „folie“ nemají takový světelný výkon, aby osvětlily cestu, designéři se ale těší na hrátky se světlem na zadní části vozu. Plánují pohyblivou grafiku koncových světel a další kreace. To umožní rozvoj celého nového směru světelného designu aut, kterým jsou celé svítící plochy karoserie. Problémem OLED je křehkost a citlivost na vlhkost, proto se schovávají pod sklo.

OLED koncová světla

A ještě jednou laser - vývojáři Audi vymysleli, že by šel použít na vytvoření jakési světelné závory pro řidiče, kteří se moc „lepí“ na auta před sebou. Červené laserové světlo na zádi osvětlí na vozovce v bezpečné vzdálenosti za zadním nárazníkem červený pruh, který netrpělivého řidiče vzadu jedoucího vozu donutí držet si odstup.

Vychytávkou pro řidiče jsou zase jakési vodící čáry, které si auto promítne dopředu na vozovku. Podélné pruhy označující prostor, kde jsou okraje auta, se budou hodit třeba pro jízdu ve zúžených pruzích na dálnici. Vývojáři přemýšlejí také o tom, že by pokyny z navigace promítali přímo na silnici.

K tomu si představte osvětlení interiéru i vnějšku, třeba klidně zářící volant nebo linky na karoserii. V laboratořích už na to mají vyvinuté svítící textilie.

V nejfantastičtějších vizích pak vidí vývojáři Audi zabývající se světelnou technikou drony, které doprovází auto a v noci posvítí shora lépe na cestu než klasická světla vozu. O trochu blíž je využití komunikace mezi vozidly či mezi vozem a infrastrukturou (V2V a V2I). Auto pak bude umět regulovat intenzitu osvětlení podle okolního světla, třeba z pouličních lamp.