Angara je nová ruská raketa, která bude létat především z budovaného kosmodromu Vostočnyj | foto: ČTK

Rusko zažehnalo problém při stavbě nového kosmodromu

  • 33
Stavba nového vesmírného přístavu Vostočnyj, který Rusko buduje na Dálném východě, se už musela vyrovnat s řadou problémů. Tím posledním byla stávka dělníků, kteří nedostali zaplaceno. První raketa má přitom odtud vyrazit do vesmíru ještě letos.

Letos v prosinci by měla odstartovat první raketa z nového kosmodromu Vostočnyj, který vzniká v amurské oblasti na východě Ruska.

Záběr kosmodromu Pleseck z jihokorejské družice Kompsat 2

Ruská federace v současné době využívá dva kosmodromy. Pilotované a komerční lety startují z kazašského Bajkonuru, který má Rusko od pádu Sovětského svazu v pronájmu, a menší zařízení Pleseck na severozápadě země slouží k vypouštění vojenských satelitů.

Vostočnyj má letos zahájit program nákladních letů a v roce 2018 mají odsud létat kosmonauti. Právě zde bude startovat nová raketa Angara, kterou Rusko úspěšně otestovalo na konci minulého roku.

Problémy se mzdami

Zleva: Angara 1.2, Angara A3, Angara A5, Angara A7.

Na stavbě nyní pracují dvě stovky dělníků. Ti na protest proti nevyplaceným mzdám vstoupili do stávky. Nyní dostali devět milionů rublů (asi 4,2 milionu korun), které jim zaměstnavatelé dlužili. Oznámila to místní prokuratura.

Stávka na kosmodromu, která počátkem dubna přerostla v hladovku, vyvolala rozruch, který dolehl až do Moskvy. Premiér Dmitrij Medveděv nařídil vicepremiérovi Dmitriji Rogozinovi, aby dal věci do pořádku. Rogozin pak přímo na staveništi propustil ředitele stavební firmy a dělníky přesvědčil, aby se vrátili do práce. Viníky slíbil potrestat.

Vyšetřovatelé mezitím vzali do vazby šéfa další stavební firmy. Nevyplacení mzdy za nejméně dva měsíce je totiž v Rusku trestný čin, za který mohou hrozit až tři roky za mřížemi. Prokuratura dnes oznámila zahájení zevrubné kontroly dodržování práv pracujících na staveništi.

„Pořádek byl nastolen,“ sdělil Rogozin na Twitteru.

07.dubna 2015 v 18:54, příspěvek archivován: 08.dubna 2015 v 13:59

Порядок на космодроме наведён http://t.co/s9TovDByQi

Dříve na poradě ohlásil, že stavba bude pečlivěji kontrolována, aby podle plánu mohla z kosmodromu odstartovat první nákladní raketa ještě letos v prosinci.

Ale podle šéfa ruské kosmické agentury Roskosmos Igora Komarova zpoždění za plánem výstavby kosmodromu momentálně činí 120 dnů. Chybějí prý také účty za práce za desítky milionů rublů.

Problémy s výplatami údajně zavinil bankrot jednoho ze subdodavatelů stavby. Stavba nového kosmodromu však čelí i vážnějším potížím, které podle Rogozina zavinilo ještě předchozí vedení ministerstva obrany. To podle něj do čela stavby jmenovalo lidi věnující se „částečně rozkrádání“ namísto plnění strategického úkolu od prezidenta a vlády. Rogozin také pohrozil „dodatečnými opatřeními ke zvýšení odpovědnosti“ za zpoždění při výstavbě kosmodromu.

Konec závislosti na Bajkonuru

Kosmodrom Vostočnyj se začal budovat v roce 2010 a podle agentury TASS by jeho stavba měla být ukončena k letošnímu 30. listopadu. V jeho areálu budou kromě jiného dvě odpalovací rampy, letiště, závody na výrobu paliva, 115 kilometrů silnic a 125 kilometrů železničních tratí. Komplex by měl být dokončen do roku 2018, kdy se také počítá s prvním startem pilotovaného letu.

Vůbec poprvé by z Vostočného měla raketa vyletět do vesmíru už letos v prosinci za přítomnosti prezidenta Vladimira Putina. Stavbaři ovšem před třemi dny upozornili na velké problémy, zejména na nepořádek na staveništi a váznoucí financování. TASS v této souvislosti napsal, že práce na startovních rampách zaostávají čtyři měsíce za harmonogramem, na infrastruktuře je skluz tři měsíce a na řídicím a kontrolním stanovišti dva.

Vostočnyj má Rusko zbavit závislosti na kosmodromu Bajkonur, který leží na území sousedního Kazachstánu. Moderní technologie umožní, že startovací plocha bude ve srovnání s bajkonurskou desetkrát menší.

Rusko má Bajkonur v pronájmu do roku 2050. Kazachstán tak ročně získává do státní pokladny 115 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun). Moskva dále každý rok vynakládá 50 milionů dolarů (asi 940 milionů korun) na údržbu.

Na vybudování kosmodromu Vostočnyj Moskva dosud vynaložila přes 100 miliard rublů. Komplex se nachází asi 8 000 kilometrů východně od ruské metropole nedaleko obce Uglegorsk, která by měla být pojmenována po Konstantinu Ciolkovském, ruském vědci považovaném za zakladatele soudobé kosmonautiky.

9. července 2014