Někdejší Rathova spolupracovnice zaplatí skoro osm milionů, řekl soud

  • 111
Dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky a nutnost uhradit 7,8 milionů korun Středočeskému kraji. Tento verdikt si ve středu vyslechla u pražského městského soudu někdejší spolupracovnice Davida Ratha Šárka Alexa, obžalovaná ze zmanipulování veřejné zakázky. Verdikt není pravomocný.

Právník Alexy se totiž na místě proti rozsudku odvolal, bude tak rozhodovat Vrchní soud v Praze. Nepravomocný trest někdejší ředitelky Středočeské turistické informační služby (STIS) a spolupracovnici Davida Ratha odpovídá návrhu žalobce.

„Soud o vině obžalované nemá pochyb. Byla v postavení, kdy znala a věděla jak má správně postupovat při zpracování veřejné zakázky,“ uvedla ve zdůvodnění rozsudku soudkyně Marie Marková. Trest uložil soud na spodní hranici sazby.

„Z hlediska dokazování nebylo prokázáno nic z toho, co tvrdí obžaloba,“ zdůraznil kategoricky ve svém závěrečném vystoupení před senátem pražského Městského soudu advokát Alexy Jaroslav Ortman, který požadoval zproštění své mandantky viny.

Na Alexu, nejnižší článek při schvalování kritické veřejné zakázky podle Ortmana její nadřízení prostě shodili veškerou zodpovědnost za chyby, k nimž došlo.

„Je to jako za války, na bojišti krvácí pěšáci, nikdy ne generálové ve štábu,“ zdůraznil Ortman.

„Nikdy jsem se nedopustila toho, co je mi kladeno za vinu. Obvinění mou rodinu i mne přivedlo do problémů. Museli jsme se přestěhovat, nejmladší dceru dát do jiné školy. Nikdy nebudu žít stejný život jako před obviněním,“ uvedla ve svém posledním slově Šárka Alexa.

„Za STIS jednala Šárka Alexa, ona podepisovala faktury a měla k tomu i plnou moc, i když to nyní popírá,“ zdůraznila naopak státní zástupkyně. Podle ní její obhajobu potvrdil jediný svědek, David Rath.

Podivné zákulisí

I žalobkyně však ve svém závěrečném návrhu připustila, že při oné osudné zakázce Osobnosti Středočeského kraje nemuselo být vše úplně křišťálové čisté.

„Na nelegálním způsobu provedení zakázky se mohly podílet také další osoby. To se však nepodařilo prokázat,“ dodala žalobkyně.

Státní zástupkyně se dotkla i možnosti, že v pozadí sporné zakázky mohl stát exhejtman David Rath a Václav Budínský, manžel někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. „Vliv obou osob však zůstává jen v rovině podezření,“ uvedla žalobkyně.

Obžaloba tvrdila, že Alexa v roce 2009, jako tehdejší šéfka STIS, rozdělila zakázku na propagaci 57 osobností Středočeského kraje na sedm menších. Tím měla snížit její hodnotu, nemusela vypsat otevřené výběrové řízení a soutěže se tak prý mohly zúčastnit jen firmy, které vybrala.

Z nich vyhrála společnost HZ Group. Kraji tak měla vzniknout takřka osmimilionová škoda. Šárka Alexa se hájila tím, že během výběrového řízení plnila jen zadání svých nadřízených.

„Mou jedinou aktivitou při výběrovém řízení bylo vyhodnocení nejlepší nabídky,“ uvedla Alexa. Kritizovaný projekt schválila rada i zastupitelstvo Středočeského kraje.

Ztráta paměti

Před soudem ve svědecké roli vystupovaly například i dvě klíčové osoby z řízení Středočeského krajského úřadu Petr Hostek a Robert Georgiev.

Do kauzy však moc jasno oba nevnesli. „Svědek Hostek si nepamatuje, co podepisoval a svědek Georgiev je kandidát na ztrátu paměti číslo 2,“ shrnul jejich vystoupení Jaroslav Ortman.

Problematická zakázka podle svědků vznikla ještě v dobách, kdy středočeskému kraji vládl hejtman Petr Bendl. Tedy ještě před nástupem Ratha a jeho lidí do funkcí.

„Ten projekt v roce 2005 neprošel schvalovacím řízením. Nebyl dobře zpracován,“ uvedl k historii sporné zákazky bývalý ředitel STIS Václav Ryšavý.