Aliance v Jemenu získala posilu, Washington jí poslal zbraně

  • 93
Spojené státy se více zapojí do konfliktu v Jemenu, potvrdil to v úterý Bílý dům. Kromě logistické a zpravodajské podpory dostane koalice bojující v Jemenu s Hútíovci i americké zbraně. Země mezitím propadá do hlubší humanitární krize, která nahrává do karet místním teroristickým skupinám.

Americké zbraně podpoří v Jemenu alianci sunnitských států vedených Saúdskou Arábií (více o vzdušném útoku na povstalce čtěte zde). Náměstek amerického ministra zahraničí Antony Binken schvaluje intervenci Saúdské Arábie, která podle něj vysílá Hútíovcům jasnou zprávu.

“V rámci tohoto úsilí jsme odeslali dodávku zbraní a zintenzivnili výměnu zpravodajských informací,“ řekl Binken agentuře Reuters.

Vývoj v Jemenu

Podle mluvčího Pentagonu plukovníka Steva Warrena jsou zbraně určené pro ty spojence Saúdské Arábie, kteří nedisponují na převzetí Jemenu dostatečnou silou, o které spojence se jedná, však neupřesnil.

„Je to kombinace už dříve existujících zakázek se státy, se kterými spolupracujeme, a nových požadavků na rozšíření munice,“ cituje Warrena web Voice of America.

Hútíovci, proti kterým aliance stojí, však podle Rijádu disponují podporou Íránu, který se proti operacím Saúdské Arábie v Jemenu několikrát ostře vyhranil. Duchovní vůdce Íránu ajattoláh Chameneí apeloval na zastavení bojů a jakéhokoliv zahraničního vměšování.

„Řešení krize v Jemenu je v ukončení útoků a zahraničního vměšování proti lidem této země,“ řekl v íránské televizi.

Analytici se obávají, že by se Írán nechal činy aliance vyprovokovat k vojenské akci v Jemenu, což by vedlo k eskalaci konfliktu do ohromných rozměrů. 

Zprávu o zásilce zbraní zveřejnily Spojené státy jen několik hodin poté, co Mezinárodní červený kříž poslal do hlavního města Sanaa šestnáctitunovou zásilku zdravotního materiálu. Dalších 32 tun plánuje poslat ve čtvrtek. Situace v zemi se však každým dnem zhoršuje a země je na pokraji humanitární krize (více čtěte zde).

Nejhorší je podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) situace v Adenu, v jehož blízkosti a také ve městě se bojuje několik dní. Žije v něm na 800 tisíc lidí a nemají kam uprchnout. Na ulicích údajně zůstávají těla mrtvých a situace v nemocnicích je prý katastrofální.

O moc se pere i al-Káida

Chaos začal v loňském roce, kdy Hútíovci obsadili Sanaa a po měsících vyjednávání letos i vládní budovy. Saúdská vzdušná intervence na podporu jemenské oficiální vlády začala 26. března.

Podle vojenských zdrojů vyhnaly vzdušné útoky rebely z jihu země. Tamější vojenské základny a hranice však zase opakovaně obsadili teroristé z odnože al-Káidy (AQAP), která je jedním z hlavních nepřátel Spojených států.

Postup teroristů AQAP v Jemenu přiznal i americký ministr obrany Ashton Carter. Spojené státy proti nim dříve bojovaly pomocí bezpilotních letadel, po rozpoutání nynějších bojů ale tyto operace zastavily.

„Mají velké územní zisky. Pro Západ, a to i pro USA, je AQAP dlouhodobě hrozbou a my proti ní budeme nadále bojovat,“ řekl Carter. Prohlásil také, že tento boj je snadnější s podporou stabilní vlády, ale že i když ji nyní Jemen nemá, USA v boji proti AQAP budou pokračovat.

Jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín řekl, že jeho úřad začal pracovat z Rijádu, aby pomohl koordinovat zahraniční spojence ochotné bránit vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, který v březnu uprchl ze země.  

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video