Ve Stupavě na Slovácku sice není lyžařský svah ve vysoké nadmořské výšce, přesto se díky unikátnímu mikroklimatu i starostlivosti provozovatelů daří udržovat výborné lyžařské podmínky vždy nejméně do Velikonoc. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Po průměrné zimě lyžařské areály na východě Moravy odkládají investice

  • 3
Letošní zima provozovatelům lyžařských areálů ve Zlínském kraji aspoň trochu nahradila ztráty z loňska. Nicméně zisky mají průměrné, nevydařily se totiž Vánoce, které jsou vždy stěžejní. Proto areály brzdí investice a obávají se i stále kratších zim.

Když mezi mraky vysvitne sluníčko, vypadá to na Trojáku v Hostýnských vrších jako ideální počasí na lyžování. Přestože však na sjezdovce leží slušná vrstva kvalitního sněhu a teploty se pohybují jen mírně nad nulou, vleky nejsou v provozu. Velikonocemi tady skončila sezona, lidé už neměli o lyžování velký zájem.

„Ve srovnání s loňským rokem byla letošní zima velmi dobrá. Když ji ale poměříme s těmi předcházejícími, byla jen průměrná,“ hlásil provozovatel Skiareálu Troják Jakub Juračka.

Na Troják přijelo tuto sezonu lyžovat necelých třicet tisíc lidí. A s takovým číslem Juračka spokojen není.

Jemu ani žádnému jinému provozovateli lyžařského svahu se nepodařilo dohnat výpadek způsobený Vánocemi bez sněhu. Letošní pořádná sezona začala příliš pozdě – až v roce 2015.

„Obrat každého areálu tvoří z jedné čtvrtiny až třetiny Vánoce. Když se o svátcích nelyžuje, už to nemáte jak dohnat. My jsme kvůli Vánocům bez sněhu přišli asi o půl milionu korun,“ přiblížil Juračka.

Děti mají o lyžování a obecně o sport stále menší zájem

Pokud provozovatelé hledají pozitiva, musejí srovnávat poslední dvě zimy. Jinak mnoho důvodů k veselí nemají.

„Loni jsme svah jen zasněžovali, letos napadl alespoň nějaký přírodní sníh,“ poznamenal šéf areálu Razula ve Velkých Karlovicích Leo Bača.

„Kdyby byl dobrý prosinec, byla by tato sezona nadprůměrná. Což se ale nestalo,“ posteskl si provozovatel střediska na Kohútce v Javorníkách Miroslav Maczko.

Ideální byl jenom leden a únor, v březnu už se oteplilo a zájem lidí opadal. Začaly u nich vítězit jízdní kola, in-line brusle či pěší turistika.

Tomu areály nemohly konkurovat, byť většina z nich měla ještě o Velikonocích otevřeno.

„Nebylo to na nějaké velké zbohatnutí, lidé si k nám ale cestu našli,“ zhodnotila sezonu Marie Valchařová, ředitelka Horského hotelu Soláň ve Vsetínských vrších, u něhož je lyžařský areál.

„Letošní zima prodělečná nebude, ale čekali jsme od ní víc. Před sezonou jsme investovali dva miliony do nového zařízení na zasněžování a musíme splácet úvěr,“ naznačil Lubomír Orel, provozovatel svahu ve Stupavě, který jako jeden z mála zůstává v provozu i nadále.

Většina areálů neinvestuje, jen udržuje techniku

Orel zmínil asi nejpodstatnější dopad letošní průměrné zimy. Areály se většinou nemůžou pustit do větších investic, aby se pokusily přilákat více lyžařů.

„Plánujeme spíše drobnosti. Středisko je pár let po modernizaci a my potřebujeme vydělat peníze, které jsme do toho dali,“ nastínil Maczko.

Na Trojáku zastavili jakékoliv další investice. „Budeme pouze udržovat techniku, aby se nekazila a nebyl ohrožený provoz areálu. Vkládat peníze do jeho rozvoje je z dlouhodobého hlediska nerozumné,“ řekl Juračka.

O něco pozitivněji uvažují na Razule. „Chceme investovat do zasněžování a vytvořit svah pro děti u Hotelu Horal,“ předestřel Bača.

Provozovatelé lyžařských areálů také upozorňují, že děti mají o lyžování a obecně o sport stále menší zájem. Do toho se navíc promítá fakt, že jejich rodiče nemají často tolik peněz a šetří.

„To všechno má dopad na naše podnikání, takže teď už nevíme, jestli to není spíš zanikání,“ povzdychl si Juračka, podle něhož se zimy postupně zkracují. „Je to každý rok horší,“ všiml si.

To však neznamená, že by provozovatelé skiareálů rezignovali. Pořád věří, že může být líp. Nebo aspoň v to, že už nebude hůř.

Lyžařský svah funguje i ve Zlíně. Podívejte se, jak v roce 1977 vznikal (více o svahu zde):

28. ledna 2015