Řev z reproduktoru udusí plameny. Studenti umí hasit požáry zvukem

  • 63
Silný a hluboký zvuk, který vyluzuje zařízení studentů americké univerzity, dokáže uhasit oheň. Zatím jejich prototyp překřikuje plameny jen na kampusu George Mason University, mladí technici ale doufají, že systém najde uplatnění v domácnosti i při řešení krizových situací.

Nehas vodou ani pěnovými přístroji! varují nálepky na elektrických zařízeních pod vysokým napětím. Odpovědí jsou dnes práškové hasicí přístroje nebo speciální inertní plyny. Co kdyby ale bylo možné uhasit plameny bez nutnosti dalších látek?

Studenti Seth Robertson a Viet Tran z George Mason University předvedli svůj prototyp přenosného hasicího reproduktoru: „Nejlépe na hašení plamenů funguje hip-hop,“ smějí se studenti, kteří technologii vyvinuli v rámci studentského projektu v posledním ročníku magisterského studia.

Zvuk používala k hašení ohně i americká armádní agentura pro podporu výzkumu DARPA, cílem bylo například najít nový způsob pro boj s plameny ve vesmíru, kde oheň ve stavu beztíže funguje o dost jinak než na zemi.

Podívejte se na šíření plamene v mikrogravitaci (ISS, 2013)

DARPA ovšem prezentovala pouze nepřenosný přístroj. Robertson a Tran se rozhodli, že zkusí technologii vylepšit a najdou způsob, jak ji zabalit a vzít na cesty. „Především může být v kuchyni nad sporákem,“ spekulují. „Později by mohl být přístroj třeba i přimontován na létajícího robota - dron.Tak by se daly hasit lesní požáry nebo požáry budov bez nasazení lidských životů.“

Spolužáci zpočátku pro jejich ambiciózní plány neměli pochopení. Také profesor a jejich mentor Brian Mark měl nejprve k projektu nedůvěru: „Můj první dojem byl, že to nemůže fungovat. Někteří studenti mají rádi bezpečné a vyšlapané cestičky, ale tihle dva chtěli něco nového a nebáli se rizika.“

Poté, co studenti po mnoha pokusech a omylech zkonstruovali funkční prototyp, pomohla jim jejich alma mater s podáním předběžné patentové přihlášky. „To vynálezcům dává rok, aby o svém zařízení mohli veřejně mluvit, otestovat si trh a ověřit si, jestli se vyplatí usilovat o patent,“ vysvětluje Carolyn Klennerová, specialistka na duševní vlastnictví z George Mason University.

Oprava: V článku jsme opravili překlep ve slově „inertní“.