Soud poslal Kottovy na 7,5 roku za mříže, označil je za strůjce korupce

  • 908
Soud uznal Petra Kotta a Kateřinu Kottovou, dříve Pancovou, vinnými v korupční kauze kolem exhejtmana Davida Ratha. Označil je za hlavní organizátory korupce a uvedl, že si přišli na desítky milionů korun. Vyměřil jim sedm a půl roku vězení a propadnutí majetku. Vinu soud uznal i u dalších sedmi aktérů kauzy. Samotného exposlance projedná v samostatné větvi případu.

Soudce Robert Pacovský v úvodní části rozsudku uvedl, že organizátory korupce byla bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová, dříve Pancová, a někdejší náměstek krajských nemocnic a také bývalý poslanec ODS a šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Kott.

Podle obžaloby manipulace s tendry řídili s vědomím Ratha, který kraj vedl jako hejtman. Pacovský uvedl, že při rekonstrukci zámku Buštěhrad a při zakázkách týkajících se středočeských nemocnic využili Kott a Kottová svého postavení v čele nemocnic a ovlivňovali zakázky ve prospěch předem vybraného soutěžícího tak, že mu umožnili podílet se na zadání zakázky.

Kott a Kottová si podle soudu za ovlivnění zakázky brali přibližně deset procent z její ceny. Celkem měli v úmyslu inkasovat 51 milionů, převzali 41 milionů. Zbytek nestihli převzít kvůli zásahu policie. Soud jim vyměřil trest odnětí svobody na 7,5 roku a trest propadnutí majetku ve výši 40 milionů korun, přičemž na každého z manželů připadla přibližně polovina částky.

Podle soudce Pacovského měli manželé Kottovi klíčovou roli při páchání trestné činnosti. U zdravotnických zakázek byl klíčovým Kott, u ostatních Kottová. Soudce připomněl, že zasahovali i do nezdravotnických zakázek, aniž by k tomu měli nějaké oficiální oprávnění.

Vyhlášení rozsudku jsme sledovali on-line

Obhájce manželů Kottových Tomáš Sokol uvedl, že klienty s verdiktem seznámil, ale jejich reakci nesdělil. Sám verdikt komentovat nechtěl. To, že na vyhlášení verdiktu manželé nepřišli, označil za jejich právo a více to nechtěl rozvádět.

Soudce Robert Pacovský vynesl rozsudek nad Petrem a Kateřinou Kottovými:

Spolupracující obviněná dostala podmínku

Kauzu korupčních zakázek pomohla soudu rozplést podnikatelka Ivana Salačová, které soud přiřkl status spolupracující obviněné. Díky tomu ji Pacovský vyměřil za korupci pouze podmíněný trest, musí však zaplatit jeden milion korun a má i zákaz činnosti na dva roky. Podnikatelka se jako jediná přiznala.

„Jsem ráda, že je to podmínka, ale ten majetkový trest je poměrně tvrdý,“ řekla v reakci na rozsudek viditelně rozrušená Salačová (více o roli Salačové čtěte zde). Žalobce Petr Jirát uvedl, že je rád, že jí soud potvrdil status spolupracující obžalované. „Skutečně spolupracovala při objasnění případu,“ sdělil.

Tresty si odnesli také manažeři zúčastněných firem. Jan Hájek dostal tříletý podmíněný trest s čtyřletou lhůtou a peněžitý trest půl milionu korun. Jindřich Řehák dostal 5,5 roku, peněžitý trest milion korun a zákaz činnosti na tři roky. Martin Jireš dostal 5,5 roku, propadnutí 2,203 milionu korun a zákaz činnosti na tři roky. Václav Kovanda tříletý podmíněný trest s lhůtou čtyř let a peněžitý trest 500 tisíc korun. Tomáš Mladý dostal pět let a peněžitý trest půl milionu korun. Pavel Drážďanský 5 let, propadnutí 2,57 milionu korun, peněžitý trest půl milionu korun a zákaz činnosti na dva roky.

Nynější verdikty se týkají devíti obviněných, případ samotného Davida Ratha a Lucie Novanské, která pořádala údajně podezřelé tendry, soud vyčlenil zvlášť kvůli průtahům a pokračuje do května. Většina obžalovaných se z vyhlášení rozhodnutí omluvila.

Uložené tresty v kauze Rath
Petr Kottspolupracovník Davida Ratha7,5 rokupropadnutí zajištěného majetku ve výši 14 852 500 korun, 78 500 eur, 1487 dolarů a cenných papírů
Kateřina Kottováředitelka nemocnice Kladno7,5 rokupropadnutí téhož zajištěného majetku a dále částky 3 miliony korun na účtu a v bankovní schránce
Martin Jireššéf představenstva firmy Puro Klima5,5 letpropadnutí 2 203 tisíc korun a zákaz činnosti na 3 roky
Pavel Drážďanskýředitel Konstruktivy Branko5 letpropadnutí částky 2 579 tisíc, zákaz činnosti na 3 roky, peněžitý trest 500 tisíc korun
Tomáš Mladýobchodní ředitel Konstruktivy Branko 5 letpeněžitý trest 500 tisíc korun
Jindřich Řehákjednatel firmy Hospimed5,5 rokupeněžitý trest jeden milion korun, zákaz činnosti na 3 roky
Jan Hájek projektový manažer B Braun Medical3 roky podmíněně odložené na dobu 4 rokypeněžitý trest 500 tisíc korun
Václav Kovandačlen představenstva  firmy Pohl3 roky podmíněně odložené na dobu 4 letpeněžitý trest 500 tisíc korun, zákaz činnosti na 2 roky
Ivana Salačovájednatelka firmy Fisa3 roky podmíněně odložené na dobu 5 letpeněžní trest jeden milion korun, zákaz činnosti na 3 roky

Žalobce navrhoval až devět let

Soud tak z většiny vyhověl žalobci Petru Jirátovi, který navrhoval nejvyšší tresty pro Petra Kotta a jeho manželku Kateřinu, a to v rozmezí osm až devět let vězení. Zároveň žádal propadnutí jejich majetku. Obhájce Kottových Tomáš Sokol o navrhovaných trestech řekl, že z klientů udělají asociály (více o řeči Sokola zde).  Pro Václava Kovandu z firmy Pohl a Salačovou chtěl Jirát podmínku.

Obžalovaní či jejich advokáti u soudu tvrdili, že jejich klientům se vinu nepodařilo prokázat a žádali zproštění. Jejich obhájci v hlavním líčení opakovaně napadali zejména věrohodnost telefonických a prostorových odposlechů. Ty podle nich nejsou srozumitelné a dají se chápat i jinak. Soudce však tuto kritiku odmítl.

„Soud slyšel ty odposlechy, o které opírá skutkové závěry, opakovaně,“ uvedl v úterý Pacovský. Připustil, že v jednací síni nebylo jednoduché vytvořit takové technické podmínky, aby nahrávky byly srozumitelné. Při rozhodování se však soud podle Pacovského opíral jen o ty části, kterým bylo rozumět.

Případ bývalého hejtmana Ratha, Petra Kotta, jeho manželky Kateřiny a dalších osmi obžalovaných je před soudem už víc než jeden a půl roku. Státní zástupce všech jedenáct viní z korupce při zadávání veřejných zakázek. Nynější líčení se však netýká Davida Ratha a Lucie Novanské, které soudce v průběhu procesu vyloučil, aby urychlil řízení. Jejich případy budou projednány samostatně.

Podívejte se na reportáž z březnového jednání soudu:

3. března 2015

,

Nejlepší videa na Revue