Hokejisté a trenéři Třince se radují z postupu do finále.

Hokejisté a trenéři Třince se radují z postupu do finále. | foto: ČTK

Třinec vyhrál 3:2, vyřadil Spartu a ve finále vyzve Litvínov

• 496
Třinec po čtyřech letech znovu uvidí finále hokejové extraligy. Vítěz základní části vyhrál šestý zápas na Spartě 3:2, celou sérii 4:2 a v souboji o titul vyzve Litvínov.

Málokdy se stává, aby v play-off postupovaly dál pouze výše nasazené týmy. Letošní vrchol extraligové sezony takový scénář nabídl. Ve čtvrtfinále uspěly první čtyři celky základní části, v semifinále první dva.

O titul si tak po 12 letech zahrají první dva celky základní části a poprvé v historii Třinec s Litvínovem. Sparta stejně jako loni končí v semifinále a v soutěži je čtvrtá, bronz patří brněnské Kometě.

Třinec se do finále probojoval potřetí v historii a podruhé v posledních pěti letech. Naposledy byl v závěrečné sérii sezony v roce 2011, kdy se stal mistrem.

Letošní postup dokonal jediný slezský zástupce v extralize v šestém zápase na Spartě, kde ovládl první třetinu a i když domácí dokázali dvěma góly do zápasu srovnat skóre, Zbyněk Irgl ve třetí třetině rozhodl.

Hvězdný třinecký forvard, který vynechal většinu sezony kvůli léčbě nádoru na ledvině, se vrátil na led v pravý čas. V pátém semifinále v domácí Werk Areně rozhodl nájezdy, v tom šestém v Praze vítězný gól ze hry.

Čt 23.4. - 7. zápas: 17:20 Třinec - Litvínov

Většina z 12 tisíc diváků tak odcházela navzdory tradičně výtečné podívané mezi dvěma nejofenzivnějšími celky ligy domů zklamaná.

Sparta znovu končí před branami, navzdory nabité pokladně i kádru po finále marně touží už od roku 2007.

Třinec naopak prolomil semifinálovou hráz, která ho zastavila v předchozích dvou letech. A těší se na souboj o zlato.

Začíná se o víkendu ve Slezsku. Soupeř: Litvínov, jenž postoupil už  v pátek, když dokončil vyřazení brněnské Komety v poměru 4:1 na zápasy.

Sparta - Třinec 2:3, na zápasy 2:4

Úvod utkání patřil Spartě, která postupně převzala iniciativu. Brankáři Hrubcovi nadělal problémy svým pokusem Rolinek, pak musel třinecký gólman krýt i Pechův pokus a Buchtele zamířil vedle. Při Galvasově vyloučení způsobila hostům potíže Ďalogova střela a následně při Rothově vyloučení pálili Mikuš a Hlinka.

Jenže gól padl na druhé straně. V 15. minutě se Polanský pěknou individuální akcí prosadil přes Poláška a prostřelil Novotného mezi betony. V 17. minutě se skóre změnilo podruhé, když se po Rothově zblokovaném pokusu prosadil z dorážky Hrňa.

Do druhého dějství nahradil Novotného slovenský brankář Janus, ale stejně jako Hrubec nemusel dlouho čelit žádné velké šanci, jen střeleckým pokusům.

Sparta však postupně přebrala aktivitu a po několika šancích se konečně prosadila. Ve 33. minutě se hosté osvobodili vyhozením z tlaku, ale Janus rychle rozehrál a při střídání hostů vyslal Vondrka do rozhozené obrany Saboliče, který bekhendem zamířil nad Hrubcovu lapačku.

ON-LINE

Slezané se po faulu Kumstáta dočkali první početní výhody až ve 3. třetině, ale Nosek v dobré pozici minul a půl minuty před koncem přesilovky byl vyloučen za hru se zlomenou hokejkou Hrabal. Sparta zkrácenou přesilovku využila, když Buchtele nedal Hrubcovi šanci přesnou ránou z levého kruhu do levého horního rohu.

Domácí se dál tlačili za obratem, jenže šance přišly spíš na druhé straně. Třinec ubránil oslabení a sám udeřil při Barinkově trestu. Po přihrávce Polanského zblízka prostřelil Januse mezi betony navrátilec Irgl a stal se hrdinou stejně jako v sobotu, kdy v prvním vystoupení po operaci nádoru na ledvině rozhodl pátý duel.

Hlasy trenérů:
Josef Jandač (Sparta):
„Nechci srovnávat minulé sezony. Každá je jiná, mužstva jsou jiná. Třinec měl jiný tým, my taky. Je možná hloupé to říci, ale letošní vyřazení mě mrzí daleko míň než loňské, protože letos tým šel opravdu nadoraz. Loni nám chyběla taková ta chemie v mužstvu. Bylo tam hodně náčelníků a málo indiánů. Letos jsme to měli vyvážené a po celou sezonu jsme odváděli poměrně solidní výkony včetně Ligy mistrů. Dneska jsme bohužel honili výsledek jako v pátém utkání, dohnali jsme to a dostali jsme gól v oslabení chvíli před koncem, přestože tam bylo několik situací, kdy jsme třeba mohli sami rozhodnout. Jsem na mužstvo pyšný, ti hráči se vydali ze všeho a nevím, co pro to víc udělat, abychom to zlomili na svoji stranu. Myslím, že rozhodly drobnosti a asi i sportovní štěstí. Nemyslím si, že bychom byli horším týmem.“

Jiří Kalous (Třinec): „Odehráli jsme spoustu zápasů, kdy jsme rozhodovali v posledních minutách i posledních vteřinách. I proto jsme za tím rozhodujícím okamžikem šli pořád dál. Je obrovská úleva, že se nám podařilo vyřadit Spartu, protože Sparta je soupeř, který je nesmírně těžký. A já postup přes Spartu považuju za vynikající sportovní výsledek. Vážím si toho. Osobně si myslím, že to byla otázka sportovního štěstí, které se přiklonilo na naši stranu.“

Branky a nahrávky: 33. Sabolič (Vondrka, Piskáček), 49. Buchtele (J. Hlinka) - 15. Polanský (Irgl), 17. Hrňa (Roth, Orsava), 57. Irgl (Polanský). Rozhodčí: Pešina, Hejduk - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 12.004. Třetiny: 0:2, 1:0, 1:1. Konečný stav série: 2:4.

Sparta: F. Novotný (21. Janus) - Ďaloga, J. Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Rolinek - Sabolič, J. Hlinka, Vondrka - Forman, D. Přibyl, Buchtele - Dvořáček, Dragoun. Trenéři: Jandač a Moták.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek - Dravecký, Klepiš, Ružička - Irgl, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Orsava - Ciencala, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.