Tomáš Plekanec (vpravo) z Montrealu se pokouší zabránit floridskému Jussimu...

Tomáš Plekanec (vpravo) z Montrealu se pokouší zabránit floridskému Jussimu Jokinenovi ve střele na brankáře Careyho Price. | foto: AP

Plekanec vedl Montreal k výhře na Floridě, Voráček přitlačil na Crosbyho

• 47
Tomáš Plekanec byl vyhlášen první hvězdou nedělního utkání hokejové NHL. Tuto pozici si vysloužil zásluhou gólu a dvou asistencí, kterými pomohl Montrealu k výhře 4:1 na ledě Floridy. Dvaatřicetiletý útočník bodoval ve čtvrtém z posledních pěti zápasů. Jakub Voráček se trefou a přihrávkou podílel na vítězství Philadelphie nad Pittsburghem 4:1.

Plekanec v 7. minutě otevřel skóre utkání, když v přesilové hře nachytal brankáře Dana Ellise střelou z téměř nulového úhlu a připsal si jubilejní 200. gól v základní části NHL.

Ve 27. minutě sice domácí vyrovnali rovněž v přesilové hře zásluhou Aarona Ekblada, ještě do druhé přestávky ale Canadiens strhli vedení na svou stranu třemi góly, přičemž u prvních dvou Plekanec zaznamenal druhou asistenci.

Montreal zvládl zápas bez svého nejproduktivnějšího hráče Maxe Paciorettyho, který v 6. minutě dohrál poté, co se po střetu s Dmitrijem Kulikovem udeřil hlavou o mantinel. Zatím není jasné, zda bude chybět i v dalších utkáních.

„Je klíčovým hráčem našeho týmu, na něhož celou sezonu spoléháme. Ale takový je sport. Zase to dnes byla příležitost pro další hráče, aby ukázali, co v nich je,“ uvedl útočník Brendan Gallagher, který dal vítězný gól na 2:1.

Nadmíru dramatický zůstává ve Východní konferenci boj o postup do play-off. Devátá Ottawa sice prohrála 2:3 po nájezdech v Torontu, nicméně tři zápasy před koncem ztrácí už jen dva body na tři soupeře před sebou - Boston, Detroit a Pittsburgh. Bruins v neděli nehráli, hokejisté Red Wings a Penguins utrpěli porážky - Detroit s Petrem Mrázkem v brance podlehl 1:2 Washingtonu, Pittsburgh prohrál 1:4 ve Philadelphii.

Duel Detroitu s Washingtonem byl soubojem gólmanů, z něhož nakonec vyšel jako vítěz Braden Holtby, který pochytal 35 z 36 střel. Mrázek si na druhé straně připsal 26 zákroků.

Capitals dostal do vedení ve 4. minutě v přesilové hře Jevgenij Kuzněcov, na začátku druhé třetiny zvýšil na 2:0 dělovkou Mike Green. Ve 33. minutě snížil v početní výhodě Darren Helm, vyrovnat už ale domácí nedokázali.

„Líbilo se mi, jak jsme odehráli první třetinu. Ve druhé části hráči předvedli výkon na samé hranici obětavosti, zablokovali několik střel a podržel nás brankář, třetí třetinu jsme pak zase zvládli,“ zhodnotil zápas Barry Trotz, trenér Washingtonu, který si zajistil účast v play-off.

Kanadské bodování NHL

1. Crosby (Pittsburgh) 74 zápasů 81 bodů (27 gólů + 54 asistencí)
193. M. Michálek (Ottawa) 66 34 (13+21)

Detroit se na postup ještě nadře. „Ale pořád to máme ve svých rukou. Musíme se soustředit sami na sebe a jenom na další zápas - v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. A nic jiného neřešit,“ řekl kapitán Henrik Zetterberg.

K vítězství Philadelphie nad Pittsburghem přispěl gólem a asistencí Jakub Voráček a zůstává ve hře o triumf v kanadském bodování. Na lídra Sidneyho Crosbyho, který se ve vzájemném duelu neprosadil, ztrácí dva body.

Voráček skóroval v poslední minutě úvodní třetiny, kdy v přesilovce poslal do branky přihrávku obránce Marka Streita a vyrovnal na 1:1. Ve druhé části pak znovu v početní převaze asistoval u gólu Braydena Schenna.

Polovinu závěrečné třetiny strávil Voráček na trestné lavici, protože dostal desetiminutový trest. Český útočník chtěl až příliš vehementně potrestat střelu Chrise Kunitze v přerušené hře do prázdné branky. Pittsburgh přestřílel soupeře v poměru 47:20, ale kvůli výbornému výkonu první hvězdy duelu brankáře Steva Masona nesrovnal, naopak ještě dvakrát inkasoval.

Philadelphia zdolala Pittsburgh v osmém vzájemném zápase v řadě a zkomplikovala soupeři postup do play-off. „Hráli o dva důležité body a my jsme rádi, že jsme je o ně připravili,“ neskrýval radost z výhry nad věčným rivalem brankář Mason, jehož tým už šanci na účast v bojích o Stanley Cup ztratil dávno. „Náš osud už je zpečetěn, ale to neznamená, že nemůžeme zahýbat s osudem někoho jiného,“ dodal Mason.

„Jak jednou začnete hrát za Philadelphii, brzy zjistíte, že s Pittsburghem se rádi zrovna nemáte. Je to skvělý pocit porazit je dvakrát během jednoho týdne, zvlášť když víte, o co jim jde. Vlastně je to jediné, o co my už hrajeme,“ konstatoval střelec třetího gólu Ryan White. „Po minulém zápase měli někteří jejich hráči poznámky, že sice prohráli, ale na rozdíl od nás postupují do play-off. Tak uvidíme.“

Pittsburgh teď čeká přímá bitva o postup, v úterý se utká s Ottawou. „My sedíme na místě řidiče. Nemá cenu panikařit. Dnes jsme nehráli špatně a pokud soupeře zase zasypeme tolika střelami, musíme už uspět,“ řekl útočník Brandon Sutter.

Výsledky NHL

Detroit - Washington 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
33. Helm - 4. Kuzněcov, 25. Green. Brankář Mrázek odchytal za Detroit 58 minut, z 28 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,9 procenta. Střely na branku: 36:28. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Holtby (Washington), 2. Dacjuk (Detroit), 3. Green (Washington).

Florida - Montreal 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)
27. Ekblad - 7. Plekanec, 28. Gallagher (Plekanec), 32. Parenteau (Plekanec), 38. Smith-Pelly. Střely na branku: 25:28. Diváci: 14 112. Hvězdy utkání: 1. Plekanec, 2. Parenteau (oba Montreal), 3. Ekblad (Florida).

Chicago - St. Louis 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
15. Versteeg - 27. Backes, 36. O. Jokinen. Střely na branku: 39:33. Diváci: 22 017. Hvězdy utkání: 1. Allen, 2. Backes (oba St. Louis), 3. Crawford (Chicago).

Philadelphia - Pittsburgh 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
20. Voráček, 33. Schenn (Voráček), 56. White, 60. Del Zotto - 17. Sutter. Střely na branku: 20:47. Diváci: 18 435. Hvězdy utkání: 1. Mason, 2. Voráček, 3. Schenn (všichni Philadelphia).

Toronto - Ottawa 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
4. Lupul, 33. Van Riemsdyk, rozh. nájezd Holland - 28. Karlsson, 42. Stone. Střely na branku: 38:45. Diváci: 18 919. Hvězdy utkání: 1. Bernier (Toronto), 2. Stone (Ottawa), 3. Brewer (Toronto).