Syrská armáda ostřeluje palestinský tábor obsazený islamisty, lidé prchají

  • 59
Syrská armáda od sobotní noci bombarduje palestinský uprchlický tábor Jarmúk u Damašku, který Islámský stát ovládl v rámci pokračujících bojů už z 90 procent. Lidé po stovkách prchají pryč.

Ze zbylých osmnácti tisíc palestinských civilistů obývajících tábor jich nyní stovky utíkají pryč ve snaze najít bezpečí jinde. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní aktivisty.

Syrská armáda tábor ostřeluje z děl a podniká proti němu i letecké útoky. Z tábora uprchlo podle syrské televize asi dva tisíce lidí. Pracovníci Úřadu pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) podle al-Džazíry pomohli utéci 94 civilistům, z toho 43 ženám a dvaceti dětem.

Obsazením tábora Islámský stát posílil své postavení v oblasti Damašku, přičemž jeho bojovníci se ocitli již jen několik málo kilometrů od sídla syrského prezidenta Bašára Asada (o obsazení tábora jsme psali zde).

Islámský stát

„Intenzivní boje zuří v ulicích, lidé se krčí ve svých domech, příliš vyděšení na to, aby se pohnuli,“ uvedl mluvčí agentury UNRWA Chris Gunness. Podle agentury nebyly životy civilistů v Jarmúku nikdy tak vážně ohroženy jako teď.

Podle aktivisty ze Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR), kterého al-Džazíra ponechala v anonymitě, už z Jarmúku uprchli i lékaři a další zaměstnanci nemocnic. Aktivista také popřel informaci, že už IS obsadil devadesát procent Jarmúku. Islamisté údajně nechtěli zabrat území tábora, ale jen se pomstít Palestincům, kteří zajali jejich spolubojovníka. Ten měl zabít jednoho z palestinských vojenských vůdců.

„Je to docela velká oblast. Ve své době to bylo nejzalidněnější místo v Damašku a dnes je tam mnoho ozbrojených skupin,“ uvedl syrský politický analytik Marwan Kabalan s tím, že ovládnout Jarmúk nebude pro IS nic jednoduchého.

Tábor Jarmúk se nachází přibližně osm kilometrů od centra Damašku. První uprchlíci do něj přišli v roce 1948 po vypuknutí první arabsko-izraelské války. Žije zde největší komunita palestinských uprchlíků v Sýrii, v současnosti přibližně 18 tisíc lidí.

Před začátkem konfliktu v něm pobývalo až 150 tisíc uprchlíků (o uprchlickém táboře Jarmúk se dočtete více zde). Měli tam své mešity, školy, bydleli v domech místo stanů. Místo se však poté stalo synonymem pro nejhorší místo na Zemi. Už měsíce zde nefunguje elektřina, neteče voda a o lécích se lidem může jen zdát.

Podle BBC si necelých pět let syrského konfliktu vyžádalo už dvě stě tisíc obětí a jedenáct milionů lidí vyhnalo z jejich domovů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video