Zbyněk Michálek ze St. Louis (vlevo) se raduje z gólu proti Dallasu.

Zbyněk Michálek ze St. Louis (vlevo) se raduje z gólu proti Dallasu. | foto: AP

Plekanec, Sekáč a Zbyněk Michálek se v NHL zapsali mezi střelce

• 9
Celkově ve čtyřech z pěti pátečních partií hokejové NHL se dokázali bodově prosadit Češi. Tomáš Plekanec skóroval za Montreal na ledě New Jersey, duo Dmitrij Jaškin (0+1) - Zbyněk Michálek (1+1) se podílelo na kanonádě St. Louis v Dallasu a do statistik se zapsali i mladí útočníci Jiří Sekáč z Anaheimu (1+1) a Tomáš Hertl ze San Jose (0+1).

Konfrontace New Jersey a Montrealu proti sobě postavila dva celky bez aktuální formy. Devils, kteří ve spodních patrech tabulky Východní konference pouze dohrávají nevydařenou sezonu, před pátečním startem padli šestkrát v řadě. Hostující kanadský celek, jenž naopak opanuje čelo konference a má již jistý postup do play-off, pro změnu padl čtyřikrát z předešlých pěti představení.

Bodování NHL

1. S. Crosby (PIT), 72z. - 80b.(26+54)
2. A. Oveckin (WSH), 77z. - 79b.(52+27)
3. J. Tavares (NYI), 78z. - 79b.(35+44)
4. J. Benn (DAL), 78z. - 77b.(30+47)
5. J. Vorácek (PHI), 77z. - 77b.(21+56)
6. N. Bäcström (WSH), 78z. - 74b.(18+56)
7. T. Seguin (DAL), 68z. - 73b.(36+37)
8. J. Hudler (CGY), 75z. - 72b.(29+43)
9. V. Tarasenko (STL), 76z. - 71b.(36+35)
10. J. Malkin (PIT), 65z. - 70b.(28+42)

Po řádné hrací době se body dělily mezi oba tábory za smírného stavu 2:2. Domácí poslal do vedení v 10. minutě Stefan Matteau. Favorizovaní Canadiens ale ještě v první třetině otočili skóre díky využité přesilovce Tomáše Plekance (22:03, +/-: 0, 4 střely), jenž se trefil po pětizápasovém půstu, a zásahu Jeffa Petryho. Vyrovnáno bylo znova od 25. minuty po akci mladíka Reida Bouchera.

Montreal měl po většinu řádné hrací doby i prodloužení střeleckou převahu (33:18), které napomohla i pětiminutová přesilovka po faulu Scotta Gomeze. Na brankáře Keitha Kinkaida si však již nikdo nepřišel a nic na tom nezměnil ani rozhodující penaltový rozstřel, v němž jako jediní uspěli domácí borci Jacob Josefson a Patrik Eliáš (20:22, +/-: 0). Vítězný nájezd byl připsán prvně jmenovanému Švédskému útočníkovi.

Ani pět vstřelených gólů a tři body hvězdného dua Jamie Benn (2+1) - Tyler Seguin (1+2) nestačilo domácímu Dallasu k bodovému zisku ze souboje proti St. Louis. Z divoké kanonády vyšli vítězně hostující Blues po výsledku 5:7, na kterém se podepsali také Češi: Dmitrij Jaškin (0+1) a především Zbyněk Michálek (1+1). Zkušený obránce (21:05, +/-: +2, 1 střela) skóroval podruhé z posledních tří startů a celkově má na kontě po přestupu z Arizony už čtyři zápisy (2+2) z 11 duelů.

Nejzábavnější z pohledu diváků byla prostřední dvacetiminutovka, kterou domácí Stars ovládli 4:3. První tři gólové akce dané třetiny navíc padly již během úvodní minuty. Po patnácti vteřinách od úvodního hvizdu po přihrávce Jaškina (12:05, +/-: +2) skóroval podruhé v zápase Patrik Berglund, v čase 20:32 se radoval ze své první z celkových tří branek Jaden Schwartz a gólostroj z dané fáze utkání popohnali i domácí díky trefě Jamie Benna z času 20:38.

Aleš Hemský v sestavě Dallasu figuroval u dvou obdržených branek a do bodových statistik se nezapsal (12:26, +/-: -2, 1 střela). První hvězdou byl zvolen autor hattricku v dresu St. Louis Schwartz před domácím Jamie Bennem, jenž díky třem bodům přeskočil na čtvrté příčce kanadského bodování NHL Jakuba Voráčka z Philadelphie.

Se 107 body vedoucí tým soutěže, Anaheim Ducks, v domácím souboji proti Coloradu nenaplnil roli favorita. Avalanche přitom disponují již pouze teoretickou šancí na play-off Západní konference a při páteční porážce v řádné hrací době by přišli i o ní. Přesto dokázali na ledě silného soupeře zvítězit 4:2, když se o rozhodující okamžik postaral v 50. minutě proměněným brejkem útočník Matt Duchene. Do prázdné branky pak ještě pojistil výsledek Dennis Everberg.

U obou branek Ducks, hrajících bez odpočívajícího kapitána Ryana Getzlafa, figuroval český útočník Jiří Sekáč (14:10, +/-: 0, 1 střela), jenž byl za svůj výkon zvolen druhou hvězdou večera. V 8. minutě proměnil samostatný únik a svou devátou trefou nováčkovské sezony srovnal průběžný stav na 1:1. V 18. minutě pak přidal ještě asistenci u trefy Rickarda Rakella. Druhý český forvard v sestavě Anaheimu Tomáš Fleischmann (15:01, +/-: -1, 3 střely) ani obránce vítězného Colorada Jan Hejda (17:16, +/-: -1) nebodovali.

Buffalo - Chicago 3:4 (0:2, 1:0, 2:2)
34. a 53. Foligno, 46. Larsson - 59. a 60. Toews, 3. Keith, 9. Sharp. Střely na branku: 38:36. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Toews (Chicago), 2. Foligno, 3. Ristolainen (oba Buffalo).

New Jersey - Montreal 3:2 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)
10. Matteau, 25. Boucher, rozhodující sam. nájezd Josefson - 15. Plekanec, 17. Petry. Střely na branku: 18:33. Diváci: 16 592. Hvězdy zápasu: 1. Kinkaid, 2. Matteau, 3. Greene (všichni New Jersey).

Dallas - St. Louis 5:7 (1:1, 4:3, 0:3)
21. a 35. Jamie Benn, 20. Moen z tr. střílení, 31. Seguin, 36. Roussel - 21., 40. a 60. Schwartz, 18. a 21. Berglund (na první Z. Michálek, na druhou Jaškin), 45. Z. Michálek, 50. Pietrangelo. Střely na branku: 31:21. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Schwartz (St. Louis), 2. Jamie Benn (Dallas), 3. Pietrangelo (St. Louis).

San Jose - Arizona 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
1. Couture (Hertl), 5. Pavelski, 55. Nieto - 23. Arcobello. Střely na branku: 37:21. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Marleau, 3. Niemi (všichni San Jose).

Anaheim - Colorado 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)
8. Sekáč, 18. Rakell (Sekáč) - 7. Mitchell, 37. Landeskog, 50. Duchene, 59. Everberg. Střely na branku: 17 201. Hvězdy zápasu: 1. Duchene (Colorado), 2. Sekáč (Anaheim), 3. Berra (Colorado).