Chcete slepice? Když začnete od kuřátka, za půl roku začnou snášet

  • 5
Začínající chovatel si může pořídit jednodenní kuřátka či několikatýdenní kuřice. A ujasnit si, jestli mu jde o vajíčka, nebo se těší na pečené kuřátko.

Pořídit si můžete už jednodenní kuřátka, ze kterých si snášející slípky vypipláte zhruba tak za půl roku. Počítejte ale s tím, že zhruba z poloviny kuřat se za nějaký čas vyklubou kohouti, které můžete tak akorát sníst.

Nebo můžete kuřata rovnou „jen“ vykrmit, abyste si pochutnali na dobrém masu. Do třetice lze slepice chovat i na ozdobu vašeho dvorku, pokud vás fascinují taková plemena jako jsou třeba hedvábničky. 

„Konkrétně od nás z Toulcova dvora si lidé kuřátka pořizují do chovu, protože ani nechováme masná plemena, ale české zlaté kropenky,“ vysvětluje Lenka Skoupá, koordinátorka farmy (o českých plemenech hospodářských zvířat chovaných na statku v pražské Hostivaři čtěte zde).

Co všechno chov slepic obnáší, to už bez přikrašlování rozebral předcházející článek, který upozorňuje na všemožná úskalí (krok za krokem, jak chovat slepice). Pokud vás neodradí a jste schopni zajistit slípkám ty správné podmínky, nezbývá než poradit, jak při koupi poznat zdravé kuře a co mu zajistit jak na cestu domů, tak na místě.

Chcete-li vajíčka co nejdřív, počkejte si na kuřice

„Kdo chce slepice kvůli vlastním čerstvým vajíčkům, většinou si koupí několikatýdenní kuřice, nebo rovnou půlroční slípky, které už začínají snášet a neztrácí tak čas péčí o kuřata,“ konstatuje Lenka Skoupá. „Navíc už si koupíte rovnou jen slepičky - jsou totiž plemena, u kterých pohlaví dříve jak v půl roce stejně nepoznáte.“  Případně si lze zajet na výstavu a pořídit zvíře už dospělé.

Jak vypadá zdravé kuře?

Zdravé kuře je čisté, nemá nijak deformované pařátky a není znečištěné trusem. Především má mít čistý zadeček, aby bylo jasné, že netrpí průjmovým onemocněním. Oči mají být lesklé, bez jakýchkoli stroupků a výpotků okolo. Pokud živě štěbetá, je to evidentně zvíře, které je zdravé a v pořádku.

U kuřat určených do chovu si zkontrolujte i tvar hřebínku, aby byl opravdu rovný a neuhýbal. Někdy už jsou na něm vidět i malé zoubky, které naznačují budoucí vizáž.

Slepice by měly být minimálně čtyři, je to hejnový pták. U jednodenního kuřete ovšem nepoznáte, zda je to slepička nebo kohoutek. Líhnou se přitom zhruba v poměru 1:1, proto s tím při nákupu kuřat počítejte. Kohoutci vám prostě zůstanou na maso, případně je můžete zkusit vyměnit s jiným chovatelem za slepice.

Nicméně kvůli ceně - jednodenní kuřátko pořídíte za cenu zhruba 40 Kč - se řadě lidí  pořád vyplatí si slepice snášející vajíčka vypiplat. Několikadenním kuřatům musíte zajistit vhodné podmínky.

„Malá kuřata rozhodně potřebují teplo, ta jednodenní dvoudenní aspoň 32 °C. Pak samozřejmě dostatek čisté pitné vody a stravu s vysokým obsahem bílkovin, tedy zhruba 20 až 30%. Což je srovnatelné s potřebami psa, takže samotné zrní jim zdaleka nestačí. Nejpohodlnější je tedy krmit krmnou směsí, “ radí odbornice.

Krmné směsi pořídíte v zemědělském zásobování a nákupu, případně od soukromých výrobců. Míchat si je můžete i sami, ale není úplně snadné spočítat správnou krmnou dávku. „A stejně se pak neobejdete bez nákupu některých přísad, zejména vitamínů, minerálních látek a bílkovinné složky, kterou nejčastěji bývá masokostní moučka.“ 

Pro kuřátka si také jeďte vybaveni na jejich převoz, tedy s přepravkou pečlivě vystlanou například čistou slámou. „Piliny nejsou vhodné, protože kuřata jsou schopna si je splést s běžnou stravou a přeplnit si cestou volátko,“ upozorňuje Lenka Skoupá.

Hlavně se kuřata při převozu nesmí podchladit, i během cesty byste jim měli zajistit stálou teplotu zhruba třiceti stupňů. A doma už na ně má čekat vyhřívaná odchovna. Zdrojem tepla může být i obyčejná lampička, případně topná podložka. Nesmí v ní samozřejmě chybět ani vhodná napáječka s čistou vodou zajištěnou tak, aby ji kuřata nemohla znečistit. A stále plné krmítko. „Protože kuřata ochutnávají a zobají téměř pořád,“ uzavírá odbornice.