RADOST A ZMAR. Jaromír Jágr slaví gól se spoluhráči z Floridy, překonaný...

RADOST A ZMAR. Jaromír Jágr slaví gól se spoluhráči z Floridy, překonaný brankář Caroliny Anton Chudobin žádný důvod ke spokojenosti nemá. | foto: AP

Jágr vyrovnal Francise na čtvrtém místě historického bodování NHL

• 158
Díky dvěma bodům ze čtvrtečního zápasu proti Carolině, triumf Floridy 6:1 podpořil gólem a asistencí, si Jaromír Jágr připsal další významný zápis své bohaté zámořské kariéry. V tabulce historického bodování hokejové NHL totiž na čtvrtém místě se součtem 1 798 bodů vyrovnal Rona Francise. Víc bodů již posbírali jen Gordie Howe, Mark Messier a nepřekonatelný Wayne Gretzky.

Ve čtvrtek se v akci představily všechny tři celky pohybující se na hraně posledního postupového místa Východní konference a všechny byly úspěšné.

Boston (78 zápasů - 93 bodů) si udržel náskok na klíčovém osmém místě výhrou 3:2 v Detroitu, devátá Ottawa (77 zápasů - 90 bodů) mu nepřestává dýchat na záda díky úspěchu 2:1 po prodloužení nad Tampou Bay a o udržení naděje se stále pere i desátá Florida (78 zápasů - 87 bodů) po triumfu 6:1 nad Carolinou.

Historické bodování NHL

1. W. Gretzky, 1487z. - 2857b.(894+1963)
2. M. Messier, 1756z. - 1887b.(694+1193)
3. G. Howe, 1767z. - 1850b.(801+1049)
4. J. Jágr, 1546z. - 1798b.(721+1077)
    R. Francis, 1731z. - 1798b.(549+1249)

Floridu poslal do vedení nad Carolinou těsně před prvním odchodem do kabin Willie Mitchell.

Klíčovou fází duelu pak byla prostřední dvacetiminutovka, v níž domácí svůj náskok zvýšili dalšími třemi zásahy. U dvou z nich na ledě nechyběl skvěle hrající Jaromír Jágr (17:27, +/-: +2, 3 střely).

Nejprve v 26. minutě po jeho přihrávce uspěl z pravého kruhu pro vhazování Brandon Pirri a v 34. minutě sám zakončil z ideální střelecké pozice před bránou Antona Chudobina pas od zadního mantinelu z hole Aleksandra Barkova. Posledně jmenovaný pak v 37. minutě přidal k asistenci i trefu a Panthers tak vedli už 4:0.

Ve třetí třetině vidělo necelých deset tisíc diváků v aréně BB&T Center dvě rychle navazující branky Vincenta Trochecka, domácího Roberta Luonga připravil o nulu až v čase 58:41 využitou přesilovkou Chris Terry. Zámořští novináři jedničku Panthers díky 31 zákrokům zvolili první hvězdou před rekordmanem Jágrem, jenž ziskem dvou bodů (1+1) s celkovým součtem 1.798 zápisů vyrovnal na čtvrté pozici historického bodování NHL bývalého spoluhráče z dob angažmá v Pittsburghu (1991 - 1998) Rona Francise.

Už čtvrté vítězství v řadě si připsali o udržení postupového místa bojující hokejisté Bostonu. Naposledy uspěli po velkém obratu ze třetí třetiny výsledkem 3:2 na ledě Detroitu, který naopak opustila forma v nejnevhodnější dobu. Red Wings totiž padli popáté z posledních šesti startů a se ziskem 93 bodů se na ně již Boston dotáhl. V tabulce jsou však Rudá Křídla, disponující jedním zápasem k dobru, stále na třetím místě Atlantické divize před Bruins.

Kouč domácích Mike Babcock v klíčovém duelu od úvodní minuty už počtvrté v řadě vsadil na služby českého gólmana Petra Mrázka před dlouholetou jedničkou Jimmy Howardem. Ostravský rodák se prezentoval 22 zákroky, na bodový zisk to ale týmu nestačilo. Fanoušci Detroitu odcházeli o to zklamanější, když jejich oblíbenci ještě na startu třetí třetiny vedli 2:0. Asistencí u v pořadí druhé branky se na tom podílel i obránce Marek Židlický (18:12, +/-: -1).

Obrat Bruins odstartovali v 46. minutě využitou přesilovkou Carla Söderberga. Vyrovnáno bylo krátce na to v čase 47:19, branku slavil Loui Eriksson. Rozhodující okamžik zápasu přinesla až 58. minuta, v níž se poprvé v kariéře v NHL nenápadným zakončením od pravého mantinelu trefil obránce Zach Trotman. České duo v útoku Medvědů, David Pastrňák (11:18, +/-: 0) a David Krejčí (19:43, +/-: 0), se tentokrát bodově neprosadilo.

Ottawu, které kvůli otřesu mozku v závěru základní části chybí český reprezentant Milan Michálek, poslal do vedení v domácím souboji s Tampou Bay už v 6. minutě Mark Stone. V 17. minutě ale Lightning zásluhou Jonathana Drouina potrestali vyloučení domácího hráče a za stavu 1:1 se tak začínalo odznova.

Smírný výsledek 1:1 pak vydržel až do poslední minuty prodloužení, kdy přiřkl důležitý zisk druhého bodu pro Senators Patrick Wiercioch. Tampa se v zápase musela obejít o služby až čtyř obránců základní sestavy poté, co zdravotní potíže vyřadily z akce Victora Hedmana, Jasona Garrisona, Braydona Coburna a Andreje Šustra. Jediným Čechem na ledě tak byl útočník hostů Ondřej Palát (18:34, +/-: -1, 1 střela).

Bodování NHL

1. S. Crosby (PIT), 72z. - 80b.(26+54)
2. A. Ovečkin (WSH), 77z. - 79b.(52+27)
3. J. Tavares (NYI), 78z. - 79b.(35+44)
4. J. Voráček (PHI), 77z. - 77b.(21+56)
5. J. Benn (DAL), 77z. - 74b.(28+46)
6. N. Bäcström (WSH), 78z. - 74b.(18+56)
7. J. Hudler (CGY), 75z. - 72b.(29+43)
8. V. Tarasenko (STL), 76z. - 71b.(36+35)
9. T. Seguin (DAL), 67z. - 70b.(35+35)
10. J. Malkin (PIT), 65z. - 70b.(28+42)

Shodně po dvou bodech si ze čtvrtečního programu NHL odnesli útočníci Alex Ovečkin (2+0) a John Tavares (1+1), díky čemuž zdramatizovali čelo tabulky kanadského bodování.

Prvně jmenovaný ruský kapitán Washingtonu si dvěma zásahy s celkovým součtem 52. gólů upevnil vedení mezi kanonýry a výrazně přispěl k úspěchu svých barev 5:4 po nájezdech v Montrealu. Tavares si rovněž polepšil o dva zápisy, ze zápasu ale odcházel jako poražený. Islanders totiž po nájezdech nestačili 3:4 na rozjetý Columbus.

Lídrem produktivity soutěže stále zůstává s 80 body Sidney Crosby z Pittsburghu, zmiňované duo Ovečkin - Tavares na něj ale se ziskem 79 bodů ztrácí jen jediný zápis. S 77 body je stále na čtvrté pozici Jakub Voráček z Philadelphie. Druhý Čech v top10 NHL, Jiří Hudler, se díky čtvrteční asistenci u jediné trefy Calgary při prohře 1:4 v St. Louis posunul na sedmou pozici se součtem 72 bodů.

Columbus - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)
8. Dubinsky, 52. Johnson, 57. Johansen, rozhodující sam. nájezd Letestu - 3. Boulton, 23. Tavares, 41. Strome. Střely na branku: 39:28. Diváci: 15 361. Hvězdy utkání: 1. Johansen, 2. Johnson, 3. Dubinsky (všichni Columbus).

Montreal - Washington 4:5 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 1:2 - 0:0)
21. Petry, 35. Gilbert, 39. Eller, 56. Subban - 31. a 53. Ward, 35. a 52. Ovečkin, rozhodující sam. nájezd Brouwer. Střely na branku: 27:19. Diváci: 21 287. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin (Washington), 2. Subban (Montreal), 3. Carlson (Washington).

Ottawa - Tampa Bay 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
6. Stone, 65. Wiercioch - 17. Drouin. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18 097. Hvězdy utkání: 1. Wiercioch, 2. Hammond (oba Ottawa), 3. Bishop (Tampa Bay).

Detroit - Boston 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)
30. Glendening, 43. Weiss (Židlický) - 46. Söderberg, 48. Eriksson, 58. Trotman. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:28 minuty, ze 25 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zákroků měl 88,0 procent. Střely na branku: 37:25. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Rask (Boston), 2. Glendening (Detroit), 3. Trotman (Boston).

St. Louis - Calgary 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
2. Schwartz, 21. Stastny, 57. Lehterä, 58. Berglund - 24. Monahan (Hudler). Střely na branku: 43:18. Diváci: 19 308. Hvězdy utkání: 1. Stastny, 2. Pietrangelo, 3. Schwartz (všichni St. Louis).

Minnesota - NY Rangers 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
26. Pominville, 46. Vanek - 3. Moore, 15. Nash, 47. Miller. Střely na branku: 28:26. Diváci: 19 244. Hvězdy utkání: 1. Lundqvist, 2. McDonagh (oba Rangers), 3. Dumba (Minnesota).

Chicago - Vancouver 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
7. Teräväinen, 49. Toews, 51. Krüger - 19. Dorsett. Střely na branku: 38:36. Diváci: 21 901. Hvězdy utkání: 1. Crawford, 2. Krüger, 3. Teräväinen (všichni Chicago).

Florida - Carolina 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
47. a 47. Trocheck, 20. Mitchell, 26. Pirri (Jágr), 34. Jágr, 37. Barkov - 59. Terry. Střely na branku: 35:32. Diváci: 9 827. Hvězdy utkání: 1. Luongo, 2. Jágr, 3. Trocheck (všichni Florida).

Los Angeles - Edmonton 8:2 (3:0, 2:1, 3:1)
8. a 44. Gáborík, 39. a 50. Carter, 3. Brown, 10. Doughty, 33. Nolan, 43. Regehr - 28. Purcell, 59. Eberle. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18 230. Hvězdy utkání: 1. Gáborík, 2. Kopitar, 3. Carter (všichni Los Angeles).