Pátrací týmy ve čtvrtek v troskách nalezly druhou černou skříňku ze zříceného...

Pátrací týmy ve čtvrtek v troskách nalezly druhou černou skříňku ze zříceného airbusu (2. dubna 2015) | foto: AP

Vyšetřovatelé našli druhou černou skříňku, rozbor DNA potvrdil 150 obětí

  • 389
Vyšetřovatelé neštěstí německého airbusu Germanwings, který se zřítil ve Francii, našli druhou černou skříňku. Ta by měla obsahovat údaje o letu. Sedí i počet vzorků DNA nalezených na místě nehody, které odpovídají celkovému počtu 150 obětí. Kopilot podezřívaný ze záměrného způsobení pádu si podle nových zjištění hledal data o zabezpečení dveří pilotní kabiny.

O nálezu druhé černé skříňky informoval server Le Monde a později jej potvrdil i francouzský prokurátor Brice Robin. Podle něj existuje „rozumná naděje“, že data získaná ze zapisovače poskytnou i přes značené poškození skříňky cenné důkazy o okolnostech nehody.

Ve čtvrtek večer Robin doplnil, že počet nalezených vzorků DNA na místě nehody koresponduje s počtem dosud uváděných obětí, tedy 150. Zdůraznil však, že to neznamená, že by záchranáři již všechna těla nalezli. „Po spárování vzorku s danou obětí budeme okamžitě informovat rodiny,“ řekl na tiskové konferenci.

Pád airbusu ve Francii

Druhá černá skříňka, označovaná také jako zapisovač letových údajů (Flight Data Recorder - FDR), zaznamenává data o průběhu letu. Dokáže pojmout 25 hodin záznamů o rychlosti, výšce a poloze letu, o chodu motorů, o pohybech řídicích pák a ploch a další údaje (více o černých skříňkách najdete zde).

Francouzská média o nálezu druhé černé skříňky informovala už před několika dny. Nejprve uvedla, že pátrací týmy nalezly černou skříňku, ve které chybělo paměťové médium. Francouzský prezident François Hollande později tuto informaci poupravil a uvedl, že se našlo pouze pouzdro černé skříňky. Vyšetřovatelé však tyto informace zcela dementovali.

Německá prokuratura mezi tím oznámila další posun ve vyšetřování. Druhý pilot zříceného letadla Adreas Lubitz, který podle vyšetřovatelů havárii zřejmě záměrně způsobil, před svou smrtí hledal na internetu informace o způsobech sebevražd a o zabezpečení dveří kokpitu.

 „Přinejmenším v jednom dni se dotyčný vícero minut zabýval vyhledáváním informací o dveřích kokpitu a o bezpečnostních opatřeních,“ uvedla prokuratura na základě analýzy kopilotova tabletu. Lubitz podle všeho trpěl také depresemi. Před nástupem do aerolinek Germanwings měl údajně i sebevražedné sklony (více zde).

Audiozáznam z kabiny

První černou skříňku obsahující audiozáznam z kabiny letounu našli vyšetřovatelé několik hodin po tragédii (více o nálezu první černé skříňky zde).  Letoun Germanwings směřoval 24. března dopoledne ze španělské Barcelony do německého  Düsseldorfu. Na palubě bylo 144 cestujících a šest členů posádky.

Z první černé skříňky a audiozáznamu vyplynulo, že kapitán asi deset minut před pádem letounu odešel na toaletu. V tu dobu byl nastaven autopilot na výšku 11 600 metrů nad mořem. Vzápětí začal stroj klesat - během osmi minut do 2000 metrů nad mořem. V 10:41 SEČ letoun narazil rychlostí asi 700 kilometrů za hodinu do horského masivu v jižních Alpách. Zemřelo všech 150 lidí na palubě.

Po nehodě některé aerolinky nařídily, aby byli v kokpitu vždy nejméně dva lidé; některé společnosti, včetně ČSA a firmy Travel Service, toto pravidlo dodržovaly už dříve. Podobný pokyn jako dočasné doporučení vydala nyní i Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví. V USA Federální úřad pro letectví přítomnost dvou lidí v pilotní kabině nařizuje. 

Místo pádu airbusu A320 nízkonákladové společnosti Germanwings.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue