Katovičtí skrývali za války uprchlé vězně. Tým nadšenců o tom natočil film

  • 0
V Katovicích na Strakonicku zastavil 20. dubna 1945 vlak s vězni. V tu chvíli na něj zaútočily dvě americké stíhačky. Sto čtyřiceti osmi lidem se podařilo uprchnout. Někteří místní jim poskytli úkryt a starali se o ně. Teď o nich bude vyprávět dokument čtveřice filmařských amatérů, kteří vyzpovídali pamětníky události.

Martin Mazuch měl ten nápad v hlavě roky. Kameraman, střihač a fotograf chtěl dlouho natočit příběh vlaku plného politických vězňů. Až nyní se mu to podařilo. S týmem dalších lidí vytvořil dokument s názvem Transport smrti.

Snímek o vlaku, na který v Katovicích zaútočila americká letadla a z nějž část vězňů utekla do okolí, bude mít premiéru 18. dubna v Kulturním domě v Katovicích. Zachycuje vzpomínky lidí na okamžiky, kdy se místní o vězně starali, pomáhali jim a ukrývali je.

O tom, co to bylo za vlak, odkud a kam mířil, jaké vězně převážel a co přesně se onen den ráno na nádraží stalo, existovaly zápisky v kronikách obcí i tehdy vydaných publikacích. Ty však nebyly zcela přesné.

Důležité setkání na přednášce

A tak devětadvacetiletý Mazuch, absolvent písecké Filmové školy Miroslava Ondříčka, hledal další nadšence, kteří by mu s natočením dokumentu pomohli. V roce 2010 při 65. výročí osvobození se potkal s o tři roky starším Janem Řehořem, také rodákem z Katovic, učitelem dějepisu a vystudovaným archeologem při jeho přednášce, a začali o osudu vlaku debatovat.

Autoři dokumentu Martin Mazuch (vlevo), Jindřiška Koláříková a Jan Řehoř na nádraží v Katovicích, kde 20. dubna 1945 zaútočili americké letouny na vlak s vězni.

Plán na film se začal rozjíždět ve chvíli, kdy se o Mazuchově nápadu dozvěděli jeho kolegové z občanského sdružení Rally Fans Katovice, jehož je Mazuch členem. Skupina nadšenců do automobilů totiž točí nejen závody, ale i videoklipy regionálních kapel, pořádá masopustní průvody nebo charitativní koncerty. Natočili také báje a pověsti od Otavy. A pustili se i do příběhu z konce války. K Mazuchovi a Řehořovi se přidala obchodní zástupkyně Jindřiška Koláříková nebo porodní asistentka Lucie Koláříková.

Přepadení na Hitlerovy narozeniny

Byl 20. duben 1945 a pro Katovice měly přijít dvě tragické události: ten den byl popraven po téměř tříletém věznění zdejší statečný kněz a účastník národního odboje Josef Jílek. Na katovickém nádraží zastavil vlak s technikou třetí říše a dobytčími vagony se zhruba sedmi stovkami lidí - většinou vězni z takzvaných SS Baubrigaden, tedy nacistických stavebních brigád. Souhrou osudu ten den slavil Adolf Hitler své poslední - šestapadesáté - narozeniny.

Strojvedoucí vlaku čekal na protijedoucí lokomotivu, když se okolo osmé hodiny ranní nad železničním nádražím objevily dvě stíhačky Thunderbolt. Americké stroje známé svými nálety na železnice začaly ostřelovat lokomotivu. V chaosu se vězňům podařilo otevřít vagony a 148 Čechů, Němců, Sovětů i Francouzů začalo prchat k lesům. Za svobodou. U statkářů a v různých zemljankách nalezli úkryty.

„Zjistili jsme, že to byl pracovní vlak, ke kterému byly přidány i další vagony. Dohledali jsme i číslo lokomotivy v drážních zápisech a po střípcích začali skládat celý obraz,“ říká režisér dokumentu Mazuch s tím, že informace hledali ve strakonickém okresním archivu i Národním archivu v Praze. Od místních obyvatel dostávali tipy, za kým vyrazit a kdo si tehdejší události pamatuje.

Někteří vězni skončili v gulagu

Začalo tak natáčení, ze kterého vzniklo celkem šestnáct hodin záznamu. „Překvapilo mě, že někteří mluvili bez patosu, glorifikace a hodně dokumentárně. Vyprávěli, že prostě vězně schovali, že věděli, že to je nebezpečné, ale nechtěli slyšet žádné plácání po zádech, pro ně to byla běžná věc. Je třeba si uvědomit, že z našeho pohledu se blížil konec války, avšak pro ně to stále byla velmi nebezpečná doba a strach byl naprosto opodstatněný,“ říká Jan Řehoř, který při tvorbě filmu dohlížel na faktografii.

Filmaři se setkali s dvaadvaceti pamětníky, z nichž čtvrtina se premiéry dokumentu nedožila. Vyprávěli jim třeba o tom, jak vězně skrývali na statcích nebo v lese v zemljankách, kam jim nosili jídlo.

O autorech dokumentu

Rally Fans Katovice je občanské sdružení lidí, kteří milují automobilové soutěže. Kromě toho natáčejí videoklipy, fotografují, organizují masopusty nebo charitativní koncerty. Nyní natočili dokument Transport smrti, který připomíná události na katovickém nádraží 20. dubna 1945. Snímek bude mít premiéru 18. dubna v katovickém kulturním domě od 19 hodin. Starostka Katovic Šárka Němečková říká, že obec je ráda, že Rally Fans fungují, a i proto je podporují. „Jejich aktivity vítáme. Jsme rádi, že se mladí lidé dokážou domluvit a něco takového uspořádat a udělat. V obci patří mezi nejaktivnější spolky,“ uvedla Němečková.

Většina vězňů po konci války odešla a více o nich v Katovicích neslyšeli. „Někteří třeba ze sovětských republik poslali dva tři dopisy a víc už nenapsali. Myslíme si, že skončili v gulagu,“ doplňuje Řehoř s tím, že ví pouze o dvou vězních, kteří na Strakonicku v podhůří Šumavy zůstali.

Ve zhruba hodinovém dokumentu zazní i příběh rodiny ze Svaté Anny u Kraselova, která na půdě svého domu schovala vážně nemocného Francouze. V noci ho přepravovala tajně do nemocnice k domluvenému doktorovi. Filmařskému týmu hrálo do karet, že jej pamětníci z Katovicka znají a jeden je posílal za druhým. Věří, že po premiéře se ozvou další lidé, kteří jim přinesou nové informace. „Byli bychom velmi rádi, kdyby se otevřela i další debata,“ tvrdí Mazuch.