TEST: Všechna trvanlivá mléka skončila podobně. Nejhůř to nejdražší

  • 305
Nejdražší testované trvanlivé mléko skončilo v testu MF DNES na posledním místě. Vzhledem k tomu, že si jsou ale všechna v Česku zakoupená mléka složením i chutí velmi podobná, nebyl to rozhodně vyložený propadák.

Test trvanlivých mlék totiž nemá jasného vítěze. Na „školní“ známkové stupnici skončilo všech 12 testovaných vzorků v rozmezí od 1,46 do 1,86. „Mléka jsou téměř jako přes kopírák. Je jedno, jestli si ho koupíte z té či oné mlékárny,“ shrnula výsledky redaktorka Test DNES Hana Večerková.

Kompletní výsledky testu naleztene na adrese AkčníCeny.cz

Vítězem bylo nakonec zvoleno polotučné mléko z jihočeské Madety, které mělo ze všech vzorků nejvyšší obsah vápníku a nadprůměrně měla i tukuprosté sušiny a bílkovin. Kromě těchto laboratorních výsledků zabodovalo mléko z Madety i v chuťovém testu. Naopak nevýhodou byl nepraktický uzávěr.

Stejnou bodovou známku jako vítěz testu obdržela ještě mléka od Pragolaktosu a Lactel z Mlékárny Kunín. Naopak nejhůř, byť se zmiňovaným těsným odstupem, skončilo nejdražší MUH trvanlivé mléko od německého výrobce Aria Foods.

Podobně těsné výsledky byly i v chuti. „Trvanlivá mléka jsou o něco méně chutná než ta čerstvá. Je to dané už i tím, že ta čerstvá mají vyšší tučnost,“ vysvětluje Večerková. Snad jediný faktor, který ze spotřebitelského hlediska mléka odlišoval, byly obaly. Někde například chyběly pokyny, třeba ten, že i trvanlivé mléko se po otevření musí uchovávat v chladničce a do tří až čtyř dní spotřebovat.

Tucet vzorků pocházel z českých supermarketů a hypermarketů a podrobil se zkoumání ve Státním veterinárním ústavu, kde se zaměřili na obsah vápníku, bílkovin, tuku a tukuprosté sušiny. Kromě toho se mléka testovala i na přítomnost toxinu - ta u žádného vzorku prokázána nebyla.