Honosné vstupní prostory Národního muzea před rekonstrukcí

Honosné vstupní prostory Národního muzea před rekonstrukcí | foto: čtenář iDNES.cz

Plejtvák stále visí. Podívejte se do Národního muzea před opravou

  • 7
Národní muzeum čeká rozsáhlá renovace za 1,6 miliardy korun. Prostory jsou až na drobnosti vyklizené, v jedné z hal zůstává u stropu zavěšená kostra plejtváka myšoka. Díky snímkům od čtenáře iDNES.cz můžete nahlédnout i do návštěvníkům běžně nepřístupných částí muzea.

Historická budova Národního muzea je zavřená od července roku 2011. Zaměstnanci z ní kvůli opravám odstěhovali šest a půl milionu předmětů a zhruba třináct a půl kilometru knih. Původně mělo být vše zrenovováno v roce 2016.

Rekonstrukci však zbrzdily celkem čtyři stížnosti firem na průběh výběrového řízení (více jsme psali například zde). Podle verdiktu antimonopolního úřadu ze začátku března ale muzeum při výběru zhotovitele nepochybilo, a tak práce mohou konečně začít. Budovu společně opraví firmy Metrostav, Průmstav a IMOS Brno.

„Všechny neúspěšné stížnosti protáhly dobu zahájení rekonstrukce. Kolem 13. dubna by se měla podepsat smlouva, kolem 20. dubna pak dojde k předání stavby,“ uvedla mluvčí muzea Tereza Petáková.

Díky unikátním fotografiím vyklizených prostor se mohou čtenáři iDNES.cz sami přesvědčit o tristním stavu více než 120 let staré budovy, kterou podobně velká rekonstrukce čeká vůbec poprvé.

Národní muzeum před rekonstrukcí

Na snímcích je vidět omlácená omítka i rozpadající se zdi. Velmi špatně jsou na tom kvůli vlhkosti některé místnosti v suterénu. Do řady pokojů zatéká, takže v nich stojí kbelíky pro případ, že začne vydatněji pršet. Prosakující voda se podepsala na omítkách stěn a především na stropech.

„Velmi náročná a složitá bude zejména obnova vnějšího pláště budovy, kde stav omítek, kamenných prvků, výzdoby a oken je mnohde v havarijním stavu. Obdobně v havarijním, mnohdy již v nefunkčním stavu, je veškeré inženýrské vybavení objektu, a to zejména rozvody topení, elektroinstalace a požární vodovod,“ vyjmenovala Petáková.

Za nábytkem se evidentně delší dobu nemalovalo. Po vystěhování skříní a vitrín, které odvezli pracovníci muzea k odbornému restaurování, se objevily fleky na zdech. „Zarazily mě třeba i rozvody elektriky vedené klasicky v plastových lištách, působí to dost nepatřičně v takových honosných prostorách,“ uvedl čtenář iDNES.cz, který měl možnost si vystěhované muzeum prohlédnout.

Přípravy na rekonstrukci jedné z nejvýznamnějších neorenesančních budov se konaly pod odborným dohledem orgánů památkové péče. Odborníci podrobně prozkoumali stav výzdoby, přičemž jejich zjištění poslouží jako podklady pro přípravu restaurátorských prací.

„Mimořádná pozornost památkářů bude věnována i vlastní rekonstrukci, a to zejména způsobu ochrany či odstrojení jednotlivých uměleckých a umělecko-řemeslných prvků, zpracování restaurátorských záměrů, zvoleným technologickým postupům a následné kvalitě restaurátorských zásahů,“ doplnila mluvčí.

Plejtváka obalí, aby předešli poškození

Předloni v prosinci z muzea odvezli do centrálního depozitáře šestasedmdesát půltunových bronzových soch, které běžně stávají ve vestibulu, na impozantním schodišti a zejména v Pantheonu historické muzejní budovy (více zde).

Jedním z exponátů, který nebylo kvůli velikosti možné odvézt, je kostra plejtváka myšoka, jež je součástí přírodovědecké expozice už 118 let. Odborníci ji nejprve restaurují. Před stavebními pracemi ji následně ochrání speciální obal, který zajistí ideální klima. Příliš velcí na odvoz byli i žirafa a slon.

Objekt bude po rekonstrukci přátelštější k hendikepovaným. Přibudou výtahy, požární vodovod nebo nové toalety. Dělníci během rekonstrukce zastřeší dvory a zpřístupní veřejnosti vyhlídkový prostor v kopuli budovy.

„Konsorcium firem vysoutěžilo zakázku na rekonstrukci historické budovy včetně stavby spojovací chodby mezi historickou a novou budovou Národního muzea v celkovém objemu 1,636 miliardy,“ upřesnila mluvčí muzea. Původně přitom projektanti nacenili opravu na 2,4 miliardy korun (psali jsme o tom zde).

V obou muzejních budovách bude více než 11 tisíc metrů čtverečních výstavních ploch.

„Dokončení stavební části rekonstrukce předpokládáme v průběhu října 2018. I pokud se do této doby nepodaří zrealizovat některou z připravovaných expozic, lze budovu muzea zpřístupnit veřejnosti koncem roku 2018,“ doplnila Petáková.

22. června 2010