Hana Humpálová po propuštění ze zajetí (27. března 2015)

Hana Humpálová po propuštění ze zajetí (27. března 2015) | foto: ČTK

Bělobrádek: Dívky naštěstí unesli kriminálníci, kteří chtěli výkupné

  • 358
Stát v případě únosu Antonie Chrástecké a Hany Humpálové neselhal. Shodli se na tom exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle Bělobrádka bylo štěstí, že dívky unesly „kriminální živly“, kterým šlo o peníze, nikoli o to je zabít nebo unést natrvalo.

Podle Schwarzenberga je v takových případech běžné, že propuštění rukojmích trvá i několik let. „Ostatním státům se to taky nedařilo lépe, vždycky to trvá dva nebo tři roky, aby byly zameteny všechny stopy,“ řekl exministr zahraničí v Otázkách Václava Moravce na ČT.

Se státem jsme nespolupracovali, říká k propuštění Češek vyjednavač

Antonie Chrástecká a Hana Humpálová na snímku s představitelem organizace IHH ...

Rodina podle něj měla dobrý nápad obrátit se na tureckou organizaci IHH, která nakonec jejich propuštění zprostředkovala. „Očividně jako islámská organizace mají větší důvěru,“ řekl Schwarzenberg.

Bělobrádek řekl, že stát ve snaze o propuštění dívek dělal maximum, zejména pak tajné služby. To, že propuštění nevyjednal stát, za selhání nepovažuje. „Rozhodně bych to neoznačil za selhání, protože tu jsou samozřejmě omezené možnosti - to je otázka vyjednávání o výkupném a podobně,“ uvedl vicepremiér.  „Hlavní je, že Antonie a Hana jsou doma,“ prohlásil.

Motivací únosců byly především peníze, řekl Bělobrádek

Vicepremiér naznačil, že motivací únosců byly především peníze. „Tady bylo velké štěstí, že po tom únosu se dívky dostaly do rukou kriminálních živlů. To znamená, že těm lidem šlo o výkupné, že jim nešlo o to děvčata někam zavléct natrvalo, nebo je zbavit života, což je svým způsobem vždycky pozitivní,“ řekl Bělobrádek.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v sobotu naznačil, že Česko za propuštění Hany Humpálové a Antonie Chrástecké nic nezaplatilo. „Platí ovšem, že český stát nevyjednává s teroristy, ani neplatí výkupné,“ řekl.

Schwarzenberg podotkl, že Česká republika trvá na tom, aby se výkupné v takových případech nedávalo. Zároveň uvedl, že mnoho evropských států peníze tajně dává. Ohledně zprostředkování případného výkupného v případě dvou Češek exministr zahraničí uvedl, že o tom vědět nechce.

Sedmadvacetiletou Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou unesli v březnu 2013 neznámí ozbrojenci v pákistánské oblasti Balúčistánu. Za dobu, po kterou byly ženy v zajetí, zveřejnili jejich únosci dvě videa, na kterých hovoří obě unesené. Humpálové krátce po svém propuštění popsala, že dodnes ona ani její kamarádka nevědí, kdo je unesl (podrobnosti se dočtete zde).

Na svobodu se ženy dostaly po dvou letech zajetí díky turecké neziskové organizaci IHH, která jejich propuštění za blíže neupřesněných okolností vyjednala poté, co se na ni obrátily jejich rodiny. 

Chrástecká s Humpálovou v pátek dorazily do východoturecké provincie Van a již druhý den ráno odcestovaly domů do Česka. Kde přesně se nyní nacházejí, není jasné. Z vyjádření ministra Chovance lze ale soudit, že jednou z možností je, že jsou obě nyní v nemocnici. Uvedl, že Chrástecká a Humpálová jsou nyní „v péči státu“.

Na ošetřování lidí z rizikových oblastí se přitom specializuje pražská Nemocnice Na Bulovce. Tam však podle mluvčího Bulovky Martina Šalka unesené dívky v sobotu nebyly. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue