Antonie Chrástecká a Hana Humpálová na snímku s představitelem organizace IHH Izzetem Sahínem (27. března 2015) | foto: ČTK

Se státem jsme nespolupracovali, říká šéf vyjednavačů k propuštění Češek

  • 410
Turecká nezisková organizace IHH, která zprostředkovala propuštění unesené Antonie Chrástecké a Hany Humpálové, jednala na české straně výhradně s rodinami, nikoliv se státem. V rozhovoru pro iDNES.cz to řekl Izzet Sahín, který působil jako vyjednavač mezi rodinami a únosci.

Jak vypadalo vyjednávání o propuštění unesených Češek, Antonie Chrástecké a Hany Humpálové?
Asi před dvěma měsíci nás jejich rodiny požádaly o zapojení do vyjednávání s ozbrojenými skupinami v Pákistánu. Dostali jsme od nich dopis. Přijali jsme tento případ, protože to byla otázka záchrany dvou životů. Vyjednávání trvalo asi dva měsíce. Včera se nám nakonec podařilo dostat obě do našich rukou a předat je následně rodinám. Naštěstí jsou už obě dneska doma v České republice.

Přispěla k jejich propuštění nějak česká diplomacie, nebo to byla zásluha výhradně vaší organizace? 
Byli jsme zprostředkovateli mezi rodinami a představiteli druhé skupiny. Ohledně dalších procedur nemůžeme s jistotou říci, jaká byla v tomto případě role představitelů z vašeho ministerstva zahraničí či dalších orgánů. Naším spolupracovníkem byly ale rodiny. Těm tímto také gratuluji k tomuto šťastnému dni. Byly trpělivé a dělaly, co bylo v jejich silách, a nakonec se dočkaly svých dívek. 

Hana Humpálová po propuštění ze zajetí (27. března 2015)

Ví se, kde byly dívky po celé ty dva roky drženy?
Jak je známo, byly uneseny na západě Pákistánu, nedaleko hranic s Íránem a Afghánistánem, když cestovaly autobusem, a od té doby si nejsme jisti, kde byly drženy nebo za jakých podmínek. My jsme se koneckonců po jejich propuštění ani neptali na takové věci, abychom je nenutili vzpomínat na toto těžké období. Třeba to v brzké době popíší samy dívky.

Můžete upřesnit, jak vypadalo vyjednávání s únosci?
Prosím, chápejte, že se jedná o velmi citlivou záležitost. Jakékoli podrobnosti o vyjednávání mohou negativně ovlivnit všechny další případy. Protože naše organizace pracuje především v konfliktních oblastech, jako je Sýrie a další, může jakákoli chyba ohrozit životy našich pracovníků.

Byly to těžké dva roky, ale jejich morálka byla dobrá

V jakém stavu byly ženy, když se k nim vaše organizace dostala?
Byly v pořádku. Samozřejmě to byly pro ně velice těžké dva roky, nebylo to snadné vydržet dva roky v cele nebo vězení. Jejich morálka byla ale dobrá. Jejich duch byl silný. Byly sice pochopitelně unavené a hodně zhubly, ale věřím, že se v krátké době zotaví.

Unesené Češky

Ani jedna z nich tedy neměla nějaký vážnější zdravotní problém? Některá turecká média spekulovala o tom, že právě to bylo příčinou propuštění.
Když nám je předali, byly napohled zdravé. Společně jsme poobědvali a povečeřeli, a to byly v pořádku. Nemohu ale zcela vše vyloučit, protože jsme v Turecku neměli dost času na nějakou větší zdravotní prohlídku. 

Kdy přesně se dostaly na svobodu? 
V pátek se dostaly do našich rukou, předali jsme je jejich rodinám a v sobotu časně ráno dorazily do Česka.

Antonie Chrástecká po propuštění ze zajetí (27. března 2015)

Turecký tisk informoval rovněž o tom, že ženy odletěly v doprovodu rodinných příslušníků z východoturecké provincie Van speciálem do Česka. Můžete to potvrdit?
Poté, co jsme je předali zástupcům jejich rodin, jsme popravdě už nesledovali, jakým letadlem odcestovaly. Pro nás bylo tou nejdůležitější věcí propuštění dívek, čímž jsme dostáli své povinnosti.

Vyjednávala vaše organizace o propuštění zajatců i v dalších případech?
Ano, od vzniku této organizace se pohybujeme na poli humanitární pomoci, lidských práv a humanitární diplomacie. Při vyjednávání mezi různými stranami konfliktů děláme, co je v našich silách, abychom zachránili životy lidí v různých oblastech. Zejména v Sýrii jsme vyjednáváním takto osvobodili několik tisíc lidí. Nyní jsme na tento seznam přidali další příběh se šťastným koncem v podobě dívek z České republiky.

Byl to komplikovaný případ ve srovnání s ostatními?
Každý případ má svoji vlastní charakteristiku, možnosti, komplikace a výzvy. Jít do takového případu je velmi, velmi riskantní. Práce na tomto poli je velmi citlivá a obtížná. I tento případ byl velmi komplikovaný. Protože ale šlo o záchranu životů dvou nevinných lidí, šli jsme do toho bez váhání. Nyní jsme velmi šťastní, že jsme dosáhli výsledku.

Propuštěné Češky na záběrech turecké agentury Anadolu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video