Saúdská armáda zaútočila na povstalce v Jemenu, Írán to považuje za agresi

  • 249
Saúdská armáda zahájila vojenskou intervenci v Jemenu, jehož část ovládají šíitští povstalci. Oznámil to saúdský velvyslanec v USA Ádil al-Džubajr. Operace podle něj zahrnuje i letecké údery proti rebelům z řad Hútíů.

Podle agentury AP již v noci probíhalo vzdušné bombardování v oblasti metropole Sanaa. Rijád vyslal do akce 150 tisíc vojáků a 100 bojových letounů, uvedla televizní stanice al-Arabíja. Hútíové, které v tichosti podporuje Írán, hlásí desítky civilních obětí.

Íránské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters žádá okamžité ukončení vojenské „agrese“ v Jemenu a varovalo, že vojenská intervence může zkomplikovat krizi v zemi.

„Útoky pod vedením Saúdské Arábie by měly okamžitě přestat. Porušují suverenitu Jemenu. Uděláme vše pro to, abychom situaci v Jemenu dostali pod kontrolu,“ řekl ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Írán zároveň odmítl, že by financoval a trénoval Hútíovce v Jemenu, jak jemenské úřady a Západ tvrdí.

K „okamžitému zastavení vojenských aktivit“ v Jemenu vybídl také ruský prezident Vladimir Putin. Šéf Kremlu to prohlásil během čtvrtečního telefonátu s íránským prezidentem Hasanem Rúháním.

USA vylučují přímou účast v operaci

V noci byly exploze slyšet v hlavním městě Sanaa a i na blízkém letišti a vojenské základně. Agentura AFP napsala, že v jedné čtvrti zemřelo 13 civilistů.

Účelem akce, která začala o půlnoci SEČ a stojí za ní koalice deseti států, je podle velvyslance „ochraňovat a hájit legitimní vládu“. „Uděláme vše nezbytné, abychom ochránili lid,“ řekl saúdský velvyslanec v USA al-Džubajr.

Které další země se do akce zapojily, však nesdělil. Egyptský ministr zahraničí krátce po zahájení úderů uvedl, že jeho země poskytuje politickou a vojenskou podporu. Později agentuře Reuters potvrdil, že operace se účastní egyptské námořnictvo a letectvo.

Al-Arabíja informovala o tom, že se na operaci podílejí rovněž letadla z Maroka, Jordánska, Súdánu, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu a Spojených arabských emirátů. K pozemní akci se prý hodlá připojit i Pákistán, jenž je strategickým spojencem Saúdské Arábie, nyní podle ministerstva zahraničí zvažuje žádost Rijádu o poskytnutí vojáků.

Zdroj z Jordánska ve čtvrtek agentuře Reuters potvrdil, že v oblasti operují také jordánské stíhačky. „Podporujeme bezpečnost a stabilitu v Jemenu. Bezpečnost v Perském zálivu je pro Jordánsko vysoce důležitá,“ řekl zdroj. Není jasné, zda Jordánsko poskytne i pozemní vojsko.  

Saúdská Arábie operaci před jejím zahájením konzultovala se Spojenými státy a věděl o ní i prezident Barack Obama. Mluvčí Bílého domu uvedl, že USA poskytují akci logistickou a zpravodajskou podporu.

„Vylučujeme možnost, že by se americké síly přímo zapojily do vojenské akce v Jemenu,“ citovalo BBC mluvčí Bílého domu Bernadette Meehanovou.

Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí v úterý v souvislosti s vyostřující se situací v zemi požádal Radu bezpečnosti OSN o okamžitou vojenskou pomoc. Hlava státu našla v únoru útočiště v jihojemenském přístavu Aden poté, co rebelové ovládli metropoli Sanaa a krátce prezidenta drželi v domácím vězení.

Ve čtvrtek Hádí dorazil do hlavního města Saúdské Arábie Rijádu. Podle televize Al-Arabíja se v sobotu zúčastní summitu arabských států v egyptském Šarm aš-Šajchu.

Obavy o širší válku

Právě obavy z možného útoku povstalců na Aden, kvůli nimž se prezident ve středu ukryl na neznámém místě, byly jedním z důvodů pro rychlé zahájení akce. V minulých dnech navíc neidentifikovatelná letadla shodila bomby na sídlo Hádího. Nikdo podle dostupných informací při tom nebyl zraněn.

Vojenská operace je podle saúdského ambasadora v USA odpovědí na Hádího žádost a je v souladu s pravidly OSN a Ligy arabských států. Jemenský prezident dal v reakci na zahájení spojeneckého útoku najevo vděčnost, podle šéfa jeho kanceláře akce „navrátila (vládě věrným) lidem odhodlání“.

Vývoj v Jemenu

Hútíovci v současnosti podle Rijádu kontrolují jemenské letectvo a balistické střely. Jeden z členů jejich vedení v reakci na zahájení úderů v televizi al-Džazíra řekl, že jde o agresi vůči Jemenu a že rozpoutá v celém regionu velkou válku.

Povstalci rovněž prostřednictvím své televizní stanice oznámili, že první letecké údery zasáhly hustě obydlenou čtvrť severně od metropole Sanaa a stály život desítky civilistů.

Panují obavy, že Saúdská Arábie by mohla být zatažena do jemenského konfliktu, který se v současnosti prudce zhoršuje, neboť kromě postupujících rebelů bojují proti zbytkům vojska věrného Hádímu jednotky loajální bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi.

Saúdská Arábie sdílí s Jemenem hranici dlouhou 1 800 kilometrů, která není dostatečně střežena. Až do odvolání proto pozastavila civilní provoz na letištích na jihu země, kde sousedí s Jemenem.

Analytici se navíc obávají, aby se do konfliktu na straně Hútíovců nezapojil Írán. Šíitští povstalci podle BBC získali tajné americké plány k operacím v Jemenu. USA dlouhodobě jemenské vládě pomáhaly v boji proti odnoži al-Káidy, kterou experti považují za nejnebezpečnější (o ní více zde).

Zhoršená bezpečnostní situace v Jemenu může zvýšit ceny ropy, píše agentura Reuters. Většina tankerů totiž od arabských producentů musí proplout kolem pobřeží Jemenu do Rudého moře a posléze Suezským kanálem do Evropy.

Saudské letectvo zahájilo bombardování povstalců v Jemenu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue