Lékaři z Motola zašili jícen bez operace, pacient šel druhý den domů

  • 10
Fakultní nemocnice v Motole představila novinku s jejíž pomocí lékaři dokážou šít přímo uvnitř těla, aniž by museli pacienta operovat. Poprvé metodu využili při uzavření píštěle. Pacient se díky laparoskopické metodě vyhnul otevření hrudníku včetně rozříznutí hrudní kosti.

„Pacient měl za sebou už jednu operaci hrudníku kvůli zákroku na srdci, proto jsme se snažili najít jiný systém, jak mu pomoci, aniž bychom operaci hrudníku museli opakovat,“ vysvětlil vedoucí lékař gastroenterologie Radan Keil.

Lékaři z Fakultní nemocnice v Motole proto využili systém zvaný Apollo. Ten pochází ze Spojených států amerických a v Evropě je využívaný především ve Španělsku. Jde o nástavec na konci klasického endoskopu. Tento nástavec dokáže za pomoci ručního ovládání zacelit otvor šitím.

Zákrok postoupil na přelomu loňského a letošního roku 59letý František (na snímku), jenž před ním trpěl opakovanými zápaly plic.

Zákrok postoupil na přelomu loňského a letošního roku 59letý František, jenž před ním trpěl opakovanými zápaly plic. Lékaři přišli na to, že jsou způsobovány píštělí, tedy otvorem mezi jícnem a průdušnicí. Tímto otvorem se do plic čas od času dostávaly kousky potravy a způsobovaly jejich zánět. „Souhlasil jsem se zákrokem, protože jsem věřil lékařům a věděl jsem, že když se nepovede, čeká mě operace, kterou bych musel postoupit tak jako tak,“ řekl iDNES.cz František.

Do těla putuje šicí strojek

Lékař Radan Keil, vedoucí gastroenterologie Interní kliniky FN Motol

„Pacienta jsme si uspali, poté jsem si oblast s píštělí prohlédli endoskopem bez šicího zařízení. Pak jsme jej vytáhli a nasadili na něj onu šicí mašinku. K místu jsme následně zavedli hladkou plastovou trubici, která zabezpečila, že šicí stroj se dostal na místo bez toho, aniž by poškrábal stěny traktu. Jí se dostanete do jícnu, kde opálíte okraje otvoru, aby se rána zhojila. Její okraje jsme následně stáhli šicím systémem,“ popsal Keil.  

Vše netrvalo více než dvacet minut. Pacientovi po něm v těle zůstane drobný steh s plastovou a kovovou koncovkou, která ale okolí jícnu nedráždí při polykání. Ani zápal plic se dosud nevrátil.

Pan František se díky endoskopickému zákroku vyhnul tomu, aby mu lékaři museli zasahovat do hrudní kosti. Zatímco takto šel týž den po zašití píštěle domů, hojení kosti by si vyžádalo nejméně týden na nemocničním lůžku.

Cena zákroku je 50 tisíc, podle lékaře se vyplatí

Motol systém použil jako první v Česku. „Je to nová metoda a samozřejmě jako taková si na začátku zaslouží jednak finance, které jsou v tomto případě okrajové, a také to, že ji někdo musí provést jako první. To je takový psychologický problém, protože člověk je nervózní. Bojíte se případných technických komplikací. Psychologicky je to docela těžká záležitost,“ zmínil Keil. Lékaři si ještě před tím metodu vyzkoušeli u španělských kolegů a také na prasečím střevě.

Samotné šití není obtížné, obtížná je ale přístupová cesta k jícnu a do trávicího traktu. Lékaři odhadují, že systém Apollo by kromě zacelení píštělí mohli používat také u bandáží žaludku obézních nebo zacelení protržení stěny tlustého střeva vzniklé při odstraňování polypů. Metoda je vhodná pro dospělé i některé dětské pacienty. Nelze ji naopak využít kvůli desetimilimetrové velikosti endoskopu v plicích. A neuvažuje se o ní ani při šití kýly.

Systém zkoušejí také v nemocnici v Jablonci nad Nisou a Fakultní nemocnici Ostrava.

Unikátní koncové zařízení, které dokáže vyrobit jen jedna zahraniční firma, je pro jednorázové použití a včetně šicího systému a práce vyjde na 50 tisíc korun. U pana Františka museli lékaři zákrok opakovat, neboť se jim na poprvé nepodařilo píštěl uzavřít zcela, ale jen z velké části. Podle Keila se i tak cena zákroku vejde do nákladů, které by měla nemocnici uhradit pojišťovna.

„Myslím si, že pojišťovna tyto peníze zaplatí, protože kdyby pacient ležel v nemocnici, byly by náklady obdobné. Problém by ale byl, kdybychom zákrok provedli ambulantně, což by pojišťovna v současné době neproplatila,“ podotkl lékař.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue