U smrku nedaleko vstupu do budovy, kde fungovala restaurace Družba, je pietní místo. Přibyl sem obraz Panny Marie, sádrový andělíček, umělé sněženky či plyšový medvídek. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ani měsíc po masakru se život v Uherském Brodě do normálu nevrátil

  • 1
Přesně před měsícem zažilo Česko řádění nejhoršího masového vraha v novodobé historii. Další podrobnosti k tragické smrti osmi lidí v Uherském Brodě policie zatím tají.

Obloha je jako vymetená, na trávníku pučí první sedmikrásky a do vysokých oken dvoupatrové budovy na jedné z hlavních uherskobrodských křižovatek se opírá jarní slunce. Idyla je však jen zdánlivá.

Dnes je to právě měsíc, kdy 24. února do místní restaurace Družba vstoupil třiašedesátiletý muž, vytáhl zbraň a beze slova začal střílet. Po krvavém masakru zůstalo na zemi devět mrtvých včetně vraha (přehledný popis toho, co se stalo, najdete zde).

Řádění střelce v restauraci Družba

„Pořád je to hodně čerstvé. Lidé se snaží vrátit do zažitých kolejí, ale zase tak rychle to z mysli nevymažeme,“ říká starosta Patrik Kunčar.

Je to pochopitelné. Tragédie zasáhla místní rodiny a přátele obětí i těch, kterým se jako zázrakem podařilo před střelcem utéct.

Další Broďané do restaurace pravidelně chodili, někteří se jí v osudnou hodinu jen náhodou vyhnuli, jiní bydleli v blízkosti vrahova domu nebo ho znali z práce.

Na šestnáctitisícové město to byla až příliš velká rána, než aby většinu obyvatel nepoznamenala.

„Aniž bychom to zmiňovali, někteří lidé mi říkají, že od té doby se v restauraci víc dívají kolem sebe, všímají si ostatních,“ líčí Kunčar.

Hledá se podoba pietního místa

Policie drží vyšetřování v tajnosti. Do konce března neřekne nic k motivu střelce ani k přípravě nebo způsobu vraždy. A místní, přestože v prvních dnech o události veřejně mluvili, teď už spíše mlčí.

Před Družbou pořád hoří svíčky. Není jich tolik jako v prvních dnech po masakru, ale stále jich jsou na místě desítky. Pod vysokým smrkem přibyl velký obraz Panny Marie v dřevěném rámu, malá fotka papeže Jana Pavla II., sádrový andělíček, umělé sněženky, plyšový medvídek i žlutomodré šály brodského hokejového týmu omotané kolem kmene stromu.

Tráva je čerstvě uhrabaná, svíčky pečlivě poskládané u patníku. O pietní místo se začali starat zaměstnanci radnice.

„Uhrabujeme listí, vyhazujeme vyhořelé svíčky a sbíráme odpadky,“ vysvětluje mladá žena s lopatou a hráběmi v ruce.

Časem by právě tady mělo vzniknout oficiální pietní místo, které by brodský masakr navždy připomínalo. Radnice zatím nemá úplně jasno o jeho podobě a řeší, zda má být více adresná, nebo naopak symbolická. Proto chce vyhlásit architektonickou soutěž.

„Je to hodně citlivá věc,“ uvědomuje si místostarosta Jan Hrdý.

Poklidně působí celý prostor kolem Družby už teď, navzdory vedlejší rušné křižovatce. Většina kolemjdoucích se nevědomky ztiší, na chvilku se zastaví u svíček nebo si pročítá smuteční oznámení ve vývěsní skříni.

První pohřeb oběti střelby se konal 2. března:

2. března 2015

O rozdělení peněz ze sbírky rozhodne komise

Jen málokdo si zatím umí představit, že by do druhého patra znovu zašel na pivo nebo na oběd. Současný provozovatel Pavel Karlík se tam vracet určitě nebude.

„Ani po měsíci jsem názor nezměnil, restauraci znovu neotevřu. Hledáme jiné místo, ale jde to špatně,“ přiznal Karlík.

Řádění střelce zažil na vlastní kůži. Podobně jako více než desítce dalších lidí se i jemu podařilo před vrahovými kulkami utéct. Někteří z přímých svědků si to na začátku možná nepřipouštěli, ale s otřesnou událostí se jen tak jednoduše nesrovnali.

„Máme v péči několik svědků i pozůstalých, kteří si nás vyžádali sami,“ popsal mluvčí krajské policie Pavel Benedikt Stránský.

Uherskobrodská radnice už vyplatila některým rodinám část z půlmilionové sumy určené pro rychlou potřebu. Netknutá zůstává veřejná sbírka, do které firmy i jednotlivci z celé země poslali téměř 1,5 milionu korun. Ani rodiny o další peníze nepožádaly.

Speciálně sestavená komise teď posuzuje finanční situaci pozůstalých, aby mohla navrhnout konkrétní částky ze sbírky.

„Jinak jejich ztrátu stejně nevyčíslíme,“ vysvětlil Hrdý.

Obyvatelé Uherského Brodu uctili památku obětí 5. března: