Václav Chaloupek s Kiburim z očí do očí. Není divu, že si ke gorilám za dobu...

Václav Chaloupek s Kiburim z očí do očí. Není divu, že si ke gorilám za dobu natáčení vytvořil úzký vztah a dnes se mu po nich stýská. | foto: Taťána Typltová

Takovou lidskost jsem od goril nečekal, říká autor nových večerníčků

  • 7
Gorily z pražské zoo a africká zvířata jsou tentokrát hrdiny nového třináctidílného Večerníčku z dílny Václava Chaloupka. Česká televize uvede premiérový díl v sobotu, návštěvníci zoo mohou vidět ve stejný den v Pavilonu goril dokonce první tři příběhy.

Respekt. To je to, co podle svých slov Václav Chaloupek cítí, ať má tu čest s jakýmkoliv zvířetem. „Gorily pro mě navíc byly a jsou prvním zvířetem, s kterým jsem točil, a neměl jsem ho předtím v ruce,“ vysvětloval, v čem bylo natáčení s gorilami zásadně jiné a proč byl nervózní jako při prvním natáčení zvířecích večerníčků. Přitom nápad točit s gorilami nosil v hlavě už od roku 1992, od své první návštěvy Afriky.

Hlavními hrdiny nového Večerníčku pro Českou televizi jsou pražské gorily Richard, Kijivu, Shinda, Bikira, Kiburi a především nejmladší člen gorilí rodiny dnes dvouletý sameček Nuru a jeho tetička Kamba. Právě ta mu vypráví poučné příběhy o zvířatech a životě v Africe.

Fotogalerie z natáčení

Natáčelo se nejen v pražské zoologické zahradě, a to už od podzimu 2013, kdy byl malému Nuruovi necelý rok (narodil se v prosinci 2012, více zde), až donedávna. Kurátor primátů Vít Lukáš na spolupráci s Václavem Chaloupkem oceňuje jeho profesionalitu a respekt ke zvířatům. Natáčení do chodu pavilonu nijak nezasahovalo, přestože tu lidé ze štábu trávili hodiny a hodiny. Většinou v prostoru vyhrazeném návštěvníkům.

„Všichni z týmu pana Chaloupka respektovali, že například nemohou použít velká světla a přisvěcovat. Natáčení dokonce nevadilo ani Richardovi, který je na velké objektivy obvykle háklivý, ale zvykl si,“ konstatuje kurátor, že i pro ně to byla příjemná spolupráce. Chovatelé naopak štábu pomáhali navodit situace - především pomocí nejrůznějších enrichmentových aktivit (více o zabavování zvířat například zde), které režisér pro své záběry potřeboval.  

Chaloupek natáčel také šest týdnů přímo v Africe. A materiálu má podle svých slov na dalších 13 dílů, záleží na tom, jak se nové pohádky zalíbí malým divákům a zda bude mít Česká televize o pokračování zájem. V záloze má Chaloupek taková lákadla, jako třeba fotbalistu Pavla Horvátha, kterak přes sklo učí gorily kopat do míče.

Co Chaloupkovi přišlo na gorilách nejzajímavější?

„Nejvíc mě překvapilo, jak jsou lidské, to jsem nečekal,“ popisuje Chaloupek a dodává, že 96% shodnost DNA těchto primátů s tou lidskou se prostě jen tak nezapře. A jedním dechem přiznává, že sice pracoval 10 let v plzeňské zoo, ale primáti mu nikdy k srdci nijak zvlášť nepřirostli.

Předpremiéra v Pavilonu goril

Během slavnostního programu na zahájení 84. sezony (podrobnosti zde) se budou v sobotu 28. března promítat první tři díly z nového třináctidílného večerníčku ČT Gorilí povídání v Pavilonu goril.

Česká televize první díl představí v sobotu 28. března na svém prvním programu i na ČT D.

To se změnilo až během doby, kdy sledoval projekt Odhalení (na ten v roce 2010 navázal web iDNES.cz Pomáháme gorilám, více zde). „Během natáčení večerníčků jsem je začal více poznávat, chodil jsem se na ně dívat jako návštěvníci, začal jsem rozlišovat jednotlivá zvířata a jejich povahu a postupně je začal mít rád. A teď, když jsme skončili, se mi po nich stýská,“ říká režisér.  

Sám Chaloupek považuje svoje večerníčky za příspěvek k dlouhodobým snahám Zoo Praha o ochranu goril nížinných a jejich přirozeného prostředí v Africe. Právě na projekt Toulavý autobus, který pražská zoo provozuje v Kamerunu už třetím rokem, přispěje Česká televize z výtěžku za prodej předmětů s motivem gorilích večerníčků.

„Doufám, že gorilí pohádky, které jsou současně jakýmsi dokumentem pro děti zhruba od tří do deseti jedenácti let, přispějí k tomu, aby se změnil pohled lidí na gorily. Je důležité, aby zjistili, jak hodně toho máme společného. A to nejen u nás, ale i v Africe,“ neskrývá režisér přání a ambice, aby se pohádky vydaly i do světa. V nadsázce pak dodává upozornění pro zoology, že „s druhovými problémy se jako autoři nepárali“, přece jen jde o večerníčky pro malé děti.

Gorilí kluk Nuru má dva roky, dětem bude určitě blízký, podívejte se:

22. prosince 2014

Hlas vyprávění Kamby propůjčila herečka Tereza Bebarová, která ovšem svůj vklad těmto pohádkám nepovažuje za klasický dabing. „Pro mě to hlavně byly tři dny krásné práce, gorily jsou působivé a fascinující. Věřím, že po shlédnutí těchto večerníčků je každý bude vnímat jinak,“ svěřila se herečka.

„Když se stíny prodlouží, tak si každej zaslouží před usnutím pohádku, tak si hajej, dadej, ty můj malej primátku,“ zadeklamuje Chaloupek kousek z hravého textu písničky Jaroslava Samsona Lenka, který se gorilím večerníčkům postaral o muziku. „A prosím nezapomeňte zmínit autora komentáře Jiřího Chalupu. Děti zná mnohem líp než já, takže jim uměl to vyprávění krásně naservírovat. Čistě ode mne by to byl dokument,“ vyzvihuje přínos dalšího ze svých spolupracovníků Chaloupek. 

Jak tetička Kamba miluje mláďata samice Kijivu, se můžete podívat zde:

21. prosince 2013