Konvoj americké armády během cesty „Dragoon Ride“ v Lotyšsku | foto: Latvijas Armija

Konvoj obrněnců nás otestuje jako hostitele, říká náměstek Stropnického

  • 1580
Plánovaný průjezd amerického konvoje přes Českou republiku je jen jedním z mnoha za poslední roky. Přesto budí emoce. Je to ilustrace úrovně spolupráce, která mezi spojenci v NATO funguje, říká v rozhovoru náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Je přesun pěti stovek amerických vojáků přes území ČR výjimečnou událostí?
Není důvod k jakémukoli pozdvižení, přesuny vojáků spojeneckých armád přes Českou republiku nejsou výjimečné. Jen loni se uskutečnilo přes území České republiky 131 podobných přesunů, kterých se celkem účastnilo 1 631 zahraničních vojáků a 601 kusů techniky. Z toho 11 silničních přesunů se týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky.

Podobné přesuny přes území ČR probíhají už od devadesátých let, jsou časté a vyplývají z našeho členství v NATO a z každodenní obranné spolupráce s našimi spojenci. Stejně tak se ozbrojené síly ČR běžně přesouvají přes území jiných spojeneckých zemí. V našich vojenských výcvikových prostorech cvičí zahraniční jednotky a čeští vojáci zase cvičí v zahraničí.

Proč americká armáda tentokrát nezvolila tradiční přesun po železnici?
Pro americký 2. jízdní regiment to je vyvrcholení několikaměsíční akce. Více než 1 800 kilometrů dlouhý přesun je pro americkou armádu příležitostí si otestovat vlastní schopnosti a spolupráci s hostitelskými zeměmi při průjezdu. Z toho celkového pohledu pak má „Dragoon Ride“ demonstrovat solidaritu mezi aliančními spojenci a jejich připravenost ke společné obraně.

Americký konvoj vyjel o víkendu z Pobaltí:

A nemůže to vzhledem k napjatým vztahům posledních měsíců jen dál dráždit Moskvu?
Jde o ukázku úrovně spolupráce, která mezi spojenci funguje v rámci transatlantické vazby. Některé vhodné trasy, které americké jednotky při svém přesunu mohou využít, vedou i přes území ČR, což vyplývá už ze samotné geografické polohy naší země. Jedná se tedy o logický a nijak výjimečný postup. 

Přesun má praktický přínos i pro nás. Můžeme si procvičit nástroje a procedury přijímání spojeneckých jednotek na našem území (Host Nation Support). Každý členský stát NATO musí být schopen přijmout v případě potřeby posily od spojenců, což vyžaduje příslušnou infrastrukturu včetně ubytovacích kapacit a adekvátní organizační, bezpečnostní a technické prostředky.

Srovnání: válečné hry Východu a Západu. Ty ruské jsou daleko větší

Moskvu průjezd 2. jízdního regimentu dráždit nemůže. Je to v zásadě přesun malé jednotky zpět na svou základnu. Rusko organizuje stále větší živá cvičení, jichž se účastní ročně statisíce vojáků včetně zapojení strategických jaderných sil. NATO procvičuje to, co je adekvátní kolektivní obraně, jde řádově o desetitisíce vojáků během roku na území evropských členů NATO.

V Česku se vlastně potkají tři konvoje americké armády.
Ano. Jde o tři skupiny. První skupina „Iron“ vyjela z Estonska v sobotu 21. března. Druhá „Lightning“ vyrazila z Litvy o den později a třetí „Killer“ z Polska pak vyjede v sobotu 28. března. Všechny tři se nakonec setkají v České republice a z Prahy přes Plzeň společně zamíří na svou základnu ve Vilsecku.

V zákulisí se hovořilo také o tom, že by konvoj měly doprovázet na trase americké vrtulníky a letouny, včetně bitevních strojů A-10 Thunderbolt, převelených nedávno z USA do Německa?
To je nějaké nepochopení. Při průjezdu Českou republikou se nic takového neplánovalo, protože to není potřeba. Určitou spolupráci s letectvem konvoj má při přesunu z Pobaltí do Polska, protože Rusko v Kaliningradské oblasti neustále pořádá cvičení a často aktivuje svá vojska. Součinnost s letectvem je však symbolického rázu. Jde o „nácvik“ spolupráce při přesunu konvoje.

Jde tedy o cvičení, když americké velení přesun řadí do své operace Atlantic Resolve, kterou spustilo loni v reakci na ruskou anexi Krymu?
Ano, jedná se o cvičení. Atlantic Resolve je nálepka, pod kterou USA zařadily své příspěvky do aliančních cvičení v Evropě. Zahrnuje řadu cvičení a posílenou rotační přítomnost amerických sil v zemích na východní hranici NATO. USA tím demonstrují svou vůli a připravenost aktivně se podílet na obranyschopnosti svých evropských spojenců. Tato rotační přítomnost amerických ozbrojených sil v Evropě, tedy jejich častější zapojování do společných cvičení, je účinnější a i ekonomicky efektivnější, než budování nových trvalých vojenských základen.

Americké jednotky plánují také zastávky a setkání s lidmi. Kritici nabádají k blokování cest a demonstracím. Neobáváte se nějakého incidentu?
Od příslušníků americké armády se za všech okolností očekává profesionální přístup. Jsou si plně vědomi toho, že jejich přesun bude bedlivě sledován a během setkání s veřejností jsou připraveni sami vysvětlit důvod této akce.

Přes Česko projede konvoj americké armády

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue