Pětiletý Ashya King s maminkou během léčby v pražském Protonovém centru. (2014) | foto: Protonové centrum

Ashya, který se léčil s nádorem v Praze, už rakovinu podle rodičů nemá

  • 22
Pětiletý Ashya King, který minulý rok podstoupil s mozkovým nádorem protonovou léčbu v Praze, je podle svých rodičů vyléčený. Nejnovější vyšetření mozku nepotvrdilo přítomnost nádoru. Novinářům to sdělil jeho otec. Ashya byl původně léčen v Británii, rodiče se však nepohodli s lékaři a syna i proti jejich vůli odvezli ze země.

Podle otce malého Ashyi se neprokázala přítomnost nádoru v mozku chlapce, který se nyní pomalu uzdravuje v jejich španělském domě. Začal prý znovu mluvit a hraje si v parku se sestrou a bratrem. „Je to neuvěřitelná zpráva. Jsme nadšeni. To ospravedlnilo všechno, čím jsme prošli, protože to prospívá Ashyiovi,“ uvádí nadšená slova Bretta Kinga zpravodajský web BBC

Rodiče věří, že chlapce zachránila protonová léčba, kterou mu britský zdravotní systém NHS neumožnil. „Kdybychom nechali Ashyu v péči NHS v Británii, dnes by tu s námi nebyl. Byl příliš slabý a nepřežil by,“ dodal King. Zmizení nádoru na mozku svého syna označil za „zázrak“.

Primář pražského centra Jiří Kubeš, který Ashyovu léčbu vedl, sice příznivé výsledky kontrolních vyšetření uvítal, ale upozornil, že na hodnocení výsledku ještě brzy. „Z medicínského hlediska je brzy hodnotit, a jsem velice potěšen, že kontrolní vyšetření dopadla příznivě. Velmi nás těší, že klinicky stav Ashyi je vynikající. Jeho rehabilitace díky protonovému ozařování probíhá velmi dobře, jak můžeme potvrdit i ze zkušeností z protonové léčby u ostatních 60 dětských pacientů, které jsme léčili od prosince 2012,“ řekl Kubeš.

Do Prahy ho přivezli po neshodě s britskými lékaři

Malý Ashya měl diagnostikován meduloblastom, který patří k nejzhoubnějším dětským nádorům. Vzniká v centrálním nervovém systému a bývá v malém mozečku či prodloužené míše. Může být i v mozku.

Diagnózu stanovili lékaři v britském Southamptonu, kde Ashya započal léčbu a prodělal několik operací. Když se však rodiče nepohodli s lékaři o dalším způsobu léčby, odvezli syna po jedné z operací do Španělska. Protože byl podle lékařů v tu chvíli chlapec v ohrožení života, začal po rodině pátrat Interpol a rodiče skončili na 24 hodin ve španělském vězení.

Po vyjasnění situace byl malý pacient převezen na ozařování do Protonového centra v Praze (více o jeho léčbě v Praze čtěte zde). Léčba zde trvala šest týdnů. Poté odjeli Kingovi zpátky do Španělska, kde lékaři zvažovali nasazení chemoterapie. Kingovi vlastní ve Španělsku nemovitost, a tak rovnou uváděli, že se chlapec bude uzdravovat tam a o návratu do Velké Británie zatím neuvažují.

V tamním zdravotnickém systému NHS zatím léčba není možná. V budoucnu by však v Británii měla vzniknout dvě protonová centra podobná tomu v Praze. Na jejich vybudování již bylo vyčleněno asi 250 milionů liber (přes devět miliard korun). Nevzniknou ale dříve než v roce 2018. Pacienty tak posílá jinam a platí miliony liber navíc. Ředitelka strategie pražského centra Iva Taťounová potvrdila, že NHS uhradil i léčbu Ashyi v Praze.

Ashya zahájil léčbu v Praze loni na podzim:

9. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video