Videodůkaz: jasnovidci v Česku neexistují

  • 530
Tři měsíce stál v pražském Obchodním centru Nový Smíchov trezor. Uvnitř byly tři krabice a v nich... Co bylo v nich, mohl hádat každý kromě jasnovidců. Ti to totiž věděli přesně. Nebo snad ne?

Tomu, kdo správně určí všechny tři předměty uvnitř oněch třech krabic v trezoru, chtěli odborníci na podvodné provádění paranormálních jevů (Falešní hráči) a Český klub skeptiků Sisyfos vyplatit 100 000 Kč. Ušetřili. Nevěděl nikdo. 

Všechny tipy najdete na webu akce zde na této adrese: http://www.falesni-hraci.cz/cs/paranormalni-vyzva.

Zatímco některé předměty se v jednotlivých tipech „jasnovidců“ objevovaly (kartáček, papír), vlašský ořech, který vložil do trezoru jeden z autorů experimentu Jakub Kroulík, nikdo neuhodl. „I kdyby někdo z tipujících poznal zubní kartáček, papír a místo ořechu viděl třeba jen kuličku, uznali bychom to,“ vysvětluje Kroulík. „Uvnitř je tma a to samozřejmě může jasnovidcovo vnímání ovlivnit, že místo ořechu vidí jen předmět kulovitého tvaru,“ dodává s nadsázkou Kroulík.

Poltergeist, chemtrails, homeopatika a to ostatní

Experiment proběhl v rámci akce Paranormální výzva. Nejde o jednorázovou věc. Každý, kdo si o sobě myslí, že má nějaké paranormální schopnosti, se může organizátorům přihlásit a v kontrolovaném experimentu své schopnosti prokázat. Úspěch je samozřejmě honorován a částka 100 000 Kč patří k těm nejnižším. Pokud tedy máte zájem, vidíte bez očí, slyšíte bez uší nebo třeba umíte pohybovat předměty na dálku, neváhejte a přihlaste se.

Pochopitelně ne všichni, kteří tipovali obsah trezoru, tak učinili proto, že jsou přesvědčeni o své výjimečnosti. Mnoho lidí se zúčastnilo jen tak z legrace, co kdyby to náhodou vyšlo. „S tím jsme samozřejmě od začátku počítali a nikoho z tipování nevyřazovali. Koneckonců nejde o nijak závažnou věc, ale o happening, který měl zábavnou formou ukázat, že lidé s takovými schopnostmi, které by jim dovolily zjišťovat věci jinak než pomocí nám známých smyslů, neexistují,“ vysvětluje další z organizátorů z klubu skeptiků Leoš Kyša.

„Já naději neztrácím,“ dodává Jakub Kroulík: „Jsem si jistý, že díky této akci se o projektu Paranormální výzva dovědělo více osob s nadpřirozenými schopnostmi, kteří se přihlásí do testování a přesvědčí i nevěřící skeptiky.“

Testování paranormálních jevů

Paranormální schopnosti není jednoduché testovat. Ne snad proto, že by byly netestovatelné, ale jejich proponenti často odmítají, že by takové testování bylo možné. Je to logické - pokud někdo vydělává na důvěře lidí v jeho nadpřirozené schopnosti, nemá obvykle zájem na tom, aby byla jeho schopnost potvrzena či vyvrácena kontrolovaným experimentem. Proto skeptikové nabízejí významné finanční obnosy, aby údajné jasnovidce či astrology přiměly k měřitelným testům.

Nejznámější výzvou svého druhu pochází od slavného kanadsko-amerického skeptika a iluzionisty Jamese Randiho. Od roku 1964 nabízí finanční odměnu (v současnosti 1 milion dolarů) tomu, kdo prokáže své paranormální schopnosti v kontrolovaném experimentu. Pokud se někdo chce o cenu ucházet, musí prokázat své schopnosti na základě protokolu, na kterém se s komisí shodne. Obvykle to znamená navržení takového experimentu, aby bylo vyloučené, že jde o výsledek náhody.

, , ,