Tunisané zapalují svíčky za oběti útoku (18. března 2015).

Tunisané zapalují svíčky za oběti útoku (18. března 2015). | foto: AP

Nejezdit do Tuniska? Tím teroristé dosáhnou svého, říká velvyslanec

  • 205
Tunisko je po středečním teroristickém útoku v šoku. Češi se ale podle tamního velvyslance Jiřího Doležela do země nemusí bát jezdit. „Když by nepřijeli turisté, kteří sem obvykle jezdí, pak by teroristé dosáhli v podstatě svého cíle,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Máte již přesný počet obětí středečního útoku a jejich národnost? Momentálně sedím na zasedání Evropské unie a my se jich nemůžeme dopátrat, protože po zahájení teroristického útoku tuniské úřady či exekutiva komunikovala odpovídajícím způsobem pro tu situaci. Informace lítaly, lišily se hodinu od hodiny, lišila se média v počtu zabitých a raněných a lišili se i jednotliví tuniští politici.

V současné době se zdá, že mezi obětmi teroristického útoku je 19 až 23 lidí, z toho 17 turistů. Nemám úplný přehled národnosti těch zabitých, byli tam Poláci, Francouzi, Španělé, Italové, byl tam Belgičan, Brit. Tuším, že mezi mrtvými jsou i Japonci, Kolumbijci a Australané.

Jiří Doležel

Velvyslance ČR v Tunisku Jiří Doležel (vlevo) se setkal s ministrem národní...

Od 9. prosince 2014 velvyslanec v Tunisku. V minulosti pracoval jako novinář či jako koordinátor boje proti terorismu na ministerstvu zahraničí. Jako velvyslanec působil v Demokratické republice Kongo a v Kosovu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že mezi obětmi nejsou čeští občané. Můžete jeho slova potvrdit?
Včera, když se začalo střílet, tak několik minut poté jsme zahájili rutinní monitoring, jaká je situace z pohledu české ambasády, zda-li jsou čeští občané jakýmkoliv způsobem tím útokem dotčeni. Do dnešního dne jsem zaplať pánbůh jsme nemuseli oznámit smutnou novinu, tedy úmrtí českého občana či jeho zranění. Češi jsou mimo ohrožení.

V současné době jsou však v Tunisku čeští turisté. Jste s nimi v kontaktu?
Jsme v kontaktu s českými občany, kteří se deklarovali na ambasádě prostřednictvím systému DROZD (projekt dobrovolné registrace občanů ČR, pozn. red.). Ty jsme obtelefonovali a jsme s nimi v kontaktu. Všichni evidovaní jsou v pořádku. Co se týče turistů, kontaktovali jsme zde operující cestovní kanceláře, které pracují s českými návštěvníky. Z jejich vyjádření vyplynulo, že nikdo z českých turistů nebyl v ohrožení života nebo zdraví.

Mají se Češi bát jezdit do Tuniska?
Slovo bát se asi není to správné slovo. Teroristický útok byl veden proti dvěma symbolům. Jedním z nich byl parlament, což je symbol demokracie. A druhým symbolem bylo turisticky nejnavštěvovanější místo v celé zemi, muzeum Bardo. Toto muzeum je taková obdoba francouzského Louvru, jsou tam exponáty nesmírné hodnoty. Byl to útok proti symbolu turismu, kultury. Byl to politicky motivovaný útok, který bude mít dopady ekonomické. Pakliže bychom nějakým způsobem reagovali na ten útok, že by se absolutně zastavil turismus v této zemi, že by nepřijeli turisté, kteří sem obvykle jezdí, pak by teroristé dosáhli v podstatě svého cíle. Nemělo by to však být cílem našeho snažení. Naším úkolem v první řadě je chránit zájmy našich občanů.

Doporučení, jak by si měli počínat turisté, kteří jsou v Tunisku či se tam připravují, budeme v příštích dnech definovat společně s ministerstvem zahraničí. Je jisté, že dojde k určitým formulačním změnám. Stejný problém se řeší na úrovni Evropské unie na našem zasedání. Většina evropských kolegů se kloní k tomu, že je potřeba najít určitý kompromis. Usilovat o to, jak chránit zájmy našich občanů a na druhou stranu nedovolit, aby teroristé dosáhli svého cíle.

Padl od vašich kolegů i návrh, aby nebylo doporučeno do Tuniska cestovat?
Tak daleko rozhodně nejsme. Tato možnost překračuje mé kompetence. To je záležitost, kterou se musí zabývat ministerstvo zahraničí.

Zaznamenal jste obavy Tunisanů o ekonomiku, která je do velké míry závislá právě na turismu?
Samozřejmě. Tady si to uvědomují všichni. Tunisko je země, která v uplynulých čtyřech letech prošla složitým politickým přechodem. V nedávné době zde demokratickou cestou proběhly parlamentní a prezidentské volby. Tunisko se zdálo a zdá se, že je pořád zemí, která by mohla být modelem ostatním zemím v regionu. Ten útok přišel ve chvíli, kdy je tuniská demokracie ještě křehká. Samozřejmě to bude mít vliv na politickou stabilitu a ekonomiku. Turismus představuje sedm až deset procent HDP a je v něm zaměstnáno půl milionů lidí.

Jaká je současná atmosféra v Tunisku? Je tam cítit šok, strach?
Šok to určitě je. Strach si myslím, že tu není. Tunisko je země občanů, kteří na ten útok reagovali spontánně. Už včera večer proběhly v centru Tunisu pokojné demonstrace na podporu akcí vlády a na vyjádření solidarity s oběťmi. Tunisko sice není rozdělené jako okolní země sektářským násilí, ani ideologicky, ale mám takový pocit, že teroristický útok spíše semkl společnost. Útok provedla skupinka teroristů, kterou odborníci nazývají spící buňka.

Útok v Tunisu

Uvedl jste, že Tunisko může být příkladem země, kde se demokracii daří, přesto z něj odchází tisíce mladých lidí bojovat do Sýrie a Iráku. Panovala před útokem obava, že podobný teroristický čin může přijít?
Samozřejmě. Obyčejní Tunisané sledují situaci v okolních zemích, zejména v Libyi a Alžírsku. Velmi citlivě a se znepokojením reagují na to, co se tam děje. Obyčejní Tunisané se bojí o demokracii a svou bezpečnost. Bojí se, aby v Tunisku nedošlo k něčemu podobnému jako v Libyi.

Tuniský prezident Bádží Káid as-Sabsí ohlásil, že města bude střežit armáda. Je v ulicích více policistů a vojáků?
Zdá se mi, že ano. Po městě jsem dnes moc nejezdil. Když jsem dvakrát městem projížděl, zdálo se mi, že u veřejných budov stojí více policistů a vojáků.

Teroristé zaútočili v Tunisu na zahraniční turisty:

Máte po středečním útoku strach jet do Tuniska na dovolenou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 22. března 2015. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1898
NE
NE 314

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue