Policisté střeží muzeum Bardo, kde ve středu útočili teroristé (19. března...

Policisté střeží muzeum Bardo, kde ve středu útočili teroristé (19. března 2015). | foto: AP

V Tunisku útočil Islámský stát. Byl to nájezd na doupě neřesti, tvrdí

  • 57
Islámský stát se v audio nahrávce zveřejněné na internetu přihlásil ke středečním útokům v Tunisku. Při střelbě v muzeu zemřelo 23 lidí včetně dvojice útočníků. V ulicích velkých tuniských měst z bezpečnostních důvodů hlídkuje armáda.

Islámský stát na nahrávce oceňuje oba útočníky, kteří zemřeli při policejním zásahu a osvobozování rukojmí. Jednalo se prý o „rytíře Islámského státu“, kteří byli vyzbrojeni automatickými zbraněmi a bombami, píše agentura Reuters. 

Útok v Tunisu

Čin byl podle radikálů „požehnaným nájezdem na jedno z doupat bezvěrců a neřesti v muslimském Tunisku“. Islamisté v nahrávce také tvrdí, že dvojice útočníku se bránila až do té doby, dokud jim nedošla munice. V závěru pak varují, že středeční útok byl jen „první kapkou v přicházejícím dešti“.

Střelci ve středu začali pálit do turistů u muzea Bárdá v centru města (více o útoku zde). Podle ministerstva zdravotnictví je mezi oběťmi 20 cizinců, z nichž zatím jenom 13 bylo identifikováno. Proto stále nejsou k dispozici přesné údaje o mrtvých a jejich národnostech.

Itálie oznámila, že při útoku mohli zahynout až čtyři její občané - dvě italské oběti jsou potvrzené, dva Italové se pohřešují. Francie, Polsko a Kolumbie mají po dvou obětech, Japonsko tři a další mrtví jsou občané z Austrálie, Británie, Belgie a Španělska. Pohřešují se dva Poláci.

Manifestace na podporu národní jednoty

Dva teroristé byli zabiti při osvobozování rukojmích, nicméně vyšetřovatelé nechtěli specifikovat, zda útočili sami. Policie podle CNN zatkla v souvislosti se středečním teroristickým činem devět lidí. Při zásahu v muzeu zemřel také jeden policista.

Prezident Bádží Káid as-Sabsí po čtvrteční schůzce s veliteli armády rozhodl rozmístit ve větších městech vojsko. Chce tak zabránit možným dalším útokům. Podle premiéra Habíba as-Sída je důležitá také ochrana turistů. Turismus je totiž životně důležitý pro tuniskou ekonomiku.

K muzeu do centra Tunisu byla na čtvrteční odpoledne svolána manifestace na podporu národní jednoty a odhodlání bojovat proti terorismu. Zúčastnilo se jí asi 500 lidí. Úřady účastníkům akce zpřístupnily i prostory kulturní instituce, kde lidé zazpívali tuniskou hymnu. Na demonstraci přišli mimo jiné soudci a právníci, ale i rodiny s dětmi, napsala agentura AP. Řada z nich přinesla na místo masakru květiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video