Nikolas Agoratsios (vpravo) a Patrik Kaifáš v jednací síni. V červenci roku 2014 napadli zpěváka Michala Hrůzu. (17. března 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Žalobce žádá za ránu Hrůzovi vězení, obhájce za bujnou svévoli podmínku

  • 16
Soud se dvěma mladíky, kteří loni v červenci na Stodolní ulici v Ostravě napadli zpěváka Michala Hrůzu, dospěl k závěrečným řečem a návrhům rozsudku. Zatímco státní zástupce žádá pro Patrika Kaifáše, autora osudné rány pěstí, zhruba šestileté vězení, obhájce za spravedlivou považuje podmínku.

Krajský soud v Ostravě třetí den projednávání nejprve přehrál záznam napadení, který pořídila kamera na Stodolní ulici. Šlo asi o tříminutový film nasnímaný v sekvencích s prodlením jedné sekundy. Z lavic v jednací síni toho na počítačovém monitoru postaveném před soudce nebylo mnoho vidět.

Bylo však patrné, že potyčka mezi bratranci Nikolasem Agoratsiosem a Patrikem Kaifášem kvůli přítelkyni začala na jedné straně ulice, uprostřed Stodolní už leželi na zemi a dovalili se až na chodník na protější straně, kam zrovna přicházel Michal Hrůza.

Co také při závěrečných řečech zaznělo

Ani já, stejně jako poškozený, nepovažuji za normální, aby se po ulicích povalovali opilí lidé a svými hádkami obtěžovali a omezovali slušně chovající se osoby, byť je to na takové ulici, jakou je Stodolní.
Státní zástupce David Bartoš

Pan Hrůza děkuje těm, kteří mu na koncerty pomohli zajistit čtečku, protože si po zranění nepamatuje své vlastní texty. Cítí se být velmi hendikepován tím, že ve správný čas a na správném místě si nevzpomene na správnou větu z vlastní písně.
Hrůzova zmocněnkyně  Iveta Végsöová

Pan Hrůza by například neměl uplatňovat v náhradě škody i úhradu zakoupení nového mobilního telefonu, když je zřejmé, že jeho mobilní telefon ukradla, když tam poškozený ležel, svědkyně Rigová.
Kaifášův obhájce Tibor Rovňák 

Ten se zastavil a bylo zřejmé, že s někým komunikuje. Hlouček několika lidí se začal chaoticky pohybovat a najednou na dlažbě leželo tělo a takřka celý shluk lidí začal odcházet. Nikdo z obžalovaných, ani jejich známých i příbuzných se nad Hrůzou nesklonili, aby pomohli.

Kamerový záznam není možné zveřejnit, soud to nepovolil.

Jako kdyby vše zavinil Hrůza

Poté už zazněly závěrečné řeči. Státní zástupce David Bartoš má za prokázané, že se oba mladíci dopustili toho, z čeho jsou obžalovaní, tedy výtržnosti a vydírání.

Pro Agoratsiose žádá trest jeden a půl roku vězení, podmínečně odložený na delší dobu, a případně zákaz požívání alkoholu.

„Z některých projevů obžalovaných a příbuzných u soudu jsem měl pocit, že tím, kdo vlastně může za napadení, je sám poškozený, který je měl ponižovat a dehonestovat. Považuji za důležité, aby zde zaznělo, že s něčím takovým nemohu ani na okamžik souhlasit,“ uvedl státní zástupce.

Zdůraznil, že Hrůza jen chtěl zjednat pořádek a kvůli tomu přivolat policii, čemuž oba hoši chtěli zabránit. Proto jsou obžalovaní nejen z výtržnictví, ale také z vydírání.

Milionové odškodnění děsí možná více než rozsudek

Agoratsios by měl pode Bartoše dostat podmínku, neboť jeho facka neměla žádný vliv na Hrůzovo pozdější vážné zranění. Jiné to však je u Kaifáše. „Navrhuji nepodmíněný trest odnětí svobody v rozmezí mezi dolní hranicí a čtvrtinou, spíše při dolní hranici trestní sazby,“ uvedl Bartoš. Trestní sazba činí pět až dvanáct let vězení.

Nikolas Agoratsios přichází do jednací síně.

Obhájci mladíků žádali zcela jiné potrestání. Agoratsiosův čin byl měl podle jeho obhájce být posuzován jako přestupek a měl by být také zbaven povinnosti platit náhradu škody.

Právě takřka tři miliony korun, které žádají manželé Hrůzovi a zdravotní pojišťovna, je podle některých výpovědí možná ještě větším strašákem než samotný trest.

Útočníkovi jen podmínku, aby dostudoval a mohl začít splácet

Kaifášův obhájce Tibor Rovňák proto rozporoval platnost plné moci, kterou předložila Hrůzova zmocněnkyně. K samotnému trestu se vyjádřil tak, že Kaifáš by si zasloužil jen podmínku. „Při označení činu není trefnějšího označení, než bujná svévole. Patrik neviděl, neslyšel a v opilosti zaregistroval konflikt bratrance s dalším člověkem, proto udeřil i on. Nikoliv z obavy z přivolaní policie,“ prohlásil.

Rovňák opět vznesl variantu ještě jednoho napadení Hrůzy ještě před osudným incidentem. Upozornil, že i Hrůza byl pod vlivem alkoholu, což mohlo ovlivnit jeho obranné schopnosti.

Odmítá proto obžalobu z výtržnictví, souhlasí jen s ublížením na zdraví, kde je nižší sazba, a to šest měsíců až tři roky vězení, případně při těžkém následku dva až osm let. „Ale podmínečný trest mu umožní dostudovat, udělat maturitu, začít pracovat a uhradit tak škodu,“ řekl Rovňák.

Rozsudek padne příští týden v úterý.

Záběry z úterního zahájení soudního projednávání

17. března 2015