Policisté před parlamentem v Tunisu (18. března 2015).

Policisté před parlamentem v Tunisu (18. března 2015). | foto: Reuters

Útok vyžene turisty, bojí se Tunisané. Mrtvých je už 23

  • 105
Tunisko zná identitu útočníků, kteří ve středu v hlavním městě zabili 21 lidí, převážně zahraničních turistů. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek potvrdil, že mezi obětmi není žádný Čech. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Prezident Bádží Káid as-Sabsí prohlásil, že země je ve válce s terorem.

„Tyto příšerné menšiny nás nezastraší. Budeme se jim co nejúčinněji bránit bez slitování. Demokracie vyhraje a přežije,“ citovala as-Sabsího BBC. Podle jeho kanceláře budou vojáci rozmístěni ve větších městech. Podle zpravodaje al-Džazíry v Tunisu je ve čtvrtek v ulicích hlavního města znatelně vyšší počet policistů. 

Dva teroristé byli zabiti při osvobozování rukojmích, nicméně vyšetřovatelé nechtěli specifikovat, zda útočili sami. Policie podle CNN zatkla v souvislosti se středečním teroristickým činem devět lidí. Čtyři z nich měli podle prohlášení prezidentské kanceláře něco společného s útokem. Není jasné, jak byli do útoku zapojeni.

Útok v Tunisu

Tuniský premiér Habíb as-Síd zveřejnil identitu zabitých útočníků. Byli to pravděpodobně tuniští občané Jásín Abídí a Hátim Chachnauví. „Stále zjišťujeme podrobnosti. Abídí byl znám bezpečnostním složkám,“ citoval Le Monde as-Sída.

Podle prezidenta oba muži patřili k džihádistické organizaci Ansar aš-Šaría. Tuto organizaci zařadila jak tuniská vláda, tak USA i OSN na seznam teroristických organizací. Není jasné, zda skupina má vazby na teroristickou organizaci Islámský stát, avšak v minulosti jí vyjádřila podporu.  

V Tunisku již delší dobu panovala obava z podobného útoku. Ze země odešly tisíce lidí bojovat do Sýrie a Iráku, mnoho z nich se vrátilo. Útočníci tak mohli být napojeni na teroristickou organizaci Islámský stát. Její příznivci na sociálních sítích teroristický čin oslavovali, ale k odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Turisté byli vystrašení, utíkali všemi směry

Podle tuniského ministerstva zahraničí jeden člověk ve čtvrtek ráno podlehl svým zraněním, čímž se počet obětí vyšplhal na 23 včetně dvou teroristů. Stále se liší informace o národnosti obětí. Zatímco tuniské úřady informovaly, že mezi mrtvými je pět Japonců, tamní vláda uvedla, že tato informace je mylná a mrtví Japonci jsou pouze tři a další tři jsou zranění. Mezi mrtvými turisty jsou čtyři Italové, dva Kolumbijci, Španělé a Poláci a jeden Australan a Francouz. Při násilí bylo zraněno dalších nejméně dvacet zahraničních turistů a dva Tunisané.

Češi mezi oběťmi nebyli. „Jsem rád, že mezi oběťmi útoku v Tunisu není žádný občan České republiky. Odsuzuji tento hrozný teroristický čin a vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým,“ uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

19.března 2015 v 09:23, příspěvek archivován: 19.března 2015 v 12:40

Jsem rád,že mezi oběťmi útoku v Tunisu není žádný občan ČR.Odsuzuji tento hrozný teroristický čin a vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým.

„Krčila jsem se a hlavu si kryla rukama, přesto jsem byla postřelena do ucha, hlavy a krku. Má matka seděla vedle mě, také byla postřelena do krku. Matka se nemohla pohnout, když dorazila policie,“ citovala France 24 pětatřicetiletou Japonku, která byla ve středu na místě teroristického útoku.

„Turisté byli vystrašeni a utíkali všemi směry. Otevřeli jsme dveře a umožnili jim vstoupit do parlamentu,“ řekla CNN poslankyně Mehrezia Labídí. Zákonodárci v době útoku zrovna projednávali protiteroristický zákon.

Nejhorší útok na turisty od roku 2002

Útok podle analytiků nebude mít dopad na politický proces v zemi, avšak ohrozí do velké míry tuniskou ekonomiku, jejímž klíčovým sektorem je turismus. Ročně severoafrickou zemi navštíví miliony turistů ze zahraničí.

„Zasáhli jádro naší obživy,“ tvrdí taxikář z Tunisu Muhammad Alí Trúdi. Myslí si, že cíl teroristů byl ohrozit ekonomiku a vystrašit turisty.

Mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež řekl ve středu iDNES.cz, že není jasné, jak se k nastalé situaci české kanceláře postaví. Nicméně například Fischer již oznámil, že jeho klienti mají možnost změnit destinaci své dovolené, i když první zájezdy jsou naplánované až na léto.

Muzeum Bardo

Turisté z celého světa navštěvují největší tuniské muzeum vybudované v paláci z 15. století. Některé vystavované kolekce jsou starší než 40 tisíc let. V muzeu je jedna z největších sbírek římských mozaik. V roce 2009 bylo muzeum rozšířené.

„Okamžitě jsme rozhodli, že klientům, kteří již mají zakoupenou dovolenou a nebudou chtít kvůli středečnímu útoku odletět, umožníme bezplatnou změnu destinace,“ uvedl mluvčí cestovní kanceláře Jan Osúch.

Teroristický útok odsoudil český premiér Bohuslav Sobotka, podle kterého byl „šokující“.  Připomněl, že mezinárodní terorismus se týká i Evropy. „Tunisko se v posledních letech stalo pro mnohé v regionu inspirací díky odhodlání, se kterým se vydalo cestou stability, demokracie a reforem. Věřím, že včerejší teroristická akce toto odhodlání nezlomí,“ uvedl. 

Středeční útok na turisty je nejhorší od roku 2002, kdy se sebevražedný atentátník odpálil v synagoze na turisty vyhledávaném ostrově Džerba. Mezi devatenácti mrtvými jedenáct pocházelo z Německa. K útoku se tehdy přihlásila al-Káida.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue