Při útoku teroristů v tuniském muzeu zemřelo 22 lidí včetně turistů

  • 627
Ve středu odpoledne napadli ozbrojenci budovu tuniského parlamentu a sousední muzeum v hlavním městě Tunisu. Podle tuniského ministerstva vnitra při útoku zemřelo 22 lidí, z toho 19 turistů. Sedm z nich bylo pravděpodobně z Polska. Oba útočníci zemřeli při zásahu policie, která osvobozovala rukojmí.

Místní média informují podle agentury ANSA dokonce o nejméně 24 mrtvých a pěti desítkách raněných. Předchozí oficiální bilance zveřejněná premiérem hovořila o 19 obětech, z nichž 17 byli zahraniční turisté.

Předseda dolní komory polského parlamentu Radoslaw Sikorski uvedl, že podle nepotvrzených informací při útoku zahynulo sedm Poláků. Od atentátu na Světové obchodní středisko ze září 2001 jde podle něho o největší počet Poláků, kteří zemřeli při teroristickém útoku. Sikorski podle portálu wyborcza.pl uvedl, že v Polsku bude pravděpodobně vyhlášen státní smutek.

„Teroristé vyzbrojeni kalašnikovy napadli nejprve proslulé muzeum Bardo a poté i budovu parlamentu,“ citovala al-Arabíja vyjádření ministerstva vnitra. V muzeu poté útočníci, jejichž počet policie nesdělila, vzali několik turistů jako rukojmí. Ve 13:30 se podle tuniského novináře Meda Dhia Hammamiho v blízkosti muzea ozvaly dvě exploze z granátů, které použili teroristé.

Protiteroristická jednotka následně po 14. hodině pronikla do muzea a většinu z turistů evakuovala. Při následné operaci, při níž přišli o život dva útočníci a jeden člen speciálních jednotek, osvobodila také všechny rukojmí.

Tuniský premiér Habíb Síd na odpolední tiskové konferenci uvedl, že oběti útoku pocházejí z Polska, Španělska, Německa, Itálie a Tuniska. Polsko potvrdilo zranění jedenácti svých občanů, italské ministerstvo zahraničí hovoří o třech mrtvých a šesti zraněných Italech.

„Je to kritický moment v naší historii a zlomový moment pro naší budoucnost,“ prohlásil Síd. Dodal, že při útoku teroristé zranili dalších 42 turistů z Francie, JAR, Polska, Itálie a Japonska.

Češi by mezi oběťmi být neměli

Česko nemá zatím potvrzené ani vyvrácené, že by mezi oběťmi byli čeští občané. „Náš zastupitelský úřad situaci prověřuje, stejně jako zastupitelské úřady jiných zemí je ve spojení s tuniskou stranou,“ řekla iDNES.cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

„České cestovní kanceláře v tuto chvíli nepořádají do Tuniska žádné organizované cesty, začínají se svými nabídkami na konci dubna a začátku května. V tuto chvíli by na místě neměl být žádný organizovaný turista z Česka, což ale nevylučuje možnost, že tam jsou turisté například na poznávacích zájezdech s rakouskými či německými kancelářemi,“ řekl iDNES.cz mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

18.března 2015 v 13:23, příspěvek archivován: 18.března 2015 v 13:36

Nouvelle photo des otages du musée du #Bardo ... Toujours pas du confirmation sur la mort de 4 d'entre eux. #Tunisie pic.twitter.com/WsXHB21kDQ

Doplnil, že české cestovní kanceláře neplánují v tuto chvíli na útok bezprostředně reagovat. „Není jasné, proti komu byl ten čin prioritně zaměřený, zda proti turistům, nebo proti tuniským politikům. Až se situace vyjasní, budou cestovní kanceláře moci reagovat, tedy ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a ambasádou v Tunisku hledat, jak se k té destinaci postavíme,“ řekl Papež.

V parlamentu se projednával protiteroristický zákon

Útok v těsné blízkosti parlamentu se odehrál v době, kdy zákonodárci jednali nad návrhem protiteroristického zákona. „Byla tam řada soudců, představitelů armády, politiků i novinářů,“ řekl České televizi tajemník velvyslanectví Ladislav Hireš s tím, že je zřejmé, že si útočníci tyto informace dokázali opatřit.

Krátce po prvních zprávách o útoku bylo jednání přerušeno a poslanci se shromáždili v hale parlamentu. Celou budovu následně policisté vyklidili. Poslankyně Sajída Ounissi informovala na svém twitterovém účtu, že v budově byli mimo poslanců také ministr spravedlnosti, několik soudců a několik vysokých představitelů armády.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová už z autorství atentátu obvinila radikály z organizace Islámský stát.

Útok už odsoudil francouzský prezident François Hollande i premiér Manuel Valls, který útok označil za teroristický čin a vyslovil podporu tuniskému lidu. Podobná slova volil i italský premiér Matteo Renzi. Předseda Evropské Rady Donald Tusk zdůraznil, že „EU a Tunisko se nenechají terorismem zastrašit“.

Muzeum Bardo patří k nejnavštěvovanějším místům v Tunisu. Poskytuje přehled o dějinách Tuniska a nachází se tam jedna z největších světových sbírek římských mozaik.

Obavy o bezpečnost v Tunisku se zvýšily v souvislosti s děním v sousední Libyi. Vysoký počet Tunisanů odešel bojovat do Sýrie a Iráku a panují obavy, že navrátilci by mohli připravovat útok v Tunisku. Vláda uvedla, že policisté v pondělí zasahovali proti čtyřem teroristickým buňkám. V minulém měsíci zatkli 32 islamistů, kteří plánovali útoky.

Tunis
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video