Revoluční zámek pro auta se obejde bez kliky

  • 41
Na ženevském autosalonu slavila úspěch zajímavá technologická novinka, jejíž stopy vedou do České republiky. Společnost Kiekert, která má své vývojové centrum také v Přelouči, ukazuje na novém konceptu „Budii“ elektrické zámky dveří, které umožňují automatické otevírání dveří bez nutnosti používat kliky.

Koncept, který má velkou šanci prosadit se v budoucnosti, je založený na systému elektrického zámku, který umožňuje úplné odstranění kliky dveří. Pro automatické otevření stačí kontakt s dotykovým senzorem na „vnějším plášti“ vozidla.

Dveře se automaticky otevírají až na vzdálenost deset centimetrů, otevírání i zavírání dveří doprovází individuálně nastavitelný akustický signál. „Náš elektrický zámek otevírá výrobcům automobilů nový svět moderních zamykacích řešení,“ tvrdí Karl Krause, předseda představenstva společnosti Kiekert AG.

Mluvčí firmy Monika Jakubczyková pro iDNES.cz upřesňuje, že centrem vývoje nového zámku bylo německé vývojové středisko firmy v Heiligenhausu, které na projektu spolupracovalo s ostatními vývojovými týmy, které má firma v Přelouči, Mexiku, USA, Koreji a Číně. 

Dveře bez klik jsou libůstkou designérů, kliky totiž ruší na čistých liniích auta jejich oko umělce. Do výroby se však kliky zapuštěné do karoserie dostanou jen výjimečně u exkluzivních, drahých aut - třeba Aston Martin Rapide nebo Jaguar F-type.

Klika splývá s karoserií a při odemknutí nebo přiblížení ruky ji elektromotor vysune, to je řešení, které je velmi finančně a technicky náročné, navíc jsou u něj velké nároky na spolehlivost.

Zapuštěné kliky nemají rádi ani záchranáři, mohou totiž zkomplikovat přístup do havarovaného vozu. Čistě mechanické řešení zapuštěných klik kdysi používaly hlavně sporťáky, například první generace Mazdy MX-5 nebo Fiat Barchetta. V současnosti jsou velmi oblíbené kliky schované do rámu okna zadních dveří, pro automobilový svět je kdysi proslavila Alfa Romeo 156, dnes je vozí třeba i Renault Clio.

Kiekert slibuje, že technologické řešení předvedené na futuristickém konceptu Rinspeed Budii bude vyhovovat všem požadavkům. Na přání zákazníka může být modulární elektrický zámek plně zálohován nouzovým mechanickým otevřením, které zajistí plnou funkčnost i při výpadku napájení. Kromě toho LED osvětlení integrované v zámku zvyšuje bezpečnost ostatních účastníků provozu: oproti současným odděleným výstražným světlům dveří je ve tmě jasně viditelný celý otevírací rádius dveří.

Logicky se nabízí otázka, jakým způsobem Kiekert zabezpečil automobil proti krádeži. Odpověď zatím vývojáři nechtějí zveřejnit s ohledem na konkurenci. „Pokud jde o bezpečnost, společnost Kiekert nepřipouští žádné kompromisy,“ tvrdí Monika Jakubczyková. Dá se odhadovat, že podobně jako u dnešních systémů automatického odemykání aut, bude novinka využívat k identifikaci řidiče přívěsek, který vůz na dálku rozpozná i přes různé zábrany, například když je přívěsek schovaný v tašce nebo kapse. 

Známá firma v Česku utajená

Kiekert se svojí pobočkou v Přelouči není mezi automobilovými fanoušky v České republice příliš známý, přesto patří mezi světovou špičku. Vyrábějí se tu zámky pro všechny třídy aut, od těch levných až po luxusní, třeba Maserati. Podnik zároveň dodává náhradní díly pro starší typy aut, například legendární Volkswagen Bus, který se v provedeních vyrábí dodnes.

Jen loni utržila společnost z Přelouče 7,4 miliardy korun, meziročně pak zvýšila tržby o 1,5 miliardy korun. Přeloučský závod se podílí na celkových tržbách německé skupiny Kiekert zhruba 45 procenty. Desetinu produkce dodává na tuzemský trh, většina zámků však míří k evropským zákazníkům, zejména do Německa.

Před otevřením nové haly závod vyráběl asi 25 milionů zámkových systémů ročně, nyní jeho produkce vzrostla na 35 milionů. Zámky z českého závodu se například montují do vozů automobilek Daimler, Volkswagen, BMW nebo Renault.

Společnost založená v roce 1857 je specialistou v oblasti zamykacích systémů s působností na celém světě, celkem má 5 100 zaměstnanců v devíti zemích světa a šesti vývojových, šesti výrobních a dvou prodejních centrech.

,