Sobotka kývl na cestu Zemana do Moskvy. Oběti války nemohou za Putina

  • 693
Kvůli oslavám konce druhé světové války i cestě prezidenta Miloše Zemana do Moskvy zamířil na Hrad premiér Bohuslav Sobotka. Jen pár dní po sjezdu ČSSD, před nímž si vyměnili ostré vzkazy. Sobotka nemá problém s tím, aby Zeman do Moskvy na Den vítězství 9. května jel, i když se takové cestě přední evropští politici kvůli Ukrajině vyhnou.

„Je to podobná příležitost, jaká se naskytla v Normandii, kdy se slavilo výročí vylodění spojenců. I tam se sešli státníci jak ze zemí Evropské unie a NATO, tak tam byl přítomen ruský prezident Putin,“ řekl po setkání s prezidentem předseda vlády. „Více než 100 tisíc ruských vojáků, kteří zahynuli při osvobozování Československa, nemůže za současnou politiku prezidenta Putina,“ zdůraznil Sobotka.

Česká vláda nadále bude postupovat společně s dalšími členskými zeměmi Evropské unie ve vztahu k Rusku podle toho, jak budou dodrženy dohody z Minsku o příměří na východě Ukrajiny. Podle toho bude česká vláda přistupovat i k evropským sankcím vůči Rusku.

Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová nesouhlasí s tím, aby Zeman do Moskvy jel. Nezpochybňuje zásluhy sovětských vojáků na osvobození Československa, ale současný Putinův režim, na nějž Evropská unie uvalila sankce kvůli ruské anexi do té doby ukrajinského Krymu a také kvůli ruskému podílu na konfliktu na východě Ukrajiny. (více zde)

Sobotka se Zemanem mluvil také o situaci kolem takzvaného Islámského státu a o bezpečnostní situaci v okolních zemích. Shodou okolností se na Hrad vypravil v den, kdy do Senátu dorazila petice s více než 11 tisíci podpisy, podle níž Zeman nahrává nepřátelskému putinovskému režimu. (o petici čtěte zde)

„Zaznamenal jsem určité skazky, že to byla urgentní, narychlo svolaná schůzka. Nikoli, ta schůzka byla domluvena již 5. března. Původně to měla být schůzka ústavních činitelů. Pan premiér požádal o schůzku mezi čtyřma očima,“ řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Předmětem jednání byla podle něj „zahraniční politika“. Dále to mluvčí nekomentoval s tím, že šlo o setkání na premiérovu žádost a že v takových případech Hrad obsah jednání nekomentuje.

Dělí nás názor na veřejnoprávní média, připustil premiér

Předseda vlády, který před pár dny před sjezdem ČSSD ve zprávě pro stranické kolegy vyčetl Zemanovi obrat v jeho chování vůči straně poté, co neuspěl v prezidentské volbě v roce 2003, s hlavou státu řešil i otázku veřejnoprávních médií.

„Já jsem zdůraznil svůj postoj v té věci, který chci i nadále ve veřejné diskusi zastávat. Jsem přesvědčen, že by veřejnoprávní média měla být i nadále nezávislá. A její nezávislost garantuje financování prostřednictvím koncesionářských poplatků. Sdělil jsem svůj názor panu prezidentovi, že by nebylo vhodné, aby se to financování řešilo jinak, skrze reklamu, protože to by mohlo vytvořit závislost na komerčních subjektech, nebo skrze státní rozpočet, protože to by mohlo vytvořit závislost na aktuální vládě,“ řekl premiér po setkání se Zemanem.

Prezident před pár dny podpořil nápad senátora a předsedy Strany práv občanů Jana Veleby, aby lidé nemuseli platit koncesionářské poplatky. Zeman je čestným předsedou této strany, která měla dříve v názvu i jeho jméno.

Naopak sociální demokraté o víkendu na sjezdu přijali rezoluci, jejíž součástí je i věta: „Důležitá je rovněž garance ekonomické stability, nezávislosti a názorové vyváženosti veřejnoprávních médií.“

Sám Veleba ve středu v Senátu svůj návrh „dočasně“ stáhl. Podle Sobotky proto, aby ho udržel alespoň takto při životě, protože neměl žádnou šanci projít. Sociální demokraté se domluvili, že to neumožní. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue