Apple vymyslel, jak ušetřit na zlatě. Na hodinkách ale nešetřil

  • 38
Apple spolu s blížícím se uvedením svých hodinek na trh ukázal patent na vlastní technologii výroby zlaté slitiny, či spíše kompozitu. Zdůrazňuje se v něm především výrazné zodolnění výsledného 18karátového zlata. Zároveň to ale umožní, aby v poměru k jiným šperkům byl obsah zlata o něco menší.

Zlaté hodinky Apple Watch Edition budou dražší, než se původně spekulovalo. Uživatel si na ně bude muset připravit minimálně 10 000 USD (cca 258,5 tis. korun). Za ně dostane chytré hodinky, jejichž součástky jsou usazeny v 18karátovém zlatém těle přístroje. Pokud by hodinky byly vyrobeny z nového zlatého kompozitu, firma by ušetřila na zlatě.

Upozornil na to minulý týden server Slate.com s odkazem na komunikaci uživatele Dr. Drang z Leancrew.com. Zájemce by v tomto případě ani z takto drahých zlatých hodinek nedostal tolik zlata, jako z běžných 18karátových zlatých šperků. 

Není zlato jako zlato

Jednoduše řečeno, pokud byste takové 18karátové zlato roztavili a chtěli prodat čisté zlato z něj získané, nevydělali byste tolik jako ze stejně velkých 18karátových zlatých šperků. Důvodem je speciální kompozit zlata a keramiky, který zlatu dává skvělé vlastnosti, jako je lehkost a odolnost vůči poškrábání (normální zlato je poněkud měkké a náchylné k poškození).

„Zlato od Applu je spíše kovový matricový kompozit než standardní slitina. Místo toho, aby bylo smícháno zlato se stříbrem, mědí nebo jinými kovy, aby bylo pevnější, Apple je spojil s keramickými částicemi s nízkou hustotou,“ píše Drang.

Nová zlatá slitina je chráněna pantem, který firma vlastní. Apple tak stříbro a bronz, které se v běžných špercích používají, nahradil touto keramickou hmotou. 

A to je důvod, proč je v 18karátové hmotě méně zlata než ve stejně velkých (objemově) 18karátových špercích. Vše je dáno tím, jak se karáty (ryzost zlata) ve slitinách zlata počítají. Vychází se z toho, že čisté ryzí zlato je označováno hodnotou 24 karátů, což podle serveru zlate-mince.cz odpovídá poměru minimálně 999 hmotnostních jednotek z celkové hodnoty 1000. V 18karátovém zlatě pak má být poměr 750 jednotek z tisíce. Obsah zlata je tedy v tomto hodnocení určován poměrem hmotnosti zlata a ostatních materiálů ve slitině.

A protože keramický prášek, který Apple v patentu popisuje, je lehčí než běžně používané kovy, může firma při stejné velikosti použít i méně zlata.

Ještě před týdnem se spekulovalo, že tento materiál firma použila i u připravovaných zlatých hodinek. Ze zveřejněného videa však vyplývá, že hodinky používají klasickou slitinu s použitím stříbra, mědi a palladia.