Satelitní snímek mešity proroka Júnuse v Mosulu, vlevo stav před destrukcí,...

Satelitní snímek mešity proroka Júnuse v Mosulu, vlevo stav před destrukcí, vpravo po ní. | foto: Ohrožená architektura města Mosul, Lenka Starková

Mravenčí práce u satelitních snímků. Čeští vědci mapují zkázu Mosulu

  • 79
V iráckém Mosulu probíhá kulturní genocida, domnívají se čeští odborníci. Teroristická organizace Islámský stát zcela zničila nejméně 36 budov historické či náboženské hodnoty. Čeští archeologové a historici nyní zahajují unikátní projekt na dokumentaci destrukce města.

Islamisté v Mosulu o od června loňského roku, kdy město dobyli (více zde), srovnali se zemí desítky historických památek. Buď je odpálili, nebo byly srovnány buldozery. „V případě, že se nemohli někam dostat buldozerem a nechtěli zničit okolní zástavbu, tak použili elektrické sbíječky,“ popsal arabista Miroslav Melčák situaci v Mosulu. Další objekty byly vypáleny či vyrabovány.

Islámský stát

Největší historickou hodnotu měla pravděpodobně mešita Nabí Júnus, na jejímž místě v minulosti ležel asyrský chrám, později kostel proroka Jonáše. Téměř dvacet staveb pocházelo z 12. až 15. století. Výběr budov na zničení podle Melčáka není náhodný. „Objevují se informace, že další památky jsou podminované a připravují se dopředu a pak je odpálí. Takto ,zajištěny‘ jsou i mosty a mosulská univerzita,“ upozornil Melčák.

Islámský stát na jednu stranu památky ničí, na druhou stranu avšak přes Libanon a Turecko historické cennosti prodává. Objevují se analýzy příjmu teroristické skupiny, kde starožitnosti tvoří druhé místo. „Ve větším množství se dokonce na eBay objevily mince z Apamei za 60 až 120 dolarů. Ničení velkých památek je jen vrchol ledovce. Existuje celá řada černých výkopů,“ tvrdí Melčák. Na obchodu se podílí i místní obyvatelé, pro které „divoké vykopávky“ představují jediný zdroj obživy.

Satelity umožňují nahlédnout do Mosulu

Poslední zveřejněné informace o ničení soch v muzeu a písemných památek v knihovně (více zde) uspíšily zahájení projektu Ohrožená architektura města Mosul pod záštitou Orientálního ústavu Akademie věd ČR. Výzkum severoiráckého města proběhl poprvé a naposledy počátkem 20. století, proto vědci ani přesně nevědí, „o co přesně přišli“. 

„Jako rozumná reakce na to, co se děje na Blízkém východě, nám přijde práce. Tedy chceme se pokusit zachránit kulturní dědictví Mosulu, které je v beznadějné situaci, tak, že rozjedeme výzkum v evropských muzeích a archivech, kde je roztříštěna dokumentace. To chceme konfrontovat se satelitními snímky,“ představil projekt archeolog Západočeské univerzity v Plzni Karel Nováček.

„Satelitní snímky představují jediný zdroj, jak se nyní můžeme do současného Mosulu podívat a reflektovat situaci, která se tam odehrává,“ upřesnila kolegyně Nováčka Lenka Starková. Po napadení Mosulu vědci začali snímky nakupovat. Nejmodernější satelitní snímky dokážou rozlišit terén až na půl metru a jeden pokrývající 25 kilometrů čtverečních stojí přibližně deset tisíc korun. 

Odborníci chtějí přesně identifikovat zničené budovy pomocí historických pramenů a určit je na mapách, sbírat dokumentaci a plány k památkám. Posléze vytvoří databázi zničených mosulských památek. Čeští vědci by rádi získali spolupracovníky nejen v zahraničí, ale i přímo v Mosulu. Nicméně jak upozorňují, lidé ve městě se vystavují smrtelnému nebezpečí, pokud volají mobilním telefonem.

Nyní již spolupracují s iráckým ministerstvem kultury, kde je přímo odbor, který sleduje ničení památek, a pověřená úřednice, která má na starosti Mosul. Z Bagdádu čeští odborníci získali seznam zničených památek a souřadnice, ale některé interpretace ministerstva byly chybné. „Vidíme jasnou snahu škody evidovat, ale je jasné, že toto není priorita,“ podotýká Nováček.

Islamisté zničili sochy z dob Asyrské říše: 

26. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue