Rekonstrukce s blondýnou aneb když si řemeslník plete strop se stěnou

  • 70
Rekonstrukce bytu 3+1 nezačala dobře, spíše tragicky. Řemeslníci se střídali, termíny se posouvaly. Po skončení stavebních prací přišlo malování a instalace stropních i podlahových lišt, které se ukázaly nezbytné pro zakrytí nerovností starých zdí.

Rekonstrukce bytu o ploše 95 metrů čtverečních (první díl najdete zde) skončila v „bílé“. Drobná blondýnka Martina si totiž přála mít vše v této barvě. Bílá byla jak kuchyně, tak podlaha i okna, a tak bylo nutné splývající plochu nějak “rozstřelit”.

Proto se Martina s architektkou Janou Pavelcovou z ateliéru Boq architekti vydaly vybrat vhodnou barvu pro oživení kuchyně, obývacího pokoje a ložnice. „Vybrat ten správný odstín jen podle vzorníku je podle mě nemožné, takže jsem ocenila postup, který architektka navrhla,” vysvětluje Martina.

„Před finálním rozhodnutím volby odstínu vždy doporučuji nanést jej ve větší ploše na stěnu tak, aby bylo vidět, jak bude v interieru působit. Společně s majitelkou jsme proto vybraly několik odstínů podle vzorníku Primalexu a nechaly si namíchat malé množství barvy. A potom jeden po druhém vyzkoušely v obýváku,“ popisuje postup výběru vhodné barvy architektka.

Zvolená barva dodala místnostem zvláštní atmosféru s nádechem luxusu, který ještě umocnily ozdobné stropní lišty.

„Bylo to docela vtipné natírat stěny šesti barvami najednou, byla jsem ale opravdu překvapená, jak se může barva na zdi od té ve vzorníku lišit nebo jak se změní po zaschnutí,” říká majitelka bytu.

Martina s Janou nakonec vybraly pudrovou barvu od Primalexu, která má v sobě odstíny šedé, hnědé a fialové. Použily ji ve třech místnostech, v kuchyni, obývacím pokoji a ložnici. Předsíň, dětský pokoj a koupelna zůstaly bílé, protože jsou buď malé nebo bez oken. A v takovém případě bílá barva prostor opticky zvětší.

Zajímavé detaily

Zvolená barva dodala místnostem zvláštní atmosféru s nádechem luxusu, který ještě umocnily ozdobné stropní lišty. A také porcelánové vypínače Decento od tuzemského výrobce ABB či mosazné kličky k oknům místo původních plastových.

Použití lišt si Martina velmi přála, navíc vhodně zvolené lišty zakryly některé nerovnosti. Architektka zvolila lišty, které se umisťují přímo na strop.

„Vzhledem k tomu, že v bytě jsou sice vyšší stropy, ale ne až tak vysoké, abychom si mohli dovolit klasické masivní dekorační římsy, zvolila jsem jinou cestu. Vybrala jsem lišty, které mají velmi minimalistický profil a instalují se přímo na stropě. Jsou tedy netradiční, působí však decentně a zároveň moderně.“

„Jednoduché lišty z našeho sortimentu lze použít i pro překrytí praskajících spojů u sádrokartonů. Designové modely patří do rukou architektů a designérů, kteří je kombinují třeba i s osvětlením,” vysvětluje Helena Neumannová ze společnosti Orac Décor.

Špatně nalepená lišta - místo na stropě se objevila na stěně.

Správně nalepená lišta

Lišty se instalují na stěny nebo stropy s pomocí akrylového lepidla, které se zároveň dá využít i jako tmel. Důležité je použití speciálního lepidla do spojů mezi jednotlivými lištami, aby byly spoje trvale stabilní a nepraskaly.

Opět se však vloudila chyba. Lišty řemeslníci v části bytu nalepili na stěnu ke stropu, nikoli přímo na strop. Bylo nutné je strhat, očistit od lepidla, opravit malbu a opět nalepit. „Architektku Pavelcovou málem ´ranila mrtvice´, když přišla na kontrolu, řemeslníky naštěstí hned zastavila,“ popisuje Martina.  

U podlahových lišt se ukázal jiný problém. „Prostor mezi rámem dveří a zdí musí mít určitou délku, aby šly dveře dobře otvírat, u mě řemeslníci bohužel tento prostor při zaměření nových francouzských oken neřešili, což lišty ještě zdůraznily. Aby se dveře otevřely, na jedné straně kus podlahové lišty prostě uřízli, což vypadá hrozně,“ stěžuje si Martina na další nemilé překvapení.

Dveře na terasu nelze pořádně otevřít, podlahové lišty vadí.

Řemeslníci „vyřešili“ problém uříznutím lišty.

Jinak jsou jednoduché bílé podlahové lišty sázkou na jistotu. Interiéru dodávají čistotu i eleganci, tedy pokud se dodrží veškerá pravidla jejich montáže: „Když jsou stropní i podlahové lišty na svých místech, je třeba je ošetřit barvou v několika vrstvách tak, aby se zakryly nevzhledné spoje a výsledek působil celistvým dojmem. U podlahových lišt použijeme omyvatelnou barvu, abychom ji při vytírání podlahy nestírali,” doplňuje informace architektka Jana Pavelcová.