Metrostav dokončil stavební práce na tunelovém komplexu Blanka. Výstavba přišla...

Metrostav dokončil stavební práce na tunelovém komplexu Blanka. Výstavba přišla na necelých 37 miliard (30.9.2014) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Firmy věděly, že do Blanky teče voda. Kabely přesto položily

  • 432
Stavební firmy už v roce 2012 věděly, že montované technologie v tunelu Blanka kvůli průsakům vody nemusí být funkční. Vyplývá to z dokumentace, kterou má MF DNES k dispozici. Praha nyní musí kabely dát vyměnit, což bude stát desítky milionů a otevření tunelu se posune o další měsíce.

Stavbaři dnes vinu házejí na přívalový déšť z jara 2013. Podle dokumentace se však na stavbě objevovaly průsaky vody ve velkém už dávno předtím a v některých místech se dle stavební firmy Skanska drželo až patnáct centimetrů vody.

„ČKD pokračuje v montáži technologických zařízení i za stávajících nevhodných podmínek staveniště a upozorňuje správce stavby na možné dopady tohoto stavu do kvality zabudovaných zařízení a dodávek,“ uvedl dodavatel technických zařízení ČKD Praha DIZ při kontrole na stavbě v srpnu 2012 a odmítl se zaručit za kvalitu montovaného zařízení.

Zarážející je, proč ČKD pokračovala v montážích, když hrozilo, že technologie nebude fungovat. „Pokračovalo se, protože jsme nedostali pokyn k přerušení,“ sdělil mluvčí ČKD Praha DIZ Karel Samec.

Co je vlastně suchá stavba

Podle firmy Inženýring dopravních staveb (IDS), která je zástupcem Prahy na stavbě, však ČKD mohla montáž přerušit. „ČKD DIZ převzala stavbu plně vyhovující pro započetí montáží. Pokud se prostředí v průběhu montáží zhoršilo - např. vlivem klimatických podmínek - IDS uložil Metrostavu provést nápravná opatření. Pokud byla ČKD přesvědčena, že hrozí poškození jejich zařízení, měla přerušit montáž, případně zařízení demontovat,“ tvrdí mediální zástupce firmy IDS Pravel Kočiš.

Firma Metrostav se neustále snažila průsaky utěsnit, nicméně i tak se problémy na některých místech objevily znovu. „Ta stavba není ponorka, je rozčleněná na menší části a tam se může stát, že voda se přes plášť dostane,“ říká výrobně-technický ředitel Metrostavu Ivan Hrdina.

Podle ředitele Hrdiny se průsaky vody postupně podařilo významně snížit. „Nicméně, že má být stavba suchá, neznamená, že je stoprocentně suchá. Když tunel není hotový včetně technologií, tak se může zarosit a to jsou opravdu obrovské přísuny vody, které se do těch konstrukcí dostávají,“ dodává Hrdina.

O problémech se vědělo

Na problémy v tunelu Blanka upozorňuje firmu ČKD Praha DIZ dopisem z poloviny července výrobní ředitelka Skansky.

„Máme provádět montáže vzduchotechniky, požárních klapek a trafostanic v prostorech, které neodpovídají standardům. Již jsem byla nucena zastavit navážení a montáže ventilátorů vzduchotechniky. Pokud nedojde k rychlé nápravě vzniklé situace, zastavím veškeré montážní práce. V případě, že zástupce investora bude požadovat repase namontovaných zařízení, vzniklé náklady budu uplatňovat u vás,“ píše ředitelka.

O boji stavbařů s vodou svědčí i záznamy ze stavby z roku 2012. „Parametry prostředí se mění průběžně v čase i prostoru a zejména v místnostech některých propojek dochází časem k novým průsakům, a to v době, kdy jsou již namontovány rozvaděče silno- a slaboproudu,“ upozorňuje ČKD.

Kauza Blanka

V tu chvíli ještě problematické kabely, které bude muset nyní město měnit, položené pod chodníky podél vozovek nebyly. Voda však už tehdy prosakovala i do podzemních propojek mezi silničními tunely a v technologických centrech a strojovně vzduchotechniky stálo několik centimetrů vody.

Kdo udělal chybu?

Podle Pavla Kočiše z firmy IDS, zástupce Prahy na stavbě, se každý zhotovitel snaží do zápisů dostat tvrzení, kterými si vytváří preventivní alibi. „Aby pro případ, že by se projevily závady, nesl co nejmenší odpovědnost. A navíc u zařízení, jejichž montáže se tato tvrzení týkají, se zatím žádné závady ani poškození neprojevilo,“ tvrdí Kočiš.

Faktem je, že na jaře 2013 zasáhnou Prahu přívalové deště, povrchová voda tunel vyplaví ze dvou výše položených nájezdů.

Experti na stavebnictví se podivují, jak je možné, že s tím stavba nepočítala a nájezdy proti tekoucí vodě nezabezpečila. Jarní přívalové deště nejsou v hlavním městě nic neobvyklého. Nicméně i tak podle ČKD mohou za poničené kabely v chodnících právě hlavně průsaky vody a vlhkost. „My jsme přesvědčeni, že nadměrná vlhkost a průsaky vody zapříčinily to, co se stalo. Voda z přívalových dešťů to pak dorazila,“ říká dnes mluvčí ČKD Praha DIZ Karel Samec.

Metrostav jakékoliv pochybení vytrvale odmítá. Projektanti tunelu z firmy Satra trvají na tom, že za poničené kabely mohou přívalové deště. Kdo tedy udělal chybu? To by měly brzy ukázat odborné posudky. A nakonec možná i soud.

24. listopadu 2013

,