Přiletěli další krajané z Ukrajiny, Zeman si s nimi na letišti zazpíval

  • 601
Do Česka přiletěli další krajané z jihu a východu Ukrajiny, kteří utíkají před válkou. Na letišti Václava Havla je uvítal prezident Miloš Zeman. Ukrajinské děti mu předaly obrázky a poté si společně zazpívali píseň Ach synku, synku. Krajané získali v Česku povolení k trvalému pobytu.

Armádní letoun s 35 krajany z Ukrajiny přistál krátce po třetí hodině odpoledne. Na letišti je přivítal ministr vnitra Milan Chovanec, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek i prezident Miloš Zeman. 

„Vítejte doma!“ pozdravil prezident ukrajinsky v hale starého ruzyňského letiště druhou velkou skupinu Ukrajinců českého původu, kteří zažádali o přesídlení do země svých předků. Jde o 13 rodin převážně z Oděsy a okolí, dvě rodiny jsou z Čechohradu a jedna z Doněcku. Krajané, kteří dorazili do Česka v neděli, jsou většinou mladí lidé, jsou mezi nimi lékaři nebo policisté. Někteří z krajanů mají v Česku příbuzné, kteří se do vlasti vrátili už v minulosti.

V projevu Zeman připomněl, že loni dostal několik dopisů od krajanů z Ukrajiny, kteří ho žádali o pomoc s repatriací. Za to, že se nakonec dostali do Česka, veřejně poděkoval ministru vnitra Chovancovi a jeho spolupracovníkům.

Neopomněl už poněkolikáté zkritizovat velvyslance v Kyjevě Ivana Počucha za to, že tvrdil, že do Česka chtějí přesídlit jen čtyři krajanské rodiny. „Dostal jsem zprávu z ministerstva vnitra, podle níž lze očekávat, že celkový počet těchto repatriantů dosáhne výše 500 osob,“ uvedl Zeman, který si poté zazpíval s ukrajinskými dětmi českou píseň Ach synku, synku.

Vrátit se chtěli už před válkou

Do Prahy přiletěla i paní Naděžda z jihoukrajinské Oděsy, jejíž předci odešli z Čech na Ukrajinu v roce 1869. „Rozhodli jsme se, že to bude pro nás větší užitek, když budeme v České republice,“ řekla. K přestěhování ji prý vedl strach z války na východě země a nejistá politická situace. „U nás se už hodně lidí chtělo vrátit už před tou válkou a ta to jen urychlila,“ dodala.

„Všechno, co se tam dělo, jsem viděl na vlastní oči, neznáme to jen z doslechu. Pracovali jsme dnem a nocí v místech, kde ostřelují města těžkými děly, lidé nám v panice telefonovali a ptali se, co mají dělat. Člověk nemůže dělat nic, je to velký nápor na psychiku,“ popsal situaci doma pětadvacetiletý policista Vadim Gnoilek. Do vlasti svých prarodičů z otcovy strany přiletěl s manželkou, synem a dcerkami-dvojčaty.

Nyní by se měli krajané připojit k těm, kteří už v zemi jsou, a bezplatně se ubytovat v hotelu ministerstva vnitra jihočeské Červené nad Vltavou.Tam mohou zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu až na rok. Kromě ubytování dostanou finanční pomoc až 50 000 korun pro dospělé a 20 000 pro děti.

Získají také asistenci při hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání a možnost absolvovat jazykové kurzy a další aktivity pro začlenění do české společnosti.
S hledáním práce by krajané neměli mít problém. Oba přítomní ministři potvrdili, že už se jim ozývají obce a firmy, které nabízejí krajanům práci. 

První krajané přijeli autobusem

Krajané, kteří dorazili v neděli, jsou již druhou velkou skupinou Ukrajinců českého původu, kteří zažádali o přesídlení do země svých předků. První skupina 44 lidí z Čechohradu na východě Ukrajiny přijela na počátku března autobusem (více čtěte zde). Poté přijeli po silnici i někteří další. Ostatní držitelé povolení k trvalému pobytu mají přijíždět průběžně.

Celkem toto povolení udělily české úřady ve zrychleném řízení téměř 140 krajanům hlavně z jihu a východu Ukrajiny, kteří byli nejvíce ohroženi boji mezi vládními a separatistickými silami v Donbasu. Stejnou možnost chtějí nabídnout i krajanům ze Žytomyru a dalších oblastí Ukrajiny.

Program přesídlení krajanů vznikl v reakci na loňské žádosti několika stovek ukrajinských občanů českého původu prezidentu Zemanovi o repatriaci. Vláda na přesídlení uvolnila v polovině ledna 66 milionů korun. Program se týká krajanů z celého světa, kteří se ocitnou v krizové situaci, jaká je nyní na Ukrajině.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue