Soukalovou připravila o další medaili poslední rána. Byla pátá

• 255
Kontiolahti (Od našeho zpravodaje) - Biatlonistka Gabriela Soukalová byla velmi blízko další medaile na světovém šampionátu. V závodě s hromadným startem ji o ni však připravila poslední rána, jediná, kterou netrefila. V závěrečném běžeckém souboji pak na své konkurentky nestačila a skončila pátá. Veronika Vítková selhala střelecky a dojela na 29. místě. Zlato získala Ukrajinka Valja Semerenková.

Vypadalo to tak nadějně!

Soukalová rozjela závod ve slunečném finském odpoledni skvěle. Tři střelby zvládla čistě, vezla se na čele v silné skupině s Preussovou, Hildebrandovou a Semerenkovou.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Poslední střelba měla rozhodnout. Čtyři rány namířila česká biatlonistka přesně, jenže tu poslední, nejtěžší, netrefila.

Medailovým nadějím stále nebyl konec. Ze čtvrté střelby odjížděla čtvrtá, se ztrátou pouhých čtyř vteřin na medaili. Jenže za ni ve skvělém tempu pádily Oberhoferová a Domračevová.

„Až do posledního stoupání jsem věřila, že s nimi třeba budu držet krok, že to bude v pár metrech. Ale v největším stoupání mi cukly,“ popisovala Soukalová. Právě Karin Oberhoferová si nakonec bronz vybojovala, zatímco běloruská favoritka tak zůstala na celém šampionátu bez medaile.

Tu tentokrát nezískala ani Soukalová, přesto má za sebou vynikající mistrovství. Vybojovala dvě medaile - zlato se smíšenou štafetou a stříbro z vytrvalostního závodu. Byla pátá už před týdnem ve stíhačce a také nedělní páté místo ji může těšit, ačkoliv v průběhu závodu jistě doufala i v lepší výsledek.

„Převažují pocity radosti a štěstí. Jsem hrozně ráda, že mám zase chycenou top pětku, kdo by to byl řekl před šampionátem,“ říkala. „Trochu mě mrzí ta poslední rána. Naději na vítězství jsem si určitě nedělala, ale byla jsem trochu sobec a říkala jsem si, že chci pro sebe chytit každou ránu.“

To Veronika Vítková měla po vynikající sezoně jistě jiné ambice, jenže kromě úvodního štafetového zlata ji šampionát nevycházel podle představ. Trápila se zejména střelecky, což se nezměnilo ani v neděli - udělala šest chyb a skončila předposlední.

„Verča si přestala věřit, závod si odstřelila v podstatě na první položce. Když si takhle přestanete na střelnici věřit, tak je pak někdy otázka času, než se do toho zase dostanete. Věřme, že to bude u Verči co nejkratší doba,“ doufal trenér žen Zdeněk Vítek.

Zlato získala Ukrajinka Valja Semerenková, která naopak zvládla závod bez jediného zaváhání na střelnici.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko)

Závod žen s hromadným startem na 12,5 km

1. Valja Semerenková (Ukr.) 34:32,9 (0 tr. okruhů), 2. Preussová (Něm.) -6,2 (1), 3. Oberhoferová (It.) -12,6 (2), 4. Domračevová (Běl.) -14,7 (2), 5. Soukalová (ČR) -26,2 (1), 6. Hildebrandová -31,7 (0), 7. Dahlmeierová (obě Něm.) -39,9 (2), 8. Dorinová-Habertová -41,0 (3), 9. Bescondová (obě Fr.) -41,5 (1), 10. Šumilovová (Rus.) -41,8 (1), ...29. Vítková (ČR) -4:07,7 (6).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 25 závodů): 1. Domračevová 957 b., 2. Mäkäräinenová (Fin.) 936, 3. Valj Semerenková 766, 4. Vítková 714, 5. Hildebrandová 691, 6. Soukalová 646, ...39. Puskarčíková 160, 51. Landová 112, 72. Tomešová 22.

,

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)