Sobotka dostal varování. Chovanec prošel až napodruhé kvůli Tejcovi

  • 626
Volba vedení ČSSD podle představ Bohuslava Sobotka se zkomplikovala. Sobotka byl sice 85 procenty hlasů zvolen do čela strany, dostal podporu od 606 ze 713 delegátů pražského sjezdu, jenže při volbě prvního místopředsedy v prvním kole narazil Sobotkův favorit, ministr vnitra Milan Chovanec, uspěl až ve druhém kole.

„Volil jsem kvalitního kandidáta,“ vtipkoval Sobotka po volbě předsedy strany podle fotoreportéra iDNES.cz, když dal hlas sám sobě. Do funkce šéfa sociální demokracie byl Sobotka poprvé zvolen v roce 2011 na sjezdu v Brně, když těsně porazil jihomoravského hejtmana Michala Haška, o dva roky později obhájil post v Ostravě. Nyní je předsedou potřetí.

První den sjezdu ČSSD jsme sledovali on-line

ČSSD chce profilovat jako stranu levého středu, oslovující zaměstnance, seniory i střední vrstvy.

Před zvolením děkoval svým předchůdcům, jmenovitě i prezidentovi Miloši Zemanovi. Zeman, kterého tentokrát ČSSD na svůj sjezd nepozvala, se v Kongresovém centru nakonec přece jen objevil, ale jen v krátkém filmu o historii strany, který byl promítán delegátům.

„Z nás se nedá udělat divize jakékoli podnikatelské skupiny,“ řekl Sobotka v nominačním projevu a sklidil potlesk za to, že se takto vymezil proti svému koaličnímu partnerovi, šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který je majitelem Agrofertu. Ten v reakci na Sobotkovo vystoupení v ČT řekl, že předpokládá, že koaliční vláda s ČSSD a lidovci vydrží až do řádného termínu voleb.

„Jde o to, aby z ekonomiky profitovali spravedlivě všichni,“ řekl také Sobotka ve svém projevu. ČSSD musí být podle Sobotky pojistkou proevropské orientace České republiky v kontextu toho, že země je členem Evropské unie i NATO.

Chovanec uspěl až napodruhé. Tejc oslovil třetinu kandidátů

Na pozice prvního místopředsedy kandidovali ministr vnitra Milan Chovanec, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Ten ale podle Sobotky být ve vedení nemá, protože si přeje soudržné vedení strany.

Chovanec uspěl až ve druhém kole, když porazil Tejce. V prvním kole nebyl nikdo zvolen, ministrovi vnitra chyběly tři hlasy. Dostal jich 359, Tejc 236 a Dienstbier jen 75 hlasů a vypadl.

Před druhým kolem přemlouval delegáty v kuloárech osobně premiér, aby Chovanec prošel a pomohlo to.

Chovanec dostal 433 ze 716 hlasů a Tejc 253. „Beru to jako velkou výzvu a zodpovědnost. Na příštím sjezdu budu muset přesvědčit těch 250 lidí. Četl jsem si, že problémem mohl být můj projev. Řekl bych ho ale stejně,“ řekl po zvolení ministr vnitra.

Tejc se navezl do Sobotky, Chovance i do Marksové

Tejc, který zvolení Chovance zkomplikoval, vystoupil s ostře kritickým projevem. „Dělat z jednoty fetiš není recept na úspěch,“ kritizoval Sobotkovu představu o jednobarevném vedení na sjezdu Tejc. Byl jedním z aktérů toho, co Sobotka a jeho spojenci ve straně označují za „lánský puč“. Několik politiků ČSSD v čele s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem, včetně Tejce, usilovalo o svržení Sobotky hned po volbách.

Tejc atakoval i Sobotkovy spojence. „Nejsem vydíratelný získáním svého titulu,“ zaútočil na Chovance, který získal bakalářský titul na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, ale nepoužívá ho. Do ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové si rýpl, když řekl, že nápady o mateřské dovolené pro otce bude možná oceňovat svět, ale ne české rodiny.

Chovanec jel do Lán za Zemanem na povolební poradu bez vědomí Sobotky taky, ale pak se přidal na jeho stranu a výrazně pomohl tomu, že převrat v ČSSD nevyšel. „Milan Chovanec nebyl iniciátorem, natož organizátorem pokusu o puč, ani událostí, které mu uvnitř ČSSD předcházely. Ve vládě i ve vedení sociální demokracie se mi s ním dobře spolupracuje,“ sdělil iDNES.cz Sobotka.

 Poražený Dienstbier kritizoval stranu za to, že ztrácí nejmladší voliče a voliče z největších měst. Delegáty ale na svou stranu nezískal a poté, co po prohře při volbě prezidenta vypadl před dvěma roky z vedení ČSSD pro něj pokus o návrat do něj skončil debaklem.

Před volbou předsedy ČSSD si delegáti dopřáli oběd:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue