Tomáš Hertl slaví se střídačkou San Jose svůj gól.

Tomáš Hertl slaví se střídačkou San Jose svůj gól. | foto: AP

Hertl ukončil střelecký půst a zařídil výhru, Jágr dvakrát asistoval

• 89
Po třech zápasech bez bodu a dokonce třinácti bez vstřelené branky se útočník Tomáš Hertl v NHL připomněl bilancí 1+1, kterou zařídil výhru San Jose nad silným Nashvillem 2:0. V celkově jedenácti čtvrtečních duelech se prosadilo deset českých hokejistů. Jaromír Jágr a Milan Michálek měli po dvou asistencích a mezi střelci figurovali kromě Hertla ještě další mladíci David Pastrňák a Andrej Nestrašil.

Po individuálně nejvydařenějším startu sezony, kdy se 7. února třemi body (2+1) blýskl proti Carolině, potkala Tomáše Hertla dlouhá série bez gólu. V následujících třinácti startech si totiž připsal jen tři asistence.

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI), 69z.-67b.(20+47)
2. Jiří Hudler (CGY), 64z.-57b.(24+33)
3. Ondřej Palát (TBL), 64z.-52b.(15+37)
4. Radim Vrbata (VAN), 64z.-48b.(25+23)
5. Tomáš Plekanec (MTL),68z.-45b.(19+26)
6. Michael Frolík (WPG), 68z.-37b.(16+21)
7. Jaromír Jágr (FLA), 62z.-34b.(12+22)
8. M. Michálek (OTT), 61z.-31b.(12+19)
9. Patrik Eliáš (NJD), 58z.-29b.(10+19)
10. Martin Erat (ARI), 66z.-29b.(9+20)

Zlom pro něj přinesla až čtvrteční domácí konfrontace o play-off bojujícího San Jose s týmem z čela tabulky NHL - Nashvillem. Hertl (čas na ledě: 16:27, +/-: 0, 3 střely) byl s bilancí gólu a asistence u všeho podstatného a výrazně se zasloužil o cennou výhru Sharks v poměru 2:0.

Nejprve v 37. minutě v přesilové hře dorážkou střely obránce Justina Brauna otevřel skóre a v 60. minutě se pak ještě přihrávkou podílel na pojistce do prázdné klece z hole Tommy Wingelse. Zámořští novináři 21letého rodáka z Prahy vyhlásili druhou hvězdou utkání. Přednost dostal pouze gólman vítězů Antti Niemi, jenž na vychytanou nulu potřeboval 35 zákroků.

San Jose po čtyřech výhrách z posledních pěti startů figuruje na desáté příčce tabulky Západní konference, dva body za devátým Winnipegem a tři body za osmým Los Angeles a sedmým Calgary.

V souboji Floridy a Winnipegu se potkaly celky pohybující se na devátých příčkách těsně za hranicí postupu do play-off obou konferencí. Cenné dva body brala po výsledku 4:2 domácí Florida, díky čemuž se udržela na odstupu šesti bodů na osmý Boston (i díky trefě Davida Pastrňáka Bruins ve stejný hrací den zdolali 3:2 po nájezdech Tampu Bay).

Kanadský celek naopak padl podruhé v řadě, když nedokázal odčinit úterní zaváhání Ondřeje Pavelce na ledě St. Louis (český brankář v 59. minutě inkasoval po střele obránce ze středního pásma a domácí Blues se tak radovali z výhry 5:4).

Do branky Jets se už poosmé za sebou od úvodní minuty dostal Michael Hutchinson. Panthers na něj vyslali jen 19 střel, přesto hned tři byly gólové a čtvrtý zásah domácí přidali do prázdné klece.

U dvou z celkových čtyř gólů Floridy asistoval Jaromír Jágr (16:29, +/-: +1), jenž byl za svůj výkon zvolen třetí hvězdou večera. V dresu svého nového celku absolvoval po přestupu z New Jersey pátý start a zatím si drží s bilancí (1+4) skvělý průměr bodu na zápas. Poprvé „česká 68“ proti Jets bodovala v 38. minutě při přesilovce využité Bradem Boysem a druhý zápis do statistik přišel u rozdílové třetí trefy Aleksandera Barkova z 57. minuty.

Za Winnipeg se prosadili útočníci Jiří Tlustý (18:04, +/-: +2) a Michael Frolík (19:20, +/-: +1, 2 střely), po jejichž souhře v 47. minutě skóroval Drew Stafford. Frolík tak prodloužil svou bodovou sérii na osm zápasů v řadě, během nichž nastřádal (5+3).

Po sedmi nezdarech z penaltových rozstřelů v řadě se hokejisté Bostonu konečně radovali, když v nájezdech udolali 3:2 před svými fanoušky Tampu Bay. Gólman Tuukka Rask vychytal Nikitu Kučerova a Jonathana Drouina, přičemž na druhé straně proti Ben Bishopovi uspěli Patrice Bergeron a Brad Marchand.

Jediným neúspěšným exekutorem domácích Bruins byl český mladík David Pastrňák (14:33, +/-: +1, 4 střely). Co se mu nepodařilo v nájezdech ovšem zvládl během řádné hrací doby. V 8. minutě totiž po přihrávce od Ryana Spoonera využil brejk 2 na 1 a otevřel svou devátou brankou kariéry skóre duelu.

V dresu Lightning se na remíze 2:2 po 65. minutách hry jednou asistencí podílel bek Andrej Šustr (20:37, +/-: +1, 1 střela), jenž byl jediným Čechem v sestavě hostů. Útočníka Ondřeje Paláta totiž na 2 až 3 týdny vyřadilo z akce zranění v dolní části těla. Dokonce 4 až 6 týdnů bude Tampě chybět bek Braydon Coburn (nedávná posila z Philadelphie výměnou za po operaci se zotavujícího Radko Gudase) a mimo hru je také forvard Cedric Paquette.

Ve vydařených výkonech pokračuje 24letý útočník Andrej Nestrašil, jenž v závěru základní části dostává prostor ukázat se v ofenzivě Caroliny. V úvodních třinácti zápasech své premiérové sezony NHL v barvách Detroitu posbíral jen dvě asistence, po následném přestupu však během 25 partií za Hurricanes nastřádal již patnáct zápisů (6+9).

Naposledy si svou sbírku rozšířil gólem a asistencí ze čtvrtečního duelu Caroliny proti Dallasu. Stars s Alešem Hemským (13:15, +/-: -1, 1 střela) v sestavě si sice odvezli výhru 5:3, Nestrašil (15:12, +/-: +2, 2 střely) společně s centrem Victorem Raskem (1+2) však patřil mezi nejaktivnější hráče domácích. Díky jedné přihrávce se zapsal do statistik také obránce Hurricanes Michal Jordán (18:29, +/-: +1).

NHL - výsledky

Boston - Tampa Bay 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
43. a rozh. nájezd Bergeron, 8. Pastrňák - 16. Stamkos, 49. Naměstnikov (Šustr). Střely na branku: 30:37. Diváci: 17 565. Hvězdy utkání: 1. Rask, 2. Eriksson, 3. Bergeron (všichni Boston).

Pittsburgh - Edmonton 6:4 (3:0, 1:2, 2:2)
5. a 10. Sutter, 14. Perron, 22. Crosby, 55. Downie, 56. Hörnqvist - 33. Lander, 36. Eberle, 45. Pouliot, 51. Roy. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18 662. Hvězdy utkání: 1. Crosby, 2. Sutter (oba Pittsburgh), 3. Roy (Edmonton).

Carolina - Dallas 3:5 (1:3, 0:0, 2:2)
5. Rask (Jordán), 54. Nestrašil, 55. Terry - 8. McKenzie, 11. Goligoski, 17. Demers, 52. Eakin, 59. Eaves. Střely na branku: 18:32. Diváci: 10 025. Hvězdy utkání: 1. Rask (Carolina), 2. Goligoski (Dallas), 3. Bellemore (Carolina).

Montreal - Ottawa 2:5 (2:0, 0:2, 0:3)
7. a 9. Pacioretty - 23. a 50. Karlsson (na druhou M. Michálek), 39. Condra, 42. Stone, 53. Methot (M. Michálek). Střely na branku: 29:28. Diváci: 21 287. Hvězdy utkání: 1. Karlsson, 2. Hammond (oba Ottawa), 3. Pacioretty (Montreal).

Detroit - Columbus 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
8. Abdelkader (Židlický) - 13. Tjutin, 17. Hartnell, 39. Atkinson. Střely na branku: 42:26. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Bobrovskij, 2. Tjutin (oba Columbus), 3. Abdelkader (Detroit).

San Jose - Nashville 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
37. Hertl, 60. Wingels (Hertl). Střely na branku: 21:35. Diváci: 17 562. Hvězdy utkání: 1. Niemi, 2. Hertl, 3. Tierney (všichni San Jose).

St. Louis - Philadelphia 1:0 po sam. nájezdech
Branka:
rozh. nájezd Oshie. Střely na branku: 35:28. Diváci: 19 600. Hvězdy utkání: 1. Elliott (St. Louis), 2. Mason (Philadelphia), 3. Jaškin (St. Louis).

Colorado - New Jersey 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
23. a rozh. nájezd Iginla - 35. Greene. Střely na branku: 29:24. Diváci: 14 607. Hvězdy utkání: 1. Varlamov, 2. Iginla (oba Colorado), 3. Greene (New Jersey).

Vancouver - Los Angeles 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
17. Toffoli, 24. Justin Williams, 41. Kopitar, 56. Gáborík. Střely na branku: 19:20. Diváci: 18 663. Hvězdy utkání: 1. Quick, 2. Williams, 3. Kopitar (všichni Los Angeles).

Arizona - Chicago 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
5. Rieder - 9. Shaw, 53. B. Richards. Střely na branku: 18:44. Diváci: 17 534. Hvězdy utkání: 1. B. Richards (Chicago), 2. M. Smith (Arizona), 3. Crawford (Chicago).

Florida - Winnipeg 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
17. MacKenzie, 38. Boyes (Jágr), 57. Barkov (Jágr), 60. Bjugstad - 30. Scheifele, 47. Stafford (Frolík, Tlustý). Střely na branku: 20:20. Diváci: 9 819. Hvězdy utkání: 1. Barkov, 2. Huberdeau, 3. Jágr (všichni Florida).