Trailer k filmu Citizenfour o Edwardu Snowdenovi | foto: Film Festivals and Indie Films

Britské tajné služby dál čtou e-maily. Snowdenovo varování nestačilo

  • 59
Kauza Snowden stále rezonuje britskou společností. Podle zprávy bezpečnostního výboru je práce tajných služeb netransparentní a zmatená. Přesto britští poslanci neshledali, že by tajné služby přesahovaly své pravomoci až na několik agentů, kteří za to dostali vyhazov.

Zpráva zpravodajského a  bezpečnostního výboru (ISC) říká, že by měl v Británii existovat jediný zákon, který by řídil přístup všech tajných služeb k soukromé komunikaci britských občanů. Výbor podle BBC vzal v potaz důsledky činnosti tajných služeb na soukromí lidí.

„Podle našich zjištění je způsob, jakým tajné služby využívají své schopnosti, povolený, zákonný, nezbytný a přiměřený. Zjistili jsme ovšem také to, že je zde jistý stupeň zmatku a nedostatek transparentnosti v tom, jak se dohled v našem právním systému povoluje,“ uvedl pro Guardian vedoucí bezpečnostního výboru Hazel Blears. Podle něj právě neprůhledný systém vede Brity k dojmu, že je stát plošně a nevybíravě sleduje.

Blíže nespecifikované „malé procento“

Britové se podle agentury AP až nyní podrobněji dozvěděli, nakolik se monitoruje jejich internetová komunikace. Zpravodajská služba pro elektronické odposlechy (GCHQ) má údajně přístup jen k malému procentu e-mailů a každý den shromažďuje pouze malou část dat, což je několik tisíc vzkazů. Ještě méně jich údajně opravdu čte.

Případ Snowden

TAJEMSTVÍ: Washington špehuje miliony Američanů

ODHALENÍ: Zprávu vynesl bývalý technik CIA

ÚTĚK: Snowden uprchl z USA do Hongkongu

Edward Snowden vynesl v květnu 2013 informace z NSA, protože "nechtěl žít ve světě, kde nikdo nemá žádné soukromí".

OBVINĚNÍ: Je to špion a zloděj, jdou po něm USA

POTVRZENÍBývalí agenti NSA podpořili Snowdena

SLEDOVÁNÍ: NSA sleduje prakticky vše, co děláte na internetu

SABOTÁŽ: NSA se aktivně podílela na oslabení šifer

ROZPOČET: Tajné služby mají rozpočet jako celá ČR

Zpráva však zdůrazňuje, že GCHQ „neshromažďuje ani nečte všechny e-maily“. Pozornost věnuje pouze osobám podezřelým ze zločinu, anebo těm, které představují ohrožení národní bezpečnosti.

Zpráva britského výboru také uvádí, že zpravodajské služby mají rozsáhlé databáze obsahující osobní informace o britských občanech. Údajně se vzácně vyskytly i případy, kdy byl agent suspendován nebo propuštěn za neoprávněný přístup k osobním datům.

Tajné služby i policie podle agentury Reuters tvrdí, že pročítání e-mailů nebo komunikace na Facebooku či Twitteru je zásadní pro potírání zločinu a boj proti extremismu.

Činnost tajných služeb v Británii je ostře sledována od doby, co rozsah sledovacích aktivit a odposlechů vynesl na veřejnost někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden. Ten se nyní před americkou justicí skrývá v Rusku (o případu Edwarda Snowdena více zde). NSA kvůli sledování čelí žalobám podaným řadou organizací, například Americkým svazem občanských svobod (ACLU).

„Výbor se přiklání k názoru, že krádež utajovaných informací a jejich následné zveřejňování po celém světě není užitečné. Ale tato zpráva není o Snowdenovi,“ zdůraznil Blears.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue