ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Spojenci při náletu omylem zabili 22 našich vojáků, stěžují si Iráčané

  • 29
Při spojeneckém náletu na město Ramádí zemřelo 22 iráckých vojáků. Agentuře Reuters to řekl představitel irácké armády a zdroj z řad policie. Koalice vedená USA to popírá, útočila prý pouze na bojovníky Islámského státu.

Spojenci potvrdili, že letecky útočili v Ramádí, podle mluvčího operace však jen na pozice Islámského státu. „Tento úder nezpůsobil žádné oběti v řadách našich spojenců,“ řekl mluvčí koalice podplukovník Thomas Gilleran. Při středečním útoku se spojenci zaměřili na vojenské budovy na okraji Ramádí.

Ramádí je hlavní město sunnitské provincie Anbár, jehož rozsáhlé části kontroluje Islámský stát. Irácká armáda prohlásila, že její letadla v oblasti neoperovala už dva měsíce. „Žádná naše letadla nemají bojové úkoly v provincii Anbár,“ sdělil zástupce iráckého vojska. Policejní zdroj uvedl, že při spojeneckém náletu zemřely desítky vojáků. Podle něj není jasné, které zemi koaliční letadlo patřilo.

Ve středu ráno islamisté „zaútočili ze všech stran na Ramádí,“ uvedl v prohlášení Falíh al-Isavi z anbárské provinční správy. Islamisté vypálili více než 150 raket a minometných granátů.

Bojovníci Islámského státu ve středu provedli nejméně třináct sebevražedných útoků na armádní pozice v Anbáru. Jeden z nich provedl i osmnáctiletý Australan (více zde). Úřady se domnívají, že útok Islámského státu v Ramádí byl odvetou za postup armády v Tikrítu. Podle armádního zdroje letecký úder spojenců následoval v reakci na tyto útoky.

Islámský stát

Ve středu v noci Islámský stát podle místního sunnitského kmene zabral v Ramádí most přes Eufrat a ze dvou ozbrojených vozů útočil na armádní pozice ve městě.

Postup v Tikrítu

Irácká armáda se v současnosti zaměřuje na ofenzivu v Tikrítu (více zde), který islamisté dobyli loni v červnu. Jako svou základnu ve městě využívají palácový komplex vybudovaný Saddámem Husajnem a přes ofenzivu vládních jednotek stále ovládají tři čtvrti. Podle jednoho z velitelů Majna al-Kádimiho v Tikrítu zůstává 150 bojovníků hlásících se k Islámskému státu.

Ve středu irácká armáda podle CNN dobyla vojenskou nemocnici, která leží jen několik bloků od palácového komplexu. Pokud irácká armáda město dobyje, zaměří se nejspíše dále na Mosul. Město na severu Iráku, kde ofenziva islamistů  začala, je desetkrát větší než Tikrít. Z Pentagonu nedávno zazněly hlasy, že irácká armáda ofenzivu na Mosul spustí nejpozději do května.

Irácké vojáky zásobuje municí a zbraněmi Írán, u Tikrítu podle Pentagonu dokonce bojují i íránští dělostřelci. Šéf náčelníků štábů americké armády Martin Dempsey si ovšem z toho zřejmě velkou hlavu nedělá. Už se nechal slyšet, že „kdokoliv, kdo se postaví IS, pomáhá dobré věci“.

Někteří pozorovatelé se nicméně obávají, co bude následovat, až bude IS v Tikrítu poražen. Upozorňují, že šíitské milice podporované Teheránem bojující po boku iráckých vojáků mohou rozpoutat v sunnitském městě sektářské útoky.

Irácká armáda tento týden osvobodila od islamistů město al-Alam:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video