VIDEO: Vyvěsit vlajku je málo, luhačovický hotel vaří tibetská jídla

  • 7
Podporovat nezávislost Tibetu vařením jeho národních specialit se rozhodli majitelé lázeňského hotelu Radun v Luhačovicích. Od úterý do čtvrtka připravují v restauraci degustační menu s typickými tibetskými pokrmy, které lze v Česku ochutnat jen stěží. A výtěžek pošlou na pomoc Tibeťanům.

„Vlajku vyvěšujeme každý rok, letos jsme ji podpořili ještě speciálním tibetským menu. Chceme tak vyjádřit podporu tamním obyvatelům, kteří jsou utlačovaní,“ řekl spolumajitel hotelu Marek Nesázal.

Fakt, že zvolili „gastropodporu“ Tibetu, není náhoda. „O jídle mluví skoro všichni, o Tibetu nikdo. Chtěli jsme s tím něco udělat,“ popisuje jeho žena Jana.

Oba jsou oblečení v tradičních tibetských oděvech. Přivezli jim je jako dárek lamové, kteří k nim jezdí na přátelské pobyty. Nesázalovi však nejsou ortodoxní buddhisté, byť říkají, že je jim toto mírumilovné a soucitné náboženství blízké.

Specifické balení taštiček

Degustační menu se skládá z polévky thukpa, hlavního chodu momo, dezertu dresi a čaje po-ča. Tato slova lidem odchovaným sekanou s bramborovou kaší samozřejmě nic neřeknou, pojďme tedy jídla představit blíže.

Polévka je hustá, zeleninová, s nudlemi, zázvorem a kousky omelety. Chutná skvěle, pálí jen mírně.

Vrcholem nabídky jsou taštičky momo z mouky a vody plněné hovězím a jehněčím masem. Jako příloha se podává rajčatová omáčka s koriandrem. Představte si pirožek s pikantnějším lečem.

„Momo je v Tibetu legendární jídlo. Každá rodina tam má vlastní způsob přípravy a náplně, podobně jako u nás dělá každý jinak guláš či svíčkovou,“ vysvětluje Nesázal.

Kuchařům dalo nejvíce práce balení taštiček. „Loni mě zaučoval tibetský mnich. Techniku, jak se momo balí, jsem studoval i na internetu,“ prozradil šéfkuchař David Pavlačka.

Skvělý byl také dezert ze sladké rýže s kardamonem, šafránem a rozinkami.

Degustační šok ale mohou lidé zažít při ochutnání čaje, je totiž s máslem a solí. Jeho chuť se dá popsat jen obtížně, nicméně je to zajímavá zkušenost.

Výtěžek půjde na pomoc Tibeťanům

Výtěžek z tibetského menu, které stojí 190 korun, pošlou manželé Nesázalovi na dostavbu dívčí školy v severoindickém Spiti, kde žijí tibetští uprchlíci.

Vlajku pro Tibet je možné každoročně vidět po celém světě 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. V Česku se letos do akce zapojilo 692 radnic, 3 krajské úřady a 99 škol (seznam míst najdete zde). Vlajku vyvěsily také další organizace či jednotlivci.

Například v Hradci Králové v úterý symbolicky zamávali tibetskou vlajkou na půdě Královéhradeckého kraje opoziční zastupitelé. Vedení kraje totiž nepodporuje akci Vlajka pro Tibet už několik let (více zde).