Bezpilotní dron pomáhá získávat údaje o tepelné ztrátě budovy.

Bezpilotní dron pomáhá získávat údaje o tepelné ztrátě budovy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pořádně zatopte, aby měl bezpilotní letoun co měřit, slyšel školník

  • 2
Nad Střední školou průmyslovou, technickou a automobilní v Jihlavě se vznášel bezpilotní letoun. Dron vybavený infrakamerou měl přitom jediný úkol - zaznamenat tepelnou ztrátu objektu. Tuhle unikátní metodu mohla škola otestovat díky projektu Vysočina šetří energii.

„Řekněte prosím školníkovi, ať topí na plný výkon,“ slyšel ředitel vybrané střední školy od projektových manažerů hned na úvod akce.

Vzhledem k příznivé předpovědi počasí šlo o prosbu přinejmenším podivnou. „Jinak by ale nemělo testování žádný smysl. Je potřeba, aby se teploty uvnitř a venku výrazně lišily,“ přispěchal s vysvětlením koordinátor projektu Vysočina šetří energii Pavel Hájek.

Také proto se nakonec dron vznesl ráno nad budovu o hodinu dříve, než se původně plánovalo. „V devět bylo ještě relativně chladno. A část školy, kterou jsme sledovali, ležela ve stínu,“ pokračoval ve vysvětlování Hájek.

Konkrétně Střední školou průmyslovou, technickou a automobilní vybral k testování Kraj Vysočina. „Zvolili jsme areál, který budeme letos zateplovat,“ uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. „A díky tomuto testu získáme zajímavá data, se kterými pak můžeme dál pracovat,“ doplnil.

Obvykle se v Česku používají k identifikaci tepelných ztrát pouze statické infrakamery, ovšem s dronem by měly být získané údaje mnohem přesnější.

„Umožní přesně určit tepelné ztráty budovy i z ptačí perspektivy a také v místech, která nejsou ze země snadno přístupná,“ hlásil Hájek. „A musím říct, že z těch záznamů bylo jasně vidět, že teplo v případě právě téhle budovy hodně uniká střechou.“