Obyvatelé Benghází sledují demonstraci proti řádění polovojenských jednotek (24. září 2012) | foto: Reuters

Čech unesený islamisty je kuchař z Vysočiny. Do Libye se vracel často

  • 289
I když české úřady drží v tajnosti většinu informací o případu Čecha pohřešovaného v Libyi, MF DNES se podařilo zjistit mužovu identitu. Pavel H., jehož minulý pátek pravděpodobně unesli ozbrojenci Islámského státu, žil s rodinou ve Velkém Meziříčí. U společnosti, která poskytuje servis pracovníkům libyjských ropných polí, pracoval jako koordinátor cateringu.

MF DNES a iDNES.cz to potvrdil zdroj detailně obeznámený s případem. Následně pak tyto informace obecně potvrdil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Pavel H. se na kuchaře vyučil v meziříčské hotelové škole v roce 1984. V Libyi pracoval pro firmu Value Added Oilfield Services (VAOS). Unesen byl v pátek spolu s dalšími pracovníky firmy. Maltská společnost v oficiálním prohlášení uvedla, že pohřešuje devět svých lidí, Rakušana, Čecha a sedm lidí ze zemí mimo Evropskou unii. Firma VAOS také v prohlášení píše, že spolupracuje s rakouskými a českými úřady na vyřešení případu.

Podle informací iDNES.cz unesený devětačtyřicetiletý kuchař Pavel H. pracoval pro firmu od roku 2009, a to na pozici nazvané Catering coordinator. Jde o vedoucí pozici, na které dotyčný pracuje s desítkami podřízených a dohlíží na fungování zázemí pro ropné firmy.

Koordinátoři řeší například přípravu jídel, stav ubytování v poušti či chod prádelny, kterou provozuje jeho zaměstnavatel, tedy společnost VAOS. Koordinátor také dohlíží například na zásobování surovinami a přípravu snídaní, obědů a večeří a to včetně kvality stravy. V poušti se vařil trojí typ jídel - pro Evropany, Araby a Turky.

V době únosu s ním byl v Libyi i další Čech

Pracovníci firmy na této pozici pobývali šest týdnů v Libyi a tři týdny trávili doma v rodné zemi. Pavel H. se na svůj poslední pracovní turnus zpět do Libye vracel teprve před několika dny.

V době únosu byl kromě něj v Libyi také další Čech, původem z Prahy. Ten podle informací iDNES.cz ze země okamžitě vycestoval domů přes Egypt. Podle vyjádření ministra Zaorálka se českým úřadům podařilo spojit se všemi Čechy nacházejícími se v Libyi s výjimkou jednoho, který pracuje v odlehlé části země.

Společnost VAOS, která má pověst spolehlivého zaměstnavatele s dobrým zázemím pro své zaměstnance, nevlastní v Libyi žádné ropné vrty. Jde o servisní firmu, jež zajišťuje zázemí pro několik ropných společností. Pracují pro ni stovky zaměstnanců. Mezi nimi byli či jsou i Češi. Pro VAOS pracovali na pozici koordinátora cateringu postupně celkem čtyři.

Čechy do Libye dostal výdělek a také touha po zkušenosti, kterou jinde nezískají. Jde o práci v extrémních podmínkách pouště. Navíc u firem, jež zaměstnávají řadu národností. Pracovníci proto musí být jazykově vybaveni a umět pracovat s lidmi různých mentalit. Na druhou stranu ti, kteří do země odcestovali za prací, si byli nebezpečí vědomi ještě v době, kdy zemi nezasáhl teror Islámského státu.

Firma VAOS zaměstnance stahovala už v minulosti. Například v době, kdy Libye svrhla diktátora Kaddáfího a v zemi se válčilo. Tehdy se do Česka musel vrátit i Pavel H. Zpět se vracel za více než půl roku.

Podle informací iDNES.cz je na místě zhruba 12 areálů s ropnými vrty. V době Kaddáfího byly oplocené a velmi pečlivě střežené. Místní do nich nesměli vstoupit. Po jeho pádu se bezpečnostní situace zhoršila. Pro zaměstnance firmy to znamenalo například to, že už sami nemohli usednout za volant a pohybovat se s terénním autem mezi jednotlivými areály.

České úřady počítají i s variantou útěku

České úřady, které se pátráním po Pavlu H. zabývají, ještě stále nemluví o únosu jako o definitivní verzi událostí. Stále ještě počítají i alternativou, že se českému kuchaři podařilo při ataku ozbrojenců uniknout a že se někde skrývá. Pokud byl však skutečně unesen, pracují se dvěma variantami, jak může případ vyvrcholit. Únosci se buď ozvou s požadavkem na výkupné, nebo unesené zabijí.

Rakouská média už uvedla identitu rakouské oběti únosu, je jím 39letý Dalibor Savicic z Lince. Ten podle dosavadních informací pouhou hodinu před únosem telefonoval se svou rodinou v Rakousku.

O události hovořili na pondělní tiskové konferenci ministr zahraničí i premiér:

, ,