Část obžalovaných v metanolové kauze. V první řadě zleva: Rudolf Fian, Jiří Vacula, Tomáš Křepela a Robert Sedlařík. | foto: Zdeněk Němec

Část obžalovaných v metanolové kauze má šanci na nižší tresty

  • 11
Sedm obžalovaných v metanolové kauze, kterou se bude v brzké době opět zabývat soud ve Zlíně, má šanci na nižší tresty. Loni v květnu odsud odešli s tresty od 8 do 21 let vězení za úmyslné ohrožení, vrchní soud ale tresty zrušil a případ vrátil s několika výtkami.

Vrchní soud v Olomouci letos v lednu mimo jiné rozhodl, že by se měl soud zabývat tím, zda všichni obžalovaní, kteří otrávený líh prodávali, věděli o tom, že dávají do oběhu smrtící nápoj.

„Tedy zda v době, kdy se dopouštěli šíření neoznačeného alkoholu, mohli již vědět o ohrožení obyvatelstva a o prvních případech otrav, jakož i o opatřeních orgánů veřejného zdraví,“ upřesnil krajský žalobce Roman Kafka.

To znamená, že by měl soud zvážit, jestli se někteří nedopustili spíš nedbalostního činu, u kterého je nižší trest.

„V úvahu přichází ohrožení zdraví závadnými potravinami v úmyslné i nedbalostní formě, případně i nedbalostní trestný čin obecného ohrožení,“ doplnil Kafka.

To však neplatí pro hlavní tři viníky: Rudolf Fian a Tomáš Křepela, kteří 10 tisíc litrů smrtící směsi namíchali, mají pravomocné doživotní tresty. Hlavní distributor Jiří Vacula si ve vězení odsedí patnáct let (více zde).

Zbývajících sedm obžalovaných na konečný verdikt čeká. Jde o Martina Jirouta, Alexandra Jordána, Aleše Svobodu, Martina Cekotu, Viktora Koláčka, Libora Vanderku a Roberta Sedlaříka. Převážně jsou to drobní distributoři a obchodníci (o jejich původních trestech čtěte zde).

Cekota provozoval krámek na zlínském sídlišti Jižní Svahy, kde si jedovatý alkohol koupilo několik lidí. Někteří vyvázli s vážnými zraněními, někteří nepřežili.

Zlínský soud původně potrestal deset hlavních aktérů loni v květnu:

21. května 2014