Alena Hegerová a Jiří Pertl u Obvodního soudu pro Prahu 1 | foto: Petr Topič, MAFRA

Pralo se jí i uklízelo, popsala soudu „vládkyni“ Nečasovou její podřízená

  • 692
Neomezená vládkyně Úřadu vlády, tak popsala svědkyně Alena Hegerová u soudu Janu Nečasovou, dříve Nagyovou. Zmínila i služby, které jí na úřadu její podřízení museli poskytovat. Hegerová vypovídala u soudu, který řeší zneužití vojenského zpravodajství právě Janou Nečasovou.

Svědkyně Alena Hegerová má na Úřadu vlády na starosti správu Hrzánského paláce a dříve také Kramářovy vily. „Starám se také o premiéra a blízké spolupracovníky, když mají nějaké jednání,“ vypověděla Hegerová.

Přestože Jana Nečasová nebyla její přímou nadřízenou, úkolovala ji, musela prý být čtyřiadvacet hodin k dispozici. „Příkazy dávala paní ředitelka Nagyová a nikdo si nedovolil říci, že to tak nebude,“ popsala svědkyně situaci na úřadu.

Přidala, že pro „paní ředitelku“ vyřizovala i soukromé věci. „Pralo se jí, chodilo se jí uklízet domů. Cokoli potřebovaly její dcery v domácnostech, tak se tam jezdilo,“ uvedla.

Na dotaz státního zástupce Hegerová vypověděla, že zná také Ivo Rittiga. Podle jejích slov jezdil na pracovní schůzky s Janou Nečasovou.

Kdo je kdo v kauze Nagyová

Pracovnice Úřadu vlády vypověděla, že měla indicie o sledování a ty se jí potvrdily, když si ji Jana Nečasová a ředitel úřadu Lubomír Poul pozvali spolu s řidičem útvaru Jiřím Pertlem a ukázali jim fotky, z nichž vyvozovali, že zneužili služební auto. „Řekla jsem, že to bylo na příkaz paní ředitelky a stalo se to proto, že jsem musela být čtyřiadvacet hodin k dispozici,“ řekla svědkyně.

Podle Pertla poté předvedla Nečasová hysterický záchvat, kdy měla předem připravenou sklenici s vodou a prášek. Nakonec odešla. Ředitel Poul oba propustil z kanceláře se slovy: “Kajte se“.

O fotkách ze sledování Poul podle svědků řekl, že je získali od novinářů a stálo je to sto tisíc korun. Hegerová si dodnes neumí vysvětlit, proč je Nečasová nechala sledovat. „Ani nevím proč, nějaká žárlivost, nenávist, prostě nechtěla, abych tam nadále dělala,“ řekla svědkyně.

Soud s Janou Nečasovou

Obžalovanou je jak Jana Nečasová, tak trojice vojenských zpravodajců Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Páleník. Podle obžaloby nechala v roce 2012 tehdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Nagyová sledovat jeho manželku Radku  prostřednictvím vojenského zpravodajství.  Případ vedl k pádu vlády a Nečas se později s Nagyovou oženil.

Soudkyně nejprve ve zkráceném řízení trestním příkazem rozhodla, že Nečasová dostane roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Zpravodajce nepotrestala. Proti tomu ale žalobci podali stížnost, a proto muselo být nařízeno hlavní líčení. (více o stížnosti žalobců zde)

Poprvé se tak soud sešel loni 20. listopadu. Soudkyně ale musela hlavní líčení soudkyně odročit, protože advokáti důstojníků žádali rozšíření zbavení mlčenlivosti u svých klientů. Ti nakonec vypovídali za zavřenými dveřmi v lednu. (jak popisovali své výpovědi zde)

Řidič úřadu Jiří Pertl vypověděl podobně. „Hledali něco, za co by nás mohli vyhodit,“ uvedl. Jako motiv vidí jejich vztah. „Paní Nečasová chtěla premiéra, ale nedařilo se jí to a zřejmě jí vadilo, že my vztah máme,“ uvedl. Také řekl, že věděli na nadřízené spoustu věcí. Toho se podle něj Nečasová a Poul báli, přestože podle Pertla byli on i Hegerová velmi loajální zaměstnanci.

Svědkyně: Radku Nečasovou nenáviděla

Svědkyně Alena Hegerová uvedla, že s ní její nadřízená mluvila i o Radce Nečasové. „Ani bych ta slova nechtěla prezentovat, byla vulgární. Ležela jí v žaludku, ta nenávist tam prostě byla,“ řekla Hegerová s tím, že Jana Nečasová chtěla jako žena odloučit od premiéra jeho stávající manželku.

Podle svědkyně se Jana Nečasová svěřila i s tím, že Radku Nečasovou nechala sledovat, zda nemá milence. Podle Hegerové si dříve říkaly i osobní věci, než se jejich vztah změnil.

Jana Nečasová se z líčení omluvila. Její advokát Eduard Bruna výpověď svědků příliš nekomentoval. Uvedl však, jaký motiv jeho klientka pro sledování páru měla. Podle advokáta se obávala, když zjistila, že řidiči Pertlovi někdo vyhrožuje. „Ty výhrůžku byly velmi vážné. Ona se obávala, aby se nestalo součástí útoku, třeba kdyby  někdo povolil šrouby kol u služebního auta a tak,“ nastínil Bruna.

Pertl i Hegerová výhrůžky přiznali, včetně toho, že se hrozbou zabývala i policie. Uvedli, že o nich řekli i Janě Nečasové. Příliš o nich ale nechtěli mluvit s tím, že je to jejich soukromá záležitost.

Hegerovu jsem první sledovala já, řekla asistentka Nečasové

Odpoledne u soud vypovídala asistentka Jany Nečasové. I ona mluvila o tom, kdo byl skutečným šéfem Úřadu vlády. „Oficiálně byl pan Poul jejím nadřízeným, ale ve skutečnosti to bylo naopak,“ uvedla asistentka, když měla popsat vztah Jany Nečasové a šéfa Úřadu vlády.

Vypověděla také že jako první sledovala Alenu Hegerovou. Dostala od Nečasové příkaz, aby si vzala taxi a jela k Hrzánskému paláci. Jejím úkolem prý bylo, nachytat Hegerovou, jak nasedá do služebního auta. Neuspěla ale ani u paláce ani později v místě bydliště.

„Když jsem selhala, řekla paní ředitelka, že si to musí zařídit jinak,“ uvedla asistentka. Bylo to přes šéfa zpravodajství Milana Kovandu. Asistentka však vypověděla, že původně myslela, že generál Nečasové jen někoho doporučí. Netušila, že to budou dělat přímo zpravodajci. O sledování Radky Nečasové asistentka vůbec nevěděla.

Dalším svědkem byl řidič premiéra. Ten jen krátce popsal událost, když jel na podzim 2012 vyzvednout Nečase a všiml si záblesku fotoaparátu z poblíž stojícího vozu. Číslo si zapsal a poslal Nečasové. „Přišla mi od ní esemeska, že to prověřila a že jsou to naši. Více jsem se o to nezajímal,“ uvedl. 

Policie již dříve zveřejnila video ze zatýkání Jany Nečasové (dříve Nagyové):

22. prosince 2013


Video