Snowden sní o azylu ve Švýcarsku | foto: Reuters, Reuters

Snowden sní o azylu ve Švýcarsku. Kvůli USA ho nechtějí v 21 zemích

  • 193
Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden prozradil, že by ze svého dočasného útočiště v Rusku rád přesídlil do Švýcarska. O azyl pak podle svých slov požádal už ve 21 zemích, žádná mu ho však neudělila. Podle Snowdena za to mohou zákulisní praktiky USA.

Snowden předloni zveřejnil obrovské množství tajných informací o špehování internetové komunikace, k nimž se dostal jako spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Jeho jednání vyvolalo mezinárodní skandál a v USA i žalobu ze špionáže a vyzrazení utajovaných dat. V srpnu 2013 dostal Snowden povolení k ročnímu pobytu v Rusku, loni bylo prodlouženo o další tři roky.

Případ Snowden

V Rusku si podle jeho právníka Anatolije Kučereny Snowden žije více než dobře. Má zde práci a přicestovala sem za ním i jeho přítelkyně. Na každém kroku je však musí doprovázet ochranka. I kvůli tomu zřejmě Snowden začíná uvažovat o stěhování. O svém novém vysněném bydlišti se svěřil prostřednictví videokonference po ženevské premiéře oscarového dokumentu Citizenfour, který pojednává právě o osudech stíhaného Američana (více o dokumentu se dočtete zde).

„Moc rád bych se jednou vrátil do Švýcarska. S Ženevou mám spojeny jedny z nejlepších vzpomínek ve svém životě,“ uvedl z velké obrazovky k nadšených divákům. Snowden ve Švýcarsku pracoval ještě jako utajený pracovník CIA. Prozradil také, že o azyl žádal už v 21 zemích, převážně východní a střední Evropy. Žádný stát mu však na žádost neodpověděl kladně, z čehož Snowden viní politické páky USA, píše server BBC.

USA návratu nepomáhají

Švýcarsko by podle něj bylo ideálním útočištěm i z mnohem praktičtějších důvodů. „Myslím si, že Švýcarsko je i dobrou politickou variantou, protože má dlouholetou historii neutrality,“ uvedl. Po přestěhování by tak mohl využívat výhody jedné z nejvyspělejších zemí na světě a zároveň by mu podle něj nehrozilo vyhoštění do Spojených států. Ty mu dosud podle jeho slov příliš záruk nedávají.

„Jediné, co teď říkají, je, že mě nepopraví. To ale není to samé, jako kdyby souhlasili s férovým soudním procesem,“ myslí si Snowden. Jeho advokáti podle Kučereny doufají, že americká vláda uzná oprávněnost Snowdenových skutků a obvinění stáhne.

Tým kolem Snowdena dokonce před pár dny uvedl, že návrat do USA je stále předmětem jednání. „Se skupinou právníků z různých zemí probíráme možnosti jeho návratu,“ prohlásil ruský advokát. Snowden je podle něj připraven k návratu do USA, podmínkou je však nestranný proces.

Nový Zéland špehoval své sousedy, odhalil Snowden

I během dočasného azylu v Rusku Snowden pokračuje se zveřejňováním tajných materiálů NSA. Naposled je publikoval prostřednictvím deníku The New Zealand Herald. Z materiálů vyplývá, že Nový Zéland špehoval své tichomořské sousedy a informace o nich předával Spojeným státům, Austrálii či Británii.

Novozélandská tajná služba GCSB se údajně nabourávala do elektronické komunikace a odposlouchávala i telefonní hovory malých pacifických států včetně Vanuatu, Samoy, Šalamounových ostrovů nebo Fidži, ale také například Indonésie.

Mluvčí novozélandského premiéra Johna Keye se k dokumentům, které podle ní Snowden ukradl, odmítla vyjádřit. Jsou údajně staré a překonané a některé informace v nich obsažené jsou prý zcela smyšlené.

Podívejte se na ukázku z dokumentu Citizenfour:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video